Modla jménem iPhone X je tady, klasické modely však neohrozí

S příchodem nového iPhone X se začalo mnoho lidí ptát na jednu velmi podstatnou otázku: Ohrozí tento model klasickou řadu iPhonů? Předem říkáme, že nejspíš ne. I přesto, že nový model X nabízí mnoho, o čem by se mohlo klasickým modelům jen zdát, není to nic natolik podstatného, co by přimělo loajální uživatele k odchodu od toho, co je léty prověřené a dobře zaběhnuté.

To, že je něco už léty odzkoušeno a funguje správně, je to podstatné. Pokud bychom se podívali o pár let zpět, vždy se s příchodem nových funkcí a vlastností objevilo i mnoho prvopočátečních vad a technologie musela být postupně zlepšována (za zmínku zde stojí například kauza „Bendgate„, která je spojena s modelem iPhone 6/6 Plus). Pokud se tedy zamyslíte nad tím, co nemilého vás s novou a neodzkoušenou technologií může potkat, pak si člověk asi hodně rozmyslí, zda chce za „pokus“ utratit bezmála 30 tisíc Kč (v případě základního 64GB modelu, u 256GB varianty je to ještě o 4 500 Kč více).

Nedůvěra ve Face ID?

iPhone X nabízí mnoho nového a může se tak naskytnout i mnoho souvisejících problémů. Příkladem by mohla být technologie Face ID, a opravdu tím nenarážíme na incident, jenž se udál během keynote. Jedná se zkrátka o zcela novou technologii, která je zatím ještě v plenkách a na rozhodnutí o tom, zda je kvalitní a bezproblémová či ne, budeme potřebovat více času. Druhým příkladem by mohlo být vymizení domovského tlačítka a s ním i přechod na ovládání gesty. Věříme, že se zde nebude pro uživatele jednat o příliš velký problém, nicméně je to něco, na co si je potřeba zvykat. Odzkoušeno také není nové bezdrátové nabíjení. Zde, bohužel, nemá Apple tolik zkušeností, jako například Samsung, který bezdrátově nabíjí již několik let.

Jako dobrá ukázka zde může sloužit změna ve výrobním procesu nových MacBooků Pro. Pamatujete na ty krásné, byť trochu silnější, hliníkové kusy, které byly ještě před pár lety viděny skoro na každém rohu? Právě tyto léty prověřené kousky nedávno vystřídaly zcela nové MacBooky Pro, které se však u uživatelů nedočkaly příliš vřelého uvítání.

Zdroj obrázku: Ars Technica

Uživatelům zde především chyběly porty, které z MacBooku Pro dělaly právě ten „Pro“ model. Zcela běžná byla také výměna komponentů (například RAM a disků), i zde však uživatelé těžce narazili. Nové MacBooky totiž mají paměti připájené přímo k desce a jejich výměna tak není možná, musíte tedy při objednávce nového modelu myslet trochu dopředu a sáhnout po tom, co vám vydrží na dalších několik let, ne po tom, co vystačí nyní. Jak je tedy vidět, ne každá změna vede k lepšímu.

iPhone 8: sázka na jistotu

Ačkoli se tedy najde zcela jistě mnoho uživatelů, kteří po novém iPhonu X bezmyšlenkovitě sáhnou, určitě není od věci počkat na to, jaké budou první ohlasy a koupit například druhou verzi, která většinou vyřeší chyby svého předchůdce a vy se tak nebudete muset mlátit do hlavy. Pokud se tak nakonec rozhodnete pro modely 8 a 8 Plus, nejen že dostanete léty prověřený kus hardwaru, který jen stěží potkají některé závažnější komplikace, ale ušetříte i spoustu peněz. Cenový rozdíl mezi modely je mezi 6 až 9 tisíci Kč. Raději ani nezmiňujeme fakt, že dostupnost nového iPhone X bude v prvních měsících dost tristní.

Uznáváme, že i my v redakci jsme novým modelem značně okouzleni, ale sami sebe se ptáme, zda se nám něco podobného vyplatí a zda ty peníze nejde využít nějak účinněji. Před několika lety byl iPhone znamením luxusu a prestiže, nové modely jsou však nyní více dostupné i obyčejným lidem a to se Apple zřejmě opět snaží změnit. Nabídne něco, co může mít každý, ale zároveň také něco vyjadřující postavení ve společnosti. Z nové nabídky by si tak měl vybrat skutečně každý.

Autor článku
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

Kapitoly článku