Domů » Bleskovky » Nokia 10: patent Carl Zeiss odhaluje, k čemu může být pět čoček fotoaparátu

Nokia 10: patent Carl Zeiss odhaluje, k čemu může být pět čoček fotoaparátu

Před nedávnem se objevily poměrně divoké spekulace o tom, že společnost HMD Global chystá smartphone Nokia 10, který mý být vybaven rovnou pětičočkovým fotoaparátem (více informací). Jak by mohla záda takového telefonu vypadat, znázorňuje následující nákres částečně inspirovaný patentovou přihláškou společnosti Carl Zeiss schválenou v březnu loňského roku.

Patent hovoří miniaturní zoomovací kameře určené zejména pro mobilní telefony, která disponuje několika čočkami uspořádanými do kruhu. Tyto čočky mají mít různé ohniskové vzdálenosti, pootočením kruhu pak má docházet k výběru úrovně přiblížení.

V případě telefonu by byl rotační kruh uschován ve fotomodulu, se světem by „komunikoval“ skrze jednu fixní čočku v horní části fotomodulu. Uprostřed něj by se měla nacházet ještě jedna čočka náležící k sekundární kamerce,  která by mohla sloužit například ke zjišťování hloubky ostrosti scény.

Aplikace Nokia Camera beta obsahuje skryté funkce, které dostane Nokia 9

Nákres Nokie 10 byl zveřejněn společně s obrázkem zad jiného modelu, jímž je patrně Nokia 9 s tradičním duálním fotoaparátem. Umístění prvků u tohoto telefonu koresponduje s loňskými úniky krytů od různých výrobců. Obě Nokie se tvarově liší – zatímco Nokia 9 zřejmě dostane displej s klasickým poměrem stran 16:9, Nokia 10 patrně vsadí na modernější širokoúhlejší řešení.

Zatímco Nokia 9 by mohla být představena už příští měsíc na veletrhu MWC, na Nokii 10 si možná nějakou chvíli počkáme. Podle nedávno zveřejněného seznamu chystaných smartphonů poháněných čipsetem Qualcomm Snapdragon 845 má k její premiéře dojít až v srpnu. Malou ochutnávku bychom však uvítali již dříve, ostatně produktový manažer HMD Global Juho Sarvikas slibuje pro MWC něco „úžasného“.

Bude to demonstrace technologie pětičočkového mobilního fotoaparátu?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. Zajímavé, jsem zvědav jak to dopadne :)

 2. Spíš jsem zvědav, jestli to bude mít také nějaký stupeň krytí IPxy.

  • Tomu číňani moc nehoví, zvyšuje to náklady.

  • minimalne IP54 bude urcite.
   Za mna, vyssiu odolnost by som ani nechcel. Do vody by som telefon aj tak nedaval, urcite nie do morskej (ani neviem kde inde by sa dalo nieco zaujimave natacat pod vodou).
   A inak to ma same nevyhody. Komplikovany servis, mikrofony a repraky su tlmene.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).