WikiLeaks odhaluje: CIA může odposlouchávat každý smartphone, PC nebo TV

Server WikiLeaks je znám jako prostor, na němž jsou zveřejňovány utajované vládní a korporátní dokumenty, což se pochopitelně vládním špičkám, zejména těm americkým, nelíbí. Na WikiLeaks se nově objevilo více než 8 tisíc dokumentů pocházejících z CIA (Ústřední zpravodajská služba USA), které mohou znepokojit majitele prakticky každého zařízení připojeného k internetu.

cia-logo-768x461

Dokumenty zveřejněné pod označením Project Vault 7 totiž podrobně popisují hackerské techniky, kterými je CIA schopná nabourat se prakticky do jakéhokoliv chytrého zařízení bez ohledu na operační systém. Před CIA se neschovají ani počítače s Windows, macOS či Linuxem, ani smartphony s Androidem a iOS. V bezpečí dokonce nemá být ani komunikace přes WhatsApp, Signal nebo Telegram s koncovým šifrováním, odposlech je totiž inicializován ještě před zahájením samotného šifrování. CIA dokonce umí napíchnout i vybrané televizory Samsung a využít jejich mikrofony k odposlouchávání, přitom televizor takový může být vypnutý.

Podle WikiLeaks již CIA vytvořila obrovské množství kódu a vysloužila si přirovnání k NSA s ještě menší zodpovědností – její dokumenty včetně hackerských nástrojů údajně nekontrolovaně kolují mezi bývalými vládními hackery. Důvěryhodnost zveřejněných dokumentů nepřímo potvrdil i bývalý analytik NSA Edward Snowden. CIA pochopitelně zatím únik nijak nekomentovala.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku