Tohle je nový MacBook Air: má rychlejší procesor, lepší klávesnici a nižší cenu

macbook air 2020 2

Apple si na dnešní den připravil poměrně velké překvapení, neboť premiéru nových produktů očekával asi málokdo. První představenou novinkou je nová generace notebooku MacBook Air, která navenek působí stejně jako úřadující generace, ale uvnitř se odehrály některé očekávané změny.

macbook air 2020 4
Nový MacBook Air (2020), zdroj: Apple

MacBook Air (2020): motýlci odlétají

Inovovaný MacBook Air je dalším jablečným notebookem, který dává sbohem nespolehlivé motýlkové klávesnici a nahrazuje ji standardní klaviaturou s nůžkovým mechanismem. Poprvé tak Apple učinil u loňského 16“ MacBooku Pro, nyní se dostává i do tohoto lehkého stroje pro digitální nomády. Součástí klávesnice je i čtečka otisků prstů s technologií Touch ID, pod klávesnicí se nachází multidotykový trackpad, který má oproti minulé generaci o 20 procent větší velikost.

Zájemci o tento stroj se mohou také těšit z vyššího výkonu a většího úložiště; novinku totiž pohání procesory Intel Core 10. generace, přičemž v nejvyšší konfiguraci můžete získat až 4jádrový Intel Core i7 s taktem 1,2Ghz, o kterém Apple tvrdí, že je dvakrát rychlejší než u předchozího modelu. Dvojnásobné je i úložiště, jeho základní kapacita nyní činí 256 GB, přičemž v maximální konfiguraci můžete získat až 2 TB. Vylepšen byl i grafický výkon, díky čipu Intel Iris Plus Graphics může být v některých případech až o 80 procent vyšší. Maximální kapacita RAM je 16 GB.

macbook air 2020
Nový MacBook Air (2020), zdroj: Apple

MacBook Air si ponechává 13,3“ Retina displej s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů a podporou technologie True Tone. Integrovaná baterie má nabídnout až 11 hodin při prohlížení webu nebo 12 hodin při přehrávání videa. Dobíjení obstarává port USB-C, které jsou na těle počítače hned dva (USB 3.1 Gen 2 a Thunderbolt), naštěstí nechybí ani standardní sluchátkový jack. Bezdrátová konektivita je zastoupena Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 5.0.

macbook air 2020 3
Nový MacBook Air (2020), zdroj: Apple

Cena a dostupnost

Nový MacBook Air je možné zakoupit ve zlaté, vesmírně šedé a stříbrné barvě. Počítač je k dispozici již nyní na webu Apple.com, první dodávky Apple slibuje v první polovině dubna.

Základní konfigurace s 1,1GHz procesorem Intel Core i3, 8 GB RAM a 256GB úložištěm přijde na 29 999 korun, za příplatek 9 tisíc korun získáte model s Intel Core i5, 8 GB RAM a 512GB úložištěm. Pochopitelně je možné si nakonfigurovat spousty dalších položek v konfigurátoru.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku