Domů » Články » Jsme skrze telefony skutečně odposloucháváni? Nová studie vám dá jasnou odpověď

Jsme skrze telefony skutečně odposloucháváni? Nová studie vám dá jasnou odpověď

Kritici moderních technologií často říkají, že chytré telefony jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Podle vyjádření některých nás údajně skrze ně odposlouchávají nejen velké softwarové společnosti, ale také vlády různých zemí, v čele se Spojenými státy. Tuto oblíbenou konspirační teorii se pokusili ověřit vědci z univerzity z Massechutsetts, kteří dosplěji k velmi zajímavému závěru.

Opravdu potřebuje aplikace přístup k mikrofonu?

Vědci analyzovali celkem 17 260 aplikací na více než desítce telefonů, přičemž zkoumali, zda některé z nich nahrávají zvuk bez vědomí uživatele. Z celkového počtu aplikací mělo 9 000 přímý přístup k mikrofonu (což ale samo o sobě ještě neznamená nějaké bezpečnostní riziko; přístup k mikrofonu vyžaduje třeba i Messenger nebo WhatsApp, abyste mohli zasílat hlasové zprávy).

Výzkumníci nezjistili, že by některá z nich nahrávala uživatele na pozadí bez jeho vědomí či odesílala zvukové soubory třetím stranám. Některé aplikace, jako například GoPuff, nicméně odesílaly třetí straně screenshoty z používání aplikace, mezi nimiž nechyběl snímek ze zadávání hesla při platbě. Teoreticky tedy některé údaje zneužít lze. Samostatnou kapitolou jsou pak různé aplikace obsahující malware, které samozřejmě takové věci bez vědomí uživatele dělat mohou.


Odposlouchávat lze, má to ale svá omezené

O tom, že sledování možné je, pojednává krátký film Nizozemce Anthonyho van der Meera Find my iPhone. Jak název napovídá, Van der Meer úspěšně sledoval za pomocí nástroje Find my iPhone zloděje svého telefonu. Prokázat, zda má k těmto nástrojům přístup samotný Apple či k podobné aplikaci na Androidu Google, je nicméně velmi obtížné a výsledek výzkumu by patrně byl negativní.

Občas ale nastanou situace, nad kterými rozum zůstává stát. Tak například pokud telefonujete a zmíníte se druhé straně, že máte v plánu koupit si nové auto, nebo si jen tak povídáte u stolu s přáteli (telefon máte samozřejmě poblíž) a sdělíte jim, že přemýšlíte o obměně vozového parku. Následně vám na webu začnou vyskakovat přesně cílené reklamy na automobily (podotýkám aniž byste je předtím jakkoliv hledali). Podobnou situaci snad zažil už každý z nás a skutečně nevíme, jak se takový Google o našich plánech dozvěděl, aby nám následně servíroval takto cílenou reklamu.

WikiLeaks odhaluje: CIA může odposlouchávat každý smartphone, PC nebo TV

Alphonso odposlouchávat může

Výjimkou potvrzující pravidlo je software s názvem Alphonso. Ten je přímo navržen k tomu, aby odposlouchával zvuky okolí, konkrétně televizních přenosů, na jejichž základě cílí reklamu. Problémem je, že se tento software nachází i v aplikacích pro děti, což je přinejmenším eticky sporné. Ke cti autorům alespoň slouží to, že se svými záměry nikterak netají a vše lze snadno dohledat na internetu.

Vždy dávejte pozor, co stahujete

Facebook si patentoval odposlech reklam mikrofonem, prý nás tím ochrání

S odposloucháváním měla před nedávnem problémy také oficiální aplikace španělské fotbalové La Ligy, která cíleně spouštěla odposlouchávání fanoušků během fotbalových přenosů. Vedení ligy to zdůvodnilo bojem proti nelegálním fotbalovým přenosům, neboť odposlouchávání se spouštělo pouze ve chvílích, kdy probíhal ligový zápas. Ani v tomto případě se zástupci svými záměry nikterak netajili, což ovšem nic nemění na faktu, že se jedná o dost kontroverzní počínání.

Selský rozum nade vše

Zpátky ale k samotným „šmírovacím“ aplikacím. Při otevřenosti platformy Android je v podstatě nemožné uhlídat všechny aplikace, které se nacházejí v Obchodě Play a čas od času tam probublá nějaká, které obsahuje škodlivý kód, který podobné věci jednoduše umožní. Proto pro uživatele stále platí základní princip selského rozumu – opravdu daná aplikace potřebuje všechna oprávnění, která požaduje? Pokud totiž variace na Tetris požaduje přístup k mikrofonu, fotoaparátu, poloze a kontaktům, patrně s ní něco nebude v pořádku. Antivir sice pomoci může, ale zdravý selský rozum by měl být na prvním místě.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tora85
Anonym
tora85

Jak ctu: „vedci zjistili….vyzkumnici zjistili…“ atd, tak je mi jasne ze pravda bude nekde jinde. A tady mi to prijde uplne jako vyvolavani nejakeho kvazi pocitu bezpeci.

Tade
Anonym
Tade

Ok, jaká je tedy podle tebe alternativa?

imperator
Anonym
imperator

“Tak například pokud telefonujete a zmíníte se druhé straně, že máte v plánu koupit si nové auto, nebo si jen tak povídáte u stolu s přáteli (telefon máte samozřejmě poblíž) a sdělíte jim, že přemýšlíte o obměně vozového parku. Následně vám na webu začnou vyskakovat přesně cílené reklamy na automobily (podotýkám aniž byste je předtím jakkoliv hledali). Podobnou situaci snad zažil už každý z nás a skutečně nevíme, jak se takový Google o našich plánech dozvěděl,”

To je fakt pravda ? ????

Tade
Anonym
Tade

Na W10M jsem nic nezaregistroval :-D

s
Anonym
s

To možná bude proto že těch pár uživatelů už nikoho nezajímá

Tomas
Anonym
Tomas

Mě se to děje často například vyfotím si láhev alkoholu Captain Morgan a najednou mi vyskočí na něj reklama :D nebo na pocitaci hledám boty a pak mi v mobilu skáčí reklamy na boty a a různě…

frapal
Anonym
frapal

panové redaktore a editore zdravÝ selský rozum ????