Domů » Bleskovky » MacBook Air má s Windows o třetinu vyšší jas displeje než s macOS

MacBook Air má s Windows o třetinu vyšší jas displeje než s macOS

Apple za poslední půlrok zcela omladil své notebookové portfolio. Zatímco loňský 16“ MacBook Pro přinesl změnu designu s větším displejem a tenčími rámečky, jeho menší 13“ kolegové MacBook Pro a Air dostaly „pouze“ lepší procesory a novou klávesnici. Server Notebookcheck.net nyní otestoval nový MacBook Air a zjistil poměrně zajímavou věc.

macbook air 2020 2
Nový MacBook Air (2020), zdroj: Apple

MacBook Air má velmi jasný displej, je však softwarově přiškrcen

I když mají MacBook Air a 13“ MacBook Pro stejné displeje z hlediska úhlopříčky a rozlišení, v některých parametrech vede dražší počítač – umí zobrazit širší barevný gamut P3 a disponuje vyšším jasem 500 nitů. Druhý bod ale platí pouze v případě, pokud na počítači provozujete macOS. V jablečném systému redaktoři Notebookcheck.net naměřili maximální jas 415 nitů, ovšem v systému Windows 10 spuštěném aplikací BootCamp vystřelil jas až k 547 nitům.

macbook air 2020
Nový MacBook Air (2020), zdroj: Apple

Otázkou je, proč Apple ve svém systému maximální svítivost panelu softwarově omezuje. Jedním z důvodů může být prodloužení výdrže baterie, dalším důvodem může být udržení barevné přesnosti. Jak totiž redakce Notebookcheck.net zjistila, barvy nejsou ve Windows tak přesné jako v macOS. Je také možné, že ne všechny panely pro MacBook Air dosahují tak vysoké svítivosti, a proto je Apple omezuje, aby dodal srovnatelný zážitek u všech. Poslední možností je právě snaha o odlišení MacBooku Air od dražšího MacBooku Pro.

Nutno podotknout, že na běžné operace 400 nitů bohatě stačí, ovšem možnost „přisvítit“ si displej o dalších 100 nitů by rozhodně v některých chvílích přišla vhod. Technicky je na to displej MacBooku Air připraven.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).