Domů » Bleskovky » Facebook si patentoval odposlech reklam mikrofonem, prý nás tím ochrání

Facebook si patentoval odposlech reklam mikrofonem, prý nás tím ochrání

Divoké spekulace o tom, že Facebook „naslouchá“ našimi smartphony kvůli personalizaci reklamy, se na internetu vynořují už mnoho let. Donedávna jsme si mysleli, že tyto obavy patří spíše do roviny konspiračních teorií.

Mark Zuckerberg se zpovídal před kongresem. Omlouval se a sliboval změny

Nyní však byl zveřejněn patent, který si Facebook podal již koncem roku 2016. A ten neobsahuje nic jiného, než popis principu odposlouchávání reklamy smartphony. Patent je poměrně obecný, základní principy však lze vyvodit snadno. Když by klientské zařízení (typicky smartphone) detekovalo blízkost ke zdroji přehrávání reklamy (televize, počítač), tak by bylo zahájeno nahrávání zvuku. Ten by byl následně analyzován pro získání statistických dat o tom, jakým způsobem v domácnosti konzumujeme reklamu.

Přesný mechanismus detekce blízkosti ke zdroji reklamy není úplně jasný. Mluví se nicméně o tom, že by obě zařízení musela být připojena ve stejné síti, či třeba propojena pomocí Bluetooth.

Vágně je zmíněno také využití vysokofrekvenčních zvuků, které nejsou pro člověka slyšitelné. Byly by však obsaženy ve zvukové stopě reklamy a Facebook by dle nich detekoval, jestli jsme reklamu viděli celou, či by třeba rozpoznal pasáž, v níž došlo k vypnutí.

Ochrana proti „budoucí agresi“?

Patenty jsou samozřejmě často registrovány bez záměru je v bezprostřední budoucnosti použít. Facebook však nemá zrovna dobrou pověst v oblasti nakládání s daty uživatelů, takže obavy jsou pochopitelně na místě. Jakékoliv riziko zneužití Facebook nicméně odmítá a dokonce přišel s vskutku nečekaným vysvětlením, proč si patent registroval.

CEO Facebooku Mark Zuckerberg při svém vystoupení v americkém Kongresu, kde vysvětloval zneužití desítek milionů uživatelských dat společností Cambridge Analytica.

Z vyjádření viceprezidenta Facebooku totiž vyplývá, že sociální síť registrací tohoto patentu bojuje právě proti zneužívání uživatelských dat. Jde prý o snahu zabránit ostatním společnostem využít tuto invazivní techniku analýzy dat o reklamách. Allen Lo se dušuje, že popsané principy Facebook nikdy nevyužije a registroval si je čistě kvůli zabránění možné „agresi“ ostatních společností. Věříte mu?

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

23 komentářů

 1. Nedávno se mi stala taková věc, telefonoval jsem si s otcem, říkal mi, že pojedou s matkou na nákup do do jednoho velkého obchodního řetězce. Několik desítek minut po té,se mi začaly zobrazovat reklamy na tento řetězec. Jsme sledováni jakýmkoli způsobem!! Odporné tohle!!!

  • Jeremy Eric Nowak

   Staci zakazat pristup takovych aplikaci k mikrofonu..

  • Optimisto. Nezakazes nic

  • Stačí nepoužívat reklamosystém, facebook a podobný hnůj.

  • A používat WM viď? ????

  • Tray1: Windows jsou přesně tak děravé, jak to mají v názvu. S MS jsem přestal mít slitování potom, co uvedl na trh špiclovací desítky. Ale jak tu jirka nedávno sám řikal: „hnůj přenechám majoritě, rád používám kvalitu“ – tak je možné, že se konečně poučil a přestal používat Widle do hnoje :D

  • Prosimtě spiclovaci desítkom tady problém nevidím. Zpětná vazba a anonymní odesílání údajů o používání je zcela běžnou věcí. Na Rootu což je spíše linuxacka komunita zkoumali co všechno Windows odesílá a opravdu o nic nejde.

   Problém Windows vidím úplně jinde jako Bugy, určitý spatny vývoj a podobne. Celkově je ale počítačová desítka ok a nesouhlasím s tím, že je horší než sedmička co se funkcí a možnosti týče.

   A to s tím WM jsem to samozřejmě myslel sarkasticky. WM se dnes nedá používat a Jirka jo tu stále propaguje. ????

  • Ja som ani nemusel telefonovat, stacilo ked som sa s kamosom bavil o jednom youtuberovi (telefon som mal polozeny na stole vedla seba) a poobede som ho uz mal v youtube na hlavnej stranke :/

  • Ja jsem ani nemusel mluvit nahlas, jenom jsem premyslel ze by se mi hodila nova grafarna. a o par minut mi se mi zjevil zeleny skret s reklamou na GK.

 2. Rozbila se mi v autě spojka, dojel jsem do firmy a říkal jsem tátovi, že mi odešla spojka a ještě jsem to zavolal svému mechanikovi. Otevřel jsem na počítači Facebook a od té doby jsem viděl vsude reklamy na spojky na passata B5.

  • Stalo se mi neco podobneho. Kdyz se to stalo poprve, tak jsem si rikal, ze sem asi pripojenej jak na PC tak na telefonu na stejny ucet, ze sem to treba vyhledaval na jednom a na druhym me to vyskocilo automaticky…
   Kdyz se mi to stalo ale podruhe, tak jsem si byl 100% jisty, ze jsme se o dane veci pouze bavili.. Mam nebali pocit, ze nejaka aplikace v androdiu, nebo samotny android musi mit zapnuty nejaky odposlech, protoze si to jinak nedokazu vysvetlit

 3. Tak Google je v tomto ďalej a má to nasadené všade, stačí si pozrieť pár testov riešili to články a pod pár mesiacov späť.

 4. Páni to myslíte naozaj tento odposluch u google ? ???? pytam sa vazne

  • Tak to vyzkousej. Je to samozrejme pic0vina. Zdejsi deti uz nevedi, jak na sebe upoutat pozornost. Holt zacly prazdniny.

  • Keby sa to stalo tebe tak by si hovoril inak.

  • Boze muj, vsak piseabys to vyzkousel a overil si sam, ze je to nesmysl. Uz aby zase zacla skola.

  • Na našom území to možno nefunguje korektne na US/UK a pod väčších trhom úplne bez problémov. Nieje také ťažké si to vyhľadať, možno by už mohla začať škola tebe.

 5. Ja mel tuhle takovej krasnej erotickej sen a od ty doby nevidim na internetu nic jineho nez samy prasarny ???????????????? a kdyby jen na internetu, otevru v praci pocitac a jedna prasarna za druhou. Skvela technologie ????

 6. já si myslím, že Cuckenbergr je celkem důvěryhodný psychopat. Vůbec bych se mu nebál svěřit veškeré své soukromí. (ironie)

  Jinak osobně mě docela se e, že tyhle špiclovací aplikace poslouchají ne jen majitele, ale všechny v místnosti(logicky). A to je poněkud nepříjemné, když každý druhý uživatel má z telefonu špiclovací zařízení na cílení reklamy a já jako člověk, který si soukromí celkem hlídá, toho díky jejich lhostejnosti musím být součástí.
  A to se nebojím tvrdit, že si některé firmy z nahraných hlasů dělají profily uživatelů.

  • Máte zkušenosti s odposlechem? dá se na něj nějak přijít nebo mu preventivně bránit?

  • Když jsem měl pocit, že mi někdo odposlouchává kancelář, tak jsem si pořídil detektor skrytých kamer a odposlechů, který pořídíte v pohodě do tisíce korun.

  • Kde se něco tKde se něco takového kupuje? to asi není úplně běžné zboží co?
   akového kupuje? to asi není úplně běžné zboží co?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).