Domů » Bleskovky » 50 milionů účtů Facebooku bylo zneužito. Zuckerberg se omluvil a slíbil nápravu

50 milionů účtů Facebooku bylo zneužito. Zuckerberg se omluvil a slíbil nápravu

Facebook nepřímo pomohl dosazení Donalda Trumpa do prezidentského křesla. Alespoň to je průběžný závěr skandálu, který nyní největší sociální síť světa doprovází. Data z Facebooku údajně v roce 2016 zneužila britská společnost Cambridge Analytica, která měla vytvářet program pro předpověď preferencí voličské základny, ale data z více než 50 milionů účtů převážně amerických uživatelů použila jiným způsobem – k podpoře vítězného kandidáta Donalda Trumpa.

K datům takového množství uživatelů se přitom firma dostala poměrně jednoduše – vytvořila osobnostní kvíz a za jeho vyplnění slíbila odměnu 1 až 2 dolary. To motivovalo necelých 300 tisíc lidí k jeho vyplnění, a díky tomu přišla firma Cabridge Analytica přístup nejen k soukromým datům zúčastněných uživatelů, ale také k účtům jejich přátel.

Celkově tak mohla cílená propagace Donalda Trumpa zasáhnout až čtvrtinu ze všech amerických voličů, sama společnost Cambridge Analytica se na svých stránkách chlubí tím, že Donaldu Trumpovi poskytovala poradenství a pomohla mu vyhrát souboj a Bílý dům.

Zakladatel WhatsAppu lidem doporučil smazat účty

Celá věc vyplavala na povrch až v minulém týdnu, kdy na ni upozornila média. Zakladatel chatovací aplikace WhatsApp Brian Acton dokonce s tímto zjištěním doporučil uživatelům Facebooku smazat účty.

Ledy se začaly hýbat i v samotném Facebooku, šéf bezpečnosti této firmy například rezignoval, a sám zakladatel Mark Zuckerberg se kaje – odřízl společnost Cabridge Analytica od dat uživatelů, za celou situaci se omluvil a slíbil nápravu spočívající v omezení přístupu aplikací třetích stran k uživatelským profilům.

I want to share an update on the Cambridge Analytica situation — including the steps we've already taken and our next…

Zveřejnil(a) Mark Zuckerberg dne Středa 21. března 2018

Tímto prohlášením tato kauza ale rozhodně nekončí, ale právě začíná, na Facebook míří spousta žalob a kromě toho je firma Cabridge Analytica vyšetřována americkými i evropskými orgány, a to nejen z hlediska jejích vazeb na prezidenta Trumpa, ale také zda v ovlivňování amerických voleb není ruská stopa.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Kdo za tím stojí a jaká je skutečnost se nikdy nedozvíme. Ale co bude následovat je zřejmé, celá kauza se zneužije k politickým cílům, zejména těm, kterým se to hodí do jejich současné politické hry. To podstatné, že opět byly nějakým způsobem zneužity osobní údaje uživatelů bude vedlejší. Mark Zuckerberg se ještě párkrát omluví a vše skončí tak jako desítkách jiných případů, bez jakéhokoliv tvrdého postihu.

  2. Je veřejným faktem, že Barack Obama vyhrál volby i kvůli tomu že se mu jako prvnímu podařilo dobít digitální svět a ovlivnit tak masy lidí mimo jiné i pomocí facebooku.

    Teď o x let později údajně udělal to samé Trump. Proč je to najednou problémem? Proč jeden kanditát smí a druhý nesmí?

  3. Me se libi, jak se vzdy kazdy jen omlouva. Za chyby se v dnesni dobe PLATI a ne omlouva.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).