Legendy značky Nokia: zavzpomínejte s námi na nejpovedenější telefony

Pokud jste fanoušky retro telefonů, jistě jste zaznamenali velký comeback legendární Nokie 3310, kterou majitelé značky Nokia (HMD Global) představili na Mobile World Congressu v Barceloně.

HMD Global se tak pokouší oživit poněkud zašlou slávu bývalého finského giganta, který byl na poli mobilních telefonů ve své době prakticky nedostižný. Jeho kralování skončilo s příchodem chytrých telefonů. Do jejich výroby se Nokia pustila také. Rozhodnutí, kdy operační systém Symbian OS nahradil Windows Phone místo oblíbeného Androidu, se ukázalo jako naprosto zásadní a dá se říci, že celou společnost poslalo ke dnu.

Nokia 3310
Nokia 3310 v edici pro rok 2017

I přes tento evidentní nezdar však zůstalo mnoho fanoušků a nadšenců, kteří si nově představenou Nokii 3310 pořídí. Někdo jako záložní telefon na cesty, někdo jako telefon pro rodiče a někdo jen tak z nostalgie; ostatně vždyť bude stát jen 1 500 Kč. Nejen fanoušci by byli rádi, kdyby se podařilo „oživit“ i některé jiné modely, kterých Nokia nabízela za dobu své existence nepřeberné množství. Pojďme se podívat na pětici legendárních telefonů z dílny společnosti Nokia, které byly ve své době něčím výjimečné, pokrokové. 

Nokia N93i: pro fotografy a kameramany

Poprvé se tento telefon objevil na trhu v lednu roku 2007. Obsahoval několik různých pohyblivých částí, které si uživatel mohl nastavit tak, jak zrovna potřeboval. Mohli jste jí používat jako standardní telefon, nebo přizvednout displej a následně se pomocí hardwarových tlačítek pohybovat v nabídce aplikací, které běžely na platformě Symbian OS. Displej se dal také otočit do boku tak, že telefon poté připomínal malou kameru. Toto, na svou dobu velmi futuristické zařízení, by jistě našlo spoustu fanoušků v dnešní době.

nokia-n93i

N-Gage: opravdový herní telefon

V době dávno minulé bylo jedničkou na trhu mobilních her Nintendo. Nokia se však rozhodla, že se jim pokusí na tomto trhu vyrovnat a výsledkem bylo v roce 2003 uvedení na trh velmi originálního zařízení, které neslo název Nokia N-Gage. Všeobecně se předpokládalo, že N-Gage bude velkým konkurentem pro Game Boy Advance.

Bohužel se však ukázalo, že pro designéry byl velký problém vytvořit zařízení, které by fungovalo jako plnohodnotný telefon a zároveň fungovalo jako přenosná herní konzole. Velkým problémem se ukázala být skutečnost, kdy si chtěl uživatel vyměnit paměťovou kartu s hrou. Museli jste telefon nejdříve vypnout, sejmout zadní kryt, vyndat baterii a až poté bylo možné vyjmout paměťovou kartu a nahradit jí jinou.

nokia_ngage

Další problémem byl mikrofon a speaker. Byly totiž umísněný na boku telefonu, což v praxi znamenalo jediné. Pokud jste N-Gage zrovna nepoužívali jako konzoli a chtěli jste si zavolat, museli jste telefon držet boční hranou u hlavy, což působilo velmi komicky.

V dalších letech sice Nokia vydala novou modifikovanou verzi N-Gage, ale hlavní problém zůstal. Nejednalo se o zařízení, na kterém by přinášelo neopakovatelný herní zážitek. Nicméně i přes své nedostatky zůstává N-Gage jako jeden z nejunikátnějších telefonů, který byl kdy vyroben a kdo ví, třeba HMD překvapí a dočkáme se podobného zařízení i v budoucnu. 

Nokia 8110: banana mobil

Nokia 8110 přišla na trh v roce 1996 a na svou dobu vypadala jako klasický mobilní telefon. Její doménou byl vysouvací kryt klávesnice a měla lehce zakřivený tvar, díky čemuž jí někteří uživatelé začali přezdívat jako bánánový telefon. V roce 1999 se dočkala obrovské popularity, díky filmu Matrix. Keanu Reeves, který ztvárnil postavu jménem Neo, dostal balíček s mobilním telefon, kterým poté poprvé mluvil s Morpheem. A ten telefon byl právě Nokia 8110. 

nokia8110

Nokia 808 PureView: éra fotomobilů

Nokia 808 PureView (recenze) byla posledním telefonem, který fungoval na operačním systému Symbian OS. Uvedení na trh se dočkala v únoru 2012. Byť možná na první pohled působí tuctově, rozhodně měla jednu vlastnost, kterou vstoupila do podvědomí uživatelů, a sice 41,3MP fotoaparát. Dokonce i dnes, v roce 2017, byste nenašli mobilní telefon, který by měl senzor s vyšším rozlišením a disponoval technologií PureView.

IMG_20160903_095808

V praxi to znamenalo, že díky tomuto rozlišení a této technologii jste docílili velmi kvalitních fotografií (výsledná 8 Mpx fotografie byla sestavena z původních 41 Mpx a de facto bezztrátového zoomu, jelikož během přiblížení se „ořezávaly“ pixely na okrajích snímků, čímž nedocházelo ke snížení kvality výsledné fotografie). 

Nokia Lumia 1020: legenda s Windows

V roce 2013 přišla na trh Nokia Lumia 1020 (recenze), která tentokráte již pracovala na platformě Windows Phone 8. Stejně jako její předchůdkyně, Nokia 808, disponovala fotoaparátem se senzorem 41,3MP s technologií PureView. Navíc dostala do vínku další vylepšení, jako třeba optickou stabilizaci obrazu (OIS).

004Nokia_Lumia_1020_35822762

Bohužel, PureView technologie nebyla po hříchu jedinou věcí, kterou měly tyto dvě Nokie společné. Tou další byla skutečnost, že se velice mizerně prodávaly a to i přesto, že pro model Nokia Lumia 1020 byla vytvořena rozsáhlá reklamní kampaň, na které se kromě Nokie podíleli i Microsoft a americký operátor AT&T.Nepřehlédněte

Lumia „McLaren“ v zahraniční recenzi: Takový měl být nástupce Lumie 1020

Pokud by HMD chtělo vzkřísit tento projekt, asi by bylo na místě přidat něco navíc, než 41,3Mpx fotoparát, byť je jakkoliv kvalitní. Možná by stálo za to zamyslet se nad celkovou koncepcí a přejít na platformu Android. Dokladem toho může být chystaná vlajková loď Nokia 8, která by měla fungovat na nejnovější verzi Androidu 7.0 Nougat.

A jaký je váš názor? Které staré Nokie považujete za legendy a uvítali byste jejich návrat?

Autor článku
Ondřej Miláček

Kapitoly článku