Domů » Články » MWC 2017: letos poprvé doopravdy mobilní, aneb jak jsme tvořili obsah

MWC 2017: letos poprvé doopravdy mobilní, aneb jak jsme tvořili obsah

Letošní ročník barcelonského Mobile World Congressu je za námi (podívejte se na naše zpravodajství). V uplynulých letech veletrhu dominoval Samsung, který zde vždy představoval vlajkový model pro aktuální rok. Letos se situace změnila a premiéra Galaxy S8 nás teprve čeká na samostatné akci, která se uskuteční 29. března v New Yorku a Londýně. I přes tento fakt byl MWC 2017 velmi silným ročníkem a o zajímavé produkty zde nebylo nouze.

LG zde odhalilo svůj nový top model G6, který sice nepřichází s ničím revolučním, ale pokud to u něj výrobce nepřežene s cenou, rozhodně má šanci na úspěch. Dočkali jsme se také znovuvzkříšení značky Nokia, která do Barcelony přivezla nástupce legendárního modelu 3310 a několik modelů s Androidem. Pozornost si zasloužila také značka Huawei s novinkou P10, která opět láká na duální fotoaparát Leica, kterému konečně nechybí ani optická stabilizace obrazu. Zaujaly nás také nové Xperie ze stáje Sony a spousta dalších produktů.

V tomto článku ale nebudeme jednotlivá zařízení rekapitulovat, ostatně přehled všeho zajímavého naleznete zde. V tomto článku bych se s vámi nicméně rád podělil o jeden postřeh, který mě neskutečně těší.

Den redaktora na výstavišti: těžká technika na zádech už je minulostí

V předchozích letech do povinné výbavy redaktora na MWC patřil nejen notebook, ale samozřejmě i digitální zrcadlovka, kamera, stativ, externí mikrofon a powerbanka, což se při celodenním pohybu po tiskových konferencích a výstavišti celkem pěkně pronese. Při redakční poradě nás napadlo, že bychom fotografie a videa z letošního ročníku mohli zkusit zpracovávat pouze skrze smartphone. Zrcadlovky jsme tedy nechali v redakci a do kufru přibalili pouze kameru pro případ, že by to s telefonem úplně nefungovalo, nicméně nakonec jsme ji vůbec nevyndali z pouzdra.

mwc_2016
S touto výbavou jsem vyrážel na loňský MWC (2016). Tahat se s tím vším na zádech nebylo při celodenním chození po výstavišti úplně ideální…

Dlouho jsme se rozhodovali, zda použít Samsung Galaxy S7 edge nebo iPhone 7 Plus, ale kvůli nepatrně vyšší výdrži nakonec volba padla na telefon od Applu, byť při focení a záznamu videa oba modely podávají téměř shodné výsledky.

Mobil jako kamera i fotoaparát

Pro kvalitnější zvuk jsme k iPhonům pořídili mikrofony Rode SmartLav+, pro lepší zacházení s telefonem pak držáky Shoulderpod S1, které jde díky závitu snadno umístit na stativ. iPhone si s pořizováním reportážních fotografií skvěle poradil i v horších světelných podmínkách a nezklamal nás ani při natáčení videopohledů či redakčních vlogů. Původně jsme pro focení a nahrávání chtěli využít propracovanou aplikaci FiLMiC Pro, která disponuje obrovským množstvím nastavení, nicméně nakonec jsme zůstali u výchozí systémové aplikace, jelikož jsme na místě zjistili, že zámek expozice ani upravení vyvážení bílé barvy vlastně vůbec nepotřebujeme; „automatika“„“ ve výchozí systémové aplikaci zkrátka fungovala tak, jak jsme potřebovali a uzamčení AF a expozice umí také.

mwc_2017
Letošní výbava byla o poznání úspornější a na reportážní fotografie i video zcela dostačující :-)

Většina videí byla stříhána přímo v mobilní verzi iMovie, odkud jsme je ihned nahrávali na náš YouTube kanál. Delší videa s náročnějším střihem nebo ta, u kterých bylo potřeba provádět zvukové korekce, jsme upravovali ve Final Cutu na MacBooku, nicméně v drtivé části převažovaly videopohledy sestříhané kompletně na iPhonu. Reportážní fotografie jsme v dávkách opatřovali vodoznakem SMARTmania.cz v mobilní aplikaci iStamp+ a následně je rovnou nahrávali do našeho redakčního systému. Na pár kliknutí bylo vše hotové.

imovie_iphone_mwc
Sestříhat, vyexportovat a nahrát na YouTube… i na telefonu to byla práce maximálně na několik málo minut :-)

Mně se tak po několika letech konečně naplnila vize, kdy jsem veškerý reportážní obsah byl schopný zpracovávat výhradně na telefonu, jelikož kvalita fotoaparátů a výkon dnešních smartphonů pro tyto účely zcela dostačuje. O tom jsem před lety mohl jenom snít, nicméně dnes už mohu drahou a těžkou techniku s klidem nechat na redakčním stole a z akcí, u kterých je kladen důraz na co nejrychlejší doručení informace a multimediálního obsahu čtenáři, si bez problémů vystačím s chytrým telefonem v kapse, mikrofonem, stativem a v našem případě ještě powerbankou.

Letošní ročník Mobile World Congressu tak pro mě i kolegu byl doopravdy mobilní, a výsledný „setup“ ocenily i naše záda, která letos poprvé z Barcelony přijela celkem odpočatá :-)

xiaomi-beryko-mwc

Jiří Hrma

7 komentářů

 1. Fakt zbytocne vlacit zrkadlovky apod.

  Ludia niesu zvedavi na profesionalne fotografie, makro. To im ukaze zrejme ten vyrobca na propagacnych fotografiach, videach.
  Na take videa, no tuhle ma okolo kovovy ramecek, ctecka je na zadech, narostl nam displej, dojmy a prve postrehy, nato bohate staci smartphone.

 2. Toto je bohužel obecný trend dnešní žurnalistiky, především tedy online. Kvalita jde na úkor rychlosti dolů. :(

  • Pokud jde o reportaze z vystavy, nevidim v tom problem, kvalita je pro tyto ucely dostacujici, zvlast pokud lepsi operatibilita znamena, ze informaci bude vic. Neco jineho jsou videa v recenzich, kde ctenar vyssi kvalitu ocekava.

 3. Já bych řekl, že kvalita byla velmi dobrá a plně to stačí, respektive ten telefon umí kvalitní 4K a to jak je vše natočeno už záleží na uživateli.
  Takže v technice bych neviděl problém ;)

 4. Super. Mimo to to dobře shrnuje proč jsem se nakonec já rozhodl před pár lety znovu si pořídit iPhone. Dobrý setup a díky i za tipy na vybavení. Tohle byla výborná práce a i když SM většinou kritizuji, tady klobouk dolů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).