TOPlist

Nejlepší možný krok Applu? Siri napumpuje technologiemi od OpenAI

iPhone 16 Pro (Max) a Siri
  • Apple údajně přemýšlí, jak co nejlépe nasměrovat vývoj Apple Intelligence a Siri
  • Jako racionální návrh se jeví využití jazykových modelů od OpenAI a Anthropic
  • Obě firmy už prokázaly schopnosti na svých AI nástrojích ChatGPT a Claude

Nedobrá situace kolem umělé inteligence v držení Applu se projevuje v případě hlasové asistentky Siri. Pomocník, který má být v centru vší Apple Intelligence, se zatím nedaří roztlačit k patřičným výkonům a uživatelům na internetu je už nějakou dobu pro smích. Možným řešením je spolupráce s „velkými hráči“, kteří ve stínu Applu vyrostli v lídry na trhu s generativní AI.

Apple řeší spolupráci s OpenAI a Anthropic

Apple úzce komunikuje s americkými společnostmi OpenAI a Anthropic, napsal insider Mark Gurman ve svém pondělním reportu pro agenturu Bloomberg. Podle něj výrobce iPhonů zvažuje využití velkých jazykových modelů (LLM) obou firem pro základ své hlasové asistentky Siri, která proti současným AI nástrojům těžce zaostává.



Nová podoba Siri



Nepřehlédněte

Apple dá uživatelům na výběr. Je libo Siri, nebo jiného hlasového asistenta?

OpenAI již od roku 2018 vyvíjí jazykový model GPT, v roce 2022 následně představila komplexní chatovací nástroj ChatGPT postavený právě na těchto LLM. Dnes jde o jeden z nejpokročilejších chatbotů na trhu, stal se vlastně synonymem pro „generativní umělou inteligenci“. Jazykový model Claude od Anthropic je ve vývoji od roku 2021, první verze stejnojmenného chatbota byla veřejnosti zpřístupněna v březnu 2023.

Siri potřebuje rychle vylepšit

„Pokud Apple nakonec přistoupí k tomuto kroku, bude to znamenat zásadní zvrat. Společnost v současné době využívá většinu svých funkcí umělé inteligence pomocí vlastní technologie, kterou nazývá Apple Foundation Models, a na rok 2026 plánovala novou verzi svého hlasového asistenta, který by na této technologii běžel,“ zmiňuje Gurman ve svém reportu.

Pro Apple může spolupráce s velkými americkými firmami vést k velkému posunu v oblasti AI nástrojů, nicméně zároveň tím otevřeně přizná, že s vývojem má problémy a že „něco nejde podle plánu“.

V tuto chvíli mají být námluvy Applu s AI giganty na úplném začátku, Apple se vlastně ještě plně nerozhodl, zdali se chce touto cestou vydat, prozradili Gurmanovi lidé blízcí společnosti. „Změna, o níž se jedná na příští rok, by mohla kalifornské společnosti Apple z Cupertina umožnit nabízet funkce Siri na stejné úrovni jako asistenti s umělou inteligencí v telefonech se systémem Android a pomoci jí zbavit se pověsti opozdilce v oblasti umělé inteligence,“ tvrdí.

Problémy v ráji

Zase o takové překvapení by se nejednalo. Apple již v současnosti nabízí služby ChatGPT od OpenAI v rámci své sady funkcí Apple Intelligence, například u Visual Intelligence. Kromě toho můžete dát Siri pokyn, aby se přepnula do ChatGPT, a následně celkem přirozeně mluvit s tímto hlasovým asistentem v češtině. Relace ale většinou vydrží jen pár dotazů, pak se přepne zpátky na Siri. V minulosti Apple potvrdil, že Apple Intelligence plánuje vybavit i službami dalších firem, jako je právě Claude od Anthropic.



Nové rozhraní Siri v iOS 18



Nepřehlédněte

Apple Intelligence je zatím spíše koncept. Jakmile vlak ujede, už ho nebude možné chytit

Vývoj vlastních jazykových modelů na takové úrovni, aby dokázaly rozběhnout Siri alespoň ve srovnatelné úrovni jako ChatGPT, je ale daleko za očekáváním. V cupertinské firmě už kvůli tomu začaly i padat hlavy – Gurman již v březnu informoval o tom, že z vývoje Apple Intelligence a Siri byl odvolán John Giannandrea, jeho roli přejal šéf Siri (a dřívější vedoucí vývoje Vision Pro) Mike Rockwell a ředitel softwaru Craig Federighi. Velký update pro Siri – se slibovanými novinkami – byl pak odložen na rok 2026.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku