Domů » Bleskovky » 87 milionů účtů pro Cambridge Analytica. Odvolání Zuckerberga se prý nechystá

87 milionů účtů pro Cambridge Analytica. Odvolání Zuckerberga se prý nechystá

Nedávno způsobila velký rozruch informace, že Facebooku unikla data milionů uživatelů ve prospěch soukromé analytické společnosti Cambridge Analytica, která je údajně využívala pro ovlivňování voleb po celém světě, zejména pak v USA. Tehdy ještě nebylo přesně jasné, kolika uživatelů se celá kauza týká, mluvilo se však zhruba o 50 milionech lidí. Včera ovšem Facebook přišel se šokujícím oznámením, že se Cambridge Analytica dostala k datům 87 milionů uživatelů, což je o poznání více, než původně zveřejněné číslo.

Většina zasažených uživatelů pochází z USA

Aby Facebook trochu utlumil rozhořčení z tohoto úniku, zároveň s oznámením o vyšším počtu dotčených uživatelů představil také devět kroků, kterými plánuje zabránit opakování podobné situace.

Jedná se o tyto změny:

 1. Aplikace s přístupem k API Událostí nebudou mít přístup k seznamu hostů ani k příspěvkům na zdi události. V budoucnu bude přístup omezen jen na aplikace, které splní nové „striktní požadavky“.
 2. Aplikace třetích stran s přístupem k API Skupin budou muset získat manuální schválení od pracovníka Facebooku a administrátora dané skupiny. Ani pak ale nebudou mít přístup ke jménům a profilovým obrázkům přispívajících a komentujících uživatelů.
 3. Všechny aplikace využívající API Stránek budou muset být schváleny Facebookem.
 4. Budou zavedeny „striktní požadavky“ na služby využívající přihlašování skrz Facebook a nebude takto možné získat data o politické orientaci, náboženství, vztazích, vzdělání a podobně.
 5. S okamžitou platností se ruší API Instagram Platform. Tato změna však byla naplánována už dříve, pouze došlo k urychlení. Stále je a bude k dispozici Instagram Graph API.
 6. Přestalo být možné vyhledávat lidi podle telefonních čísel a emailů.
 7. Facebook údajně neuchovává obsah zpráv posílaných z Android zařízení a po roce nově začne odstraňovat i všechny související logy.
 8. Partnerské kategorie se zcela ruší. Tato funkce sloužila inzerentům k cílení na určité tematické skupiny uživatelů, jako jsou například podnikatelé, lidé shánějící nové auto, nebo pravicově orientovaní voliči.
 9. Od devátého dubna se začne ve vrchní části Facebooku zobrazovat odkaz na seznam aplikací, které mají přístup k vašim datům. Mělo by zde být možné zobrazit si i konkrétní typ dat, k nimž aplikace přistupuje.

Některé z těchto změn už byly zavedeny, na jiných se teprve pracuje. Facebookem zveřejněný seznam ale neukazuje ještě jednu poměrně zásadní změnu, kterou je možnost hromadně odebírat přístup aplikacím a webům k vašemu účtu. Mazat aplikace a weby s přístupem k vašemu účtu šlo samozřejmě i nyní, ale pouze po jednom, což v případě nějakého „výročního úklidu“ mohlo trvat celkem dlouho. Nyní si aplikace pohodlně označíte a na jeden klik odstraníte, přičemž k dispozici je i zaškrtávací políčko umožňující automaticky vymazat veškerý obsah vytvořený z mazaných aplikací a webů.

Problém se snaží uklidnit i samotný zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který uspořádal na téma zneužití dat konferenční hovor s představiteli médií. V něm musel čelit celé řadě nepříjemných otázek včetně té, jestli za únik dat byl někdo propuštěn. Na to Mark odvětil, že nebyl, protože to je vlastně vše jeho osobní zodpovědnost a neplánuje kvůli tomu nikoho „potopit“.

Toto vyjádření však vedlo jednoho novináře k dotazu, jestli si tedy myslí, že je stále nejlepší možnou osobou pro vedení Facebooku. Na to prý jen krátce odvětil, že ano. Následovala ještě výrazně nepříjemnější otázka, jestli představenstvo diskutovalo o tom, že by měl odstoupit. Na to Zuckerberg řekl, že si toho „není vědom“ a pak prý na několik vteřin zavládlo trapné ticho.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

4 komentářů

 1. Již jsem se jednou k tématu vyjadřoval a odhadl jsem přesně reakci Zuckerberga, nic se neděje, nikdo nebude potrestán, žádný bankrot a pod. My spotřebitelé jsme jen hlupáci určení k hrátkám mocných. Znovu konstatuji: bez zákonů tvrdě postihujících tuto zločinnost, nemá nikdo šanci domoci se práva. Tak to bylo, je a bude.

  • by mě zajímalo, kolik z křklounů jako jste Vy si ten Facebook zruší…není to povinost to mít…

 2. pokud je nekdo takovej dement ze poskytuje verejne svoje data tak at se nedivi ze s nima nekdo pracuje

  • Fb mám už několik let a rušit jej nehodlám.
   Ono je to také na každém, co o sobě vše sdilí a jak se na síti chová.
   Telefonní číslo v profilu nemám pouze mail.
   Vím že i tak s mými údaji někdo může pracovat, ale to bych nesměl mít ani účet u google, ms, či Apple

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).