Legendy značky Nokia: zavzpomínejte s námi na nejpovedenější telefony

Pokud jste fanoušky retro telefonů, jistě jste zaznamenali velký comeback legendární Nokie 3310, kterou majitelé značky Nokia (HMD Global) představili na Mobile World Congressu v Barceloně.

HMD Global se tak pokouší oživit poněkud zašlou slávu bývalého finského giganta, který byl na poli mobilních telefonů ve své době prakticky nedostižný. Jeho kralování skončilo s příchodem chytrých telefonů. Do jejich výroby se Nokia pustila také. Rozhodnutí, kdy operační systém Symbian OS nahradil Windows Phone místo oblíbeného Androidu, se ukázalo jako naprosto zásadní a dá se říci, že celou společnost poslalo ke dnu.

Nokia 3310
Nokia 3310 v edici pro rok 2017

I přes tento evidentní nezdar však zůstalo mnoho fanoušků a nadšenců, kteří si nově představenou Nokii 3310 pořídí. Někdo jako záložní telefon na cesty, někdo jako telefon pro rodiče a někdo jen tak z nostalgie; ostatně vždyť bude stát jen 1 500 Kč. Nejen fanoušci by byli rádi, kdyby se podařilo „oživit“ i některé jiné modely, kterých Nokia nabízela za dobu své existence nepřeberné množství. Pojďme se podívat na pětici legendárních telefonů z dílny společnosti Nokia, které byly ve své době něčím výjimečné, pokrokové. 

Nokia N93i: pro fotografy a kameramany

Poprvé se tento telefon objevil na trhu v lednu roku 2007. Obsahoval několik různých pohyblivých částí, které si uživatel mohl nastavit tak, jak zrovna potřeboval. Mohli jste jí používat jako standardní telefon, nebo přizvednout displej a následně se pomocí hardwarových tlačítek pohybovat v nabídce aplikací, které běžely na platformě Symbian OS. Displej se dal také otočit do boku tak, že telefon poté připomínal malou kameru. Toto, na svou dobu velmi futuristické zařízení, by jistě našlo spoustu fanoušků v dnešní době.

nokia-n93i

N-Gage: opravdový herní telefon

V době dávno minulé bylo jedničkou na trhu mobilních her Nintendo. Nokia se však rozhodla, že se jim pokusí na tomto trhu vyrovnat a výsledkem bylo v roce 2003 uvedení na trh velmi originálního zařízení, které neslo název Nokia N-Gage. Všeobecně se předpokládalo, že N-Gage bude velkým konkurentem pro Game Boy Advance.

Bohužel se však ukázalo, že pro designéry byl velký problém vytvořit zařízení, které by fungovalo jako plnohodnotný telefon a zároveň fungovalo jako přenosná herní konzole. Velkým problémem se ukázala být skutečnost, kdy si chtěl uživatel vyměnit paměťovou kartu s hrou. Museli jste telefon nejdříve vypnout, sejmout zadní kryt, vyndat baterii a až poté bylo možné vyjmout paměťovou kartu a nahradit jí jinou.

nokia_ngage

Další problémem byl mikrofon a speaker. Byly totiž umísněný na boku telefonu, což v praxi znamenalo jediné. Pokud jste N-Gage zrovna nepoužívali jako konzoli a chtěli jste si zavolat, museli jste telefon držet boční hranou u hlavy, což působilo velmi komicky.

V dalších letech sice Nokia vydala novou modifikovanou verzi N-Gage, ale hlavní problém zůstal. Nejednalo se o zařízení, na kterém by přinášelo neopakovatelný herní zážitek. Nicméně i přes své nedostatky zůstává N-Gage jako jeden z nejunikátnějších telefonů, který byl kdy vyroben a kdo ví, třeba HMD překvapí a dočkáme se podobného zařízení i v budoucnu. 

Nokia 8110: banana mobil

Nokia 8110 přišla na trh v roce 1996 a na svou dobu vypadala jako klasický mobilní telefon. Její doménou byl vysouvací kryt klávesnice a měla lehce zakřivený tvar, díky čemuž jí někteří uživatelé začali přezdívat jako bánánový telefon. V roce 1999 se dočkala obrovské popularity, díky filmu Matrix. Keanu Reeves, který ztvárnil postavu jménem Neo, dostal balíček s mobilním telefon, kterým poté poprvé mluvil s Morpheem. A ten telefon byl právě Nokia 8110. 

nokia8110

Nokia 808 PureView: éra fotomobilů

Nokia 808 PureView (recenze) byla posledním telefonem, který fungoval na operačním systému Symbian OS. Uvedení na trh se dočkala v únoru 2012. Byť možná na první pohled působí tuctově, rozhodně měla jednu vlastnost, kterou vstoupila do podvědomí uživatelů, a sice 41,3MP fotoaparát. Dokonce i dnes, v roce 2017, byste nenašli mobilní telefon, který by měl senzor s vyšším rozlišením a disponoval technologií PureView.

IMG_20160903_095808

V praxi to znamenalo, že díky tomuto rozlišení a této technologii jste docílili velmi kvalitních fotografií (výsledná 8 Mpx fotografie byla sestavena z původních 41 Mpx a de facto bezztrátového zoomu, jelikož během přiblížení se „ořezávaly“ pixely na okrajích snímků, čímž nedocházelo ke snížení kvality výsledné fotografie). 

Nokia Lumia 1020: legenda s Windows

V roce 2013 přišla na trh Nokia Lumia 1020 (recenze), která tentokráte již pracovala na platformě Windows Phone 8. Stejně jako její předchůdkyně, Nokia 808, disponovala fotoaparátem se senzorem 41,3MP s technologií PureView. Navíc dostala do vínku další vylepšení, jako třeba optickou stabilizaci obrazu (OIS).

004Nokia_Lumia_1020_35822762

Bohužel, PureView technologie nebyla po hříchu jedinou věcí, kterou měly tyto dvě Nokie společné. Tou další byla skutečnost, že se velice mizerně prodávaly a to i přesto, že pro model Nokia Lumia 1020 byla vytvořena rozsáhlá reklamní kampaň, na které se kromě Nokie podíleli i Microsoft a americký operátor AT&T.

Lumia „McLaren“ v zahraniční recenzi: Takový měl být nástupce Lumie 1020

Pokud by HMD chtělo vzkřísit tento projekt, asi by bylo na místě přidat něco navíc, než 41,3Mpx fotoparát, byť je jakkoliv kvalitní. Možná by stálo za to zamyslet se nad celkovou koncepcí a přejít na platformu Android. Dokladem toho může být chystaná vlajková loď Nokia 8, která by měla fungovat na nejnovější verzi Androidu 7.0 Nougat.

A jaký je váš názor? Které staré Nokie považujete za legendy a uvítali byste jejich návrat?

Ondřej Miláček

86 komentářů

 1. Matějková Helena (neregistrovaný)

  Měla jsem od syna první Nokii 5210 a měla jsme ji 15 let bez jediné poruchy. Od té doby jsem musela 3x koupit Aligátora – první i600, na který jsme si zvykla a odešel do roka a od té doby mám jiné číslo téhož a je u jiný, hrozný a jsem z toho nešťastná. Ano, jsme stará, ale vyžaduji jednoduchost, viditelnost a slyšitelnost a to je zřejmě – v rámci kšeftu – problém. Aligátor má výborně viditelná písmena a je dobře slyšet. Ovšem jak se mění různě, mám teď problém, jaký sehnat, protože v obchodě Vám neukáží jak funguje, prodají Vám ho zabalený a rozčiluj se doma, pak vracej a tak si myslím, že na staré ročníky už totálně kašlou. Když je taky problém, jak bolí nohy, mám problém, kam nejblíž dojít a neochota – pokud nechcete drahý mobil – je nechci říct kde.

  • Pavel Bobeš (neregistrovaný)

   Mmm.. ztracena generace, bohužel

  • Michal121 (neregistrovaný)

   Ha ha ha, ty jsi komička. Tvl Aligátor:D Já se poseru:D

   • Roman (neregistrovaný)

    Dáma už je v letech a prostě potřebuje takový telefon… Tak se chovej slušně.

  • milda (neregistrovaný)

   Pro starší generaci ideální nová NOKIA 230 Duál ( možno dvě SIMky).Tlačítkový,velký displey(dobře viditelný)dobře slyšitelný,jednoduché ovládání,dlouhá výdrž baterie(nabíjím tak jednou za 14dní i déle),slušná cena okolo 1300kč.je vybaven fotoaparátem,internetem,bluthů,hlasitým odposlechem a jiinými vymoženostmi dnešní doby (kdo nechce nemusí používat).Já ho mám již rok a půl a jsem moc spokojen.Žádný problém.

  • pepa (neregistrovaný)

   Nechápu jak jste mohla mít Nokii 5210 15 let a ještě potom stihnout 3x koupit Aligatora, když ta Nokie se začala vyrábět v roce 2002.

 2. N808 PV a Lumia 1020 – opravdové skvosty ve své době.

 3. htcjirka

  Vsechny telefony co jsou na fotkach jsem mel, dost jich tam chybi, tech legend bylo.Krasne vzpominani. :-)
  Mel jsem take rad a vlastnil taky vsechny komunikatory od Nokie.Kdybych to mel promitnout do penez, hodi to nesmyslnou castku, ktere nelituji.

 4. Petr (neregistrovaný)

  V době, kdy jsem potřeboval malý levný telefon, Nokia měla nesmyslně vysoké ceny, jako nemocný jsem měl Siemens.

 5. Vladis (neregistrovaný)

  Pro profesionální používaní a synchronizaci s PC je android k ničemu. A androiďáci klidně se vztekejte ☺.

  • Super vtip :-)

  • Filip (neregistrovaný)

   S tou synchronizací musím bohužel souhlasit. Dost těžko jsem sháněl ovladače pro Widle na moje Meizu. A když už ovladače byly nainstalované, tak jsem mohl prohlížet soubory jen asi třikrát. Po nějaké skvělé aktualizaci od Microsoftu zase nová manuální instalačka ovladačů přes nouzový režim… Proto jsem znova a rád přešel na Linux. :)
   Teď kdybych si pořídil jablečný stroj, tak můžu maximálně jen prohlížet fotky. Stačí mít i správný OS na PC. :)

  • Vladimír my určitě nepukame nejsem z těch kteří potřebují mít něco profi, současný stav droidů mi vyhovuje a nabízí vše co potřebují a dokáží využít.
   Co se týká synchronizuji, dnes je vše o cloudovych službách a ty má google zvládnuté na výbornou, stejně tak jsou dobře u MS či Apple, každý si najde toho poskytovatele, co mu nejvíc vyhovuje a jeho řešení je mu blízké, já jsem s G účtem spokojen již několik let.
   Služby a aplikace od Google a jejich téměř absence na WM byly taky z jedním důvodu lro jsem. Se před časem po krátkém odskočení i vrátil zpět.
   O jaké synchronizaci s PC to hovoris čéče? Ano google nenabízí nic jako iTunes třeba, synchronizaci jde myslím taky ale za pomoci aplikací třetích stran a víš co je mi to jedno .
   Tohle jsem používal když byly tyhle ve i ještě v plenkach a pro synchronizaci tehdy HP iPaq PDA používal MS Active sync.

   • Xar (neregistrovaný)

    nahrava se nastaveni univerzalnich aplikaci, pokracovani ve spustene aplikaci, zalozky, hesla, wifi, hry …

 6. zelvik46 (neregistrovaný)

  Moc mi v dnešní době dotykáčů chybí nástupce N97 a později E7 – byť byla E7 o spoustu věcí ošizená, psalo se na ní úžasně…

 7. Robin Gebauer (neregistrovaný)

  Já měl oba N-Gage a když jsem jezdil hodiny v autobuse, tak jsem si krásně zapařil třeba Fifu (teď už ani nevím jaký ročník). Byl jsem s ním max pokojený. Klidně bych ho bral znovu :o)

  • Petrohrad

   Já měl N-Gage QD a na ní originálku Call of Duty. Ta hra šla strašně pomalu. Přitom, když jsem viděl na YT záběry z Ashen, což je taky 3D počin, tak ta šla plynule. Ale stejně si myslím, že v Nokii podcenili HW, do herního telefonu měli dát něco výkonějšího, pokud ovšem něco takového tenkrát bylo…

 8. VLADIMÍR (neregistrovaný)

  Měl jsem 9 let Nokii N90 a byla uzasná a vsude jsem byl za hvezdu s překlápěcí kamerou a otočným displejem. I dovolené odfotila a dobře. Moje dětí byly rády, když jsem jim Nokií fotil narozeniny nebo svátky. Je to dodnes na kartách a máme je uložené. Teď bydlí v šuplíku, protože začla zlobit pětka a občas ji nabiji, aby žila dál a žije i s původní baterkou a asi s dvěma videi, které už nejdou( nevím proč) stáhnout. Ale kdyby vyplašili z hrobu NOKII 6250 ( ta s těmi gumovými nárazníky) tak bych pro ni sprintoval. Tou začala moje mobilková historie a byla ÚŽASNÁ. Bohužel, o tu jsem hloupě přišel.

 9. Návrat skvělého fotomobilu jako byla Nokia 808 PW a Lumia 1020 bych určitě uvítal. Dneska by to asi vypadalo jinak, fotoaparát by byl mnohem rychlejší, předpokládám tak jako u Samsungu Galaxy S7, xenonovy blesk by byla povinnost. HAAC mikrofony a další pořádný HW. OLED display s AOD a třešnička na dortu pořádný akumulátor a IP68.

 10. standa (neregistrovaný)

  Nokie jsem měl odjakživa a to už je opravdu pár let…. to ještě měly anténky ….moje nejoblíbenější byla 6233 a nyní mám nokii 515 …obě by stály za znovuzrození …mám dost špinavou práci jako malíř , takže si neumím představit jak rukama od barvy jezdím po displeji mobilu za 20 litrů i když by se mi líbil…..prostě si myslím , že je ještě spousta lidí ,kterým tlačítkáče naprosto vyhovují ….

 11. milda (neregistrovaný)

  Pro starší generaci ideální nová NOKIA 230 Duál ( možno dvě SIMky).Tlačítkový,velký displey(dobře viditelný)dobře slyšitelný,jednoduché ovládání,dlouhá výdrž baterie(nabíjím tak jednou za 14dní i déle),slušná cena okolo 1300kč.je vybaven fotoaparátem,internetem,bluthů,hlasitým odposlechem a jiinými vymoženostmi dnešní doby (kdo nechce nemusí používat).Já ho mám již rok a půl a jsem moc spokojen.Žádný problém.

 12. Škoda, že jste tam neuvedli Lumii 520, ta byla ve své době nejrozšířenějším smartphonem Nokie

  • htcjirka

   Proc Lumii 520?Prach obycejny nezajimavy low end.

   • Nepřestávas prekvapovat, Lumia 520 byla před asi čtyřmi roky doslova HIT a mela vysoké prodeje a ani byl to low end a co?
    Právě střední třída a low jsou pro výrobce nejdůležitější ale to by jsi musel začít koukat na svět tři hu jinak a to jaksi nehrozí že…

   • htcjirka

    Hit, protoze si to kupovali lidi co neměli moc penez a nemeli na nic lepsiho.Tohle je o legendach a tam 520 nepatri.

   • Jiříku ušetří mě těch neustálých kecu kdo na co má a co ne, je to samozřejmě o peneich (mimochodem při uvedení byla cena průměrná rozhodně ne nízká) my víme že ty utratis jak se sám chlubis 30k za mobil a ještě ti hodně zbyde na jídlo a tak (vzpomeň si na to)

   • Byla to právě Lumia 520, díky které se určitě spousta lidí zamilovala do prostředí mobilních Windows. A myslím, že není pravda, že by ji koupali jen lidé nemající dostatek peněz. Jsou lidé, kteří by si mohli koupit i dražší telefon, ale je to pro ně nutný spotřebák, do kterého nechtějí investovat moc peněz…

   • Kupovali…

   • Marek (neregistrovaný)

    Lide, kteri si kupovali Lumii 520 ji nekupovali proto, ze chteli Windows, ale protoze na nic jineho nemeli penize. Drtiva vetsina z nich dodnes netusi, ze tam nejaka wokna byla. Prej zamilovali mobilni Windows… :-D

   • No třeba osobně jsem se smartphony začínala na Lumii 520 a mobilní Windows jsem si zamilovala. To že nyní mám android, je pak jiná písnička. Každopádně proč by low-end museli kupovat nutně jen „socky“? Navíc v té době za low-end od Nokie 3300 Kč cca taky nebyla úplně nízká částka…

   • Přesně mahtiel, měl jsem to před čtyřmi roky úplně stejně.
    Kupoval jsem 520 Blue z první várky cobsem dorazila do Čech v MP na spálené.
    Chtěl jsem příště oksit něco nového, líbivý design, zajímavý a chvaleny OS, exkluzivita na bezplatné HERE což v té době byla bomba.
    Bohužel od té doby se MS nezasáhl o to přijít na plnohodnotným nástupcem a tu mánii reinkarnovat.
    Navíc zdejší guru THC Jirka si neuvědomuje, že l520 sloužila částečně i jako startovní model, tehdy wp slapaly na každém je stej e to už neplatí, lidi okusili, zalíbilo se jim to a přešli na nejvyšší třídu třeba.

   • htcjirka

    520 byla zoufalost, maly displej, hruzne zpracovani, hrozne barvy a podani displeje, fotak horsi jak nektere modely 10let zpatky..520 byl proste levny telefon pro nemajetne a chudsi.

   • HTC Jirko, několikrát si zmiňoval, že tvoje přítelkyně měla či ještě možná má Lumii 532 (pokud si dobře pamatuji), to je nástupce tvé haněné Lumie 520, určitě k tomu měla nějaký důvod, třeba kompaktní rozměry. Navíc předpokládám, že Lumie 532 nebude hardwarově na tom tak zásadně lépe než Lumia 520

   • htcjirka

    Ano, to je stejne zoufaly telefon na stejne urovni, prast nebo uhod,Tenhle telefon bych vydrzel pouzivat tak max hodinu, pak by letel do popelnice.Pritelka uz je nastesti mnou obdarována aspon 650.

   • Nechci být jirko nějak osobní, ale lidi, co se ohledně peněz vždycky nejvíc chvástají jich mají suverénně nejméně, protože si musí kompenzovat to, že jsou prostě chudáci, musí si to kompenzovat někde, kde můžou veřejně lhát a nikdo nepřijde na to, že lžou. A jak to doopravdy vypadá? Byt na hypotéku, Škodovka na leasing.
    K 520 je to dost zajímavé, protože i ta má daleko kvalitnější zpracování, než poslední devítistovky od MS. Myslím, že pro tebe je nejlepší právě to, co používáš, i kdybys v té době 520 používal, tak by byla nejlepší, dokonalá a tak. A jak píšou kolegové výše, právě 520 byla vstupenka do světa Windows Phone 8 a ruku na srdce, já vlastnil tenkrát 920 a ATIV S, a když to objektivně zhodnotím, tak právě 520 odpovídala ceně a vybavenosti tenkrát dost zaostalého, ale svižného a stabilního OS. Pro mě osobně je zlomový model právě 920, který ale bohužel do určité míry nastartoval pád mobilních Windows, protože přišel na svou dobu poněkud pozdě. Jinak pro mě bezkonkurenční stroj té doby, škoda, že poněkud zpátečnické WINPHONE8 nepodporovaly lepší CPU, tenhle model si ho určitě zasloužil.

   • htcjirka

    Menty, potesim te, bydleni vlastni, hypo zadna a auto taktez nemam na leasing a skodovka to neni :-) Vsak se prijed podivat.A ukazu ti i kolik sypu do audia doma, myslim, ze te to posadi na prdel.520 nema ani naznakem lepsi zpracovani nez posledni „devistovkove“ řady.Tohle je clanek o legendach a 520 není legenda, ale jeden z nejshitovejsich telefonu.

   • htcjirka

    Menty, potesim te, bydleni vlastni, hypo zadna a auto taktez nemam na leasing a skodovka to neni :-) Vsak se prijed podivat.A ukazu ti i kolik sypu do audia doma, myslim, ze te to posadi na p.del.
    520 nema ani naznakem lepsi zpracovani nez posledni „devistovkove“ řady.Tohle je clanek o legendach a 520 není legenda, ale jeden z nejzoufalejsich telefonu.
    A me oblibene na zaver, polepsi se.

   • mposvar

    L520 není skutečně ničím zajímavá, a odpovídala ceně.
    Jinak se nestačím divit, jak se tu probírají zcela osobní věci.
    Nevím koho to zajímá a jaký to má důvod.
    Zajatci peněz, smutná to generace.

   • uni (neregistrovaný)

    htcjirka: Kdo by za tebou jezdil do Chanova.

   • htcjirka

    UNI, okraj Prahy zvládneš, neboj. :-) To já se zase rád pochlubím i naživo.

   • Jirko neberu ti to ano, třeba jsi šikovný dokážeš to a to, nespadáš do většiny která žije celý život na dluh tedy hypo půjčky leasingy.
    Nemám potřebu se k někomu domu jezdit přesvědčovat jak to má, soukromí cizích lidí mě nezajímá, taktéž je domů nezvu.
    Uživej si to ale prosím, trochu se nad svým egem a jeho prezentovánín na internetu zamyslí a „polepší se“, víc nemám co dodat.

   • htcjirka: No nevim kdo by se tu měl v čem polepšit, pokud polepšením myslíš to, že bych se tu měl chvástat jako ty, tak ti asi rodiče měli zakázat internet :) A hele, nám je to opravdu všem jedno, co máš, do čeho vrážíš, zatím se spíš prezentuješ tak, jakože je ti 16 (na což by seděly i podmínky, že nemáš hypotéku ani auto na l.) a tvůj poslední super kauf bylo to, že ti rodiče koupili v poslední akci Beaty a jsi teď král zvuku. Akorát to jsem nezohlednil tvou zaujatost vůči Apple :) Ale pokud nemáš Beaty doma, tak tě chválím, hudba je můj koníček, tak je vidět, že aspoň něčemu trošku rozumíš, Beaty jsou odpad.

    A k témě.

    520 není ničím zajímavá po stránce HW, ale když se podíváme na to, co Nokia prodávala potom, tak byla 520 neskutečně důležitá. Novodobá rádoby Nokia se snaží oživit taky 3310 (520 je k ní ekvivalent akorát ve své době), nikoliv nějaké PureView apod, které stejně nikoho nezajímají. Osobně třeba NGage za povedený nepovažuju, byl to i na svojí dobu pěkný shit, což je vlastně i v článku tak jako kulantně napsáno. To jen k tomu, že tento článek není o legendách. Není, je o nejpovedenějších smartphonech, subjektivně, nejpovedenější nemusí být nutně legendy.

   • jerzi (neregistrovaný)

    Htcjirka: Lumia 520 bola v tej dobe asi najlepší „low“ end, ktorý bol hitom ako napríklad 3310, ktorá tiež nebola nič moc vo svojej dobe ale bol to trhák…

    Displej bol super IPS LCD mal dobrú čitateľnosť a aj farby podával verne, foťák musím uznať že nebol z tých najlepších ale tak na momentky úplne stačil škoda bola že nokia z nejakého dôvodu šetrila na prisvetľovacej diode čo bola škoda… tiež je škoda že šetrila aj na prednom foťáku, ktorý tiež chýbal…

    Spracovanie bolo na svoju triedu to najkvalitnejšie a ani po 3 rokoch aktívneho používania nie je moja Lumia 520 nejak výrazne opotrebovaná…

    Ano mal som Lumiu 520 ale nie z dôvodu že by som nemal na lepší telefon, jednoducho si myslím že vyhadzovať viac ako 200-250€ za telefon, ktorý aj tak väčšina vymení po roku, je maximálna zbytočnosť a plýtvanie peňazí :)

    A tiež chvastanie aký je kto bohatý dosť úbohosť :) bohužiaľ hrdosť sa peniazmi nedá kupiť :)

 13. Tom (neregistrovaný)

  Nokii : Nokia 808 PureView mám do ted a jsou s ní dokonalí fotky ,nemusím sebou tahat žadný velký digitální fotoaparát. Volat a psát se z ní dá aj jít na internet. jsem velice spokojen. Nokia forever :)

  • Je to dělo no. Škoda že to nemělo OIS. Jinak to byl pecka mobil. Hlavně ten xenon a velký čip.

  • lukass71 (neregistrovaný)

   Skoro vsechny dnesni high-end telefony dokazi na neprofesionalni vyuziti nahradit velke zrcadlovky.. Ano 808 a pote 1020 byly ve sve dobe excelentni, ale dnes jiz jedinecne nejsou

 14. Jirka_1 (neregistrovaný)

  Nevím, jak moc jsou v článku uvedené mobily slavné, ale nějak se zapomnělo na 6310i. Ano, fotit neuměl, ale měl obrovskou výdrž a životnost a kdyby Nokia stále dodávala originální aku, je to přístroj na věky. Sice se mu nechce připojovat přes bluetooth, ale přes kabel fungoval s PC naprosto skvěle. Byl to přístroj na telefonování a telefonovat opravdu uměl.

 15. Marty McFly (neregistrovaný)

  Pro mne je legendou telefon NOKIA 6310i a později jeho nepřímý nástupce NOKIA E52.
  Jednu 6310i používám dodnes je 12 let stará a je nesmrtelná!! O kvalitách tohoto telefonu vypovídá i fakt, že se dodnes dá koupit a vzhleden k jeho „stáří a morální zastaralosti“ za celkem dost peněz (1000 – 2500) za které si bez problémů pořídíte dotykáč v low endu

 16. jakub (neregistrovaný)

  No já měl po 3310 siemens C35, M65… Zajímavý telefon bohužel pak Siemens skončil. Nokii jsem ani nevím proč v té době nepřál
  Pak jsem měl Sony ericsson K800i… Skvělý telefon a i pěkný. Pak bohužel sony ericsson skončil
  Pak zpět k Nokii 5800 Express music… Pomalý telefon a špatný foťák, ten šel brzy do světa
  Pak ale pro mě asi největší legendu Nokii N8… Naprosto výborný telefon na svou dobu a hlavně i pěkný. A jediný telefon, kde opravdu se mi nepovedlo poškrábat displej.
  Pak Nokie Lumie 920 a 1020… Opět na 1020 můžu pět jenom chválu. Pak bohužel Nokia skončila 30ková řada mě minula.
  Teď microsoft Lumie 950… Naprosto nezajímavý telefon, jen mi vyhovuje Windows mobile. Utopený ale přežil, otloukánek ale žije. Jen ten vztah není k němu takový… Bohužel to vypadá, že MS skončil

  Ty konce značek se semnou prostě táhnou :( a co bude další mobil? Zatím vůbec nemám tušení.

 17. Tomáš Kolínek (neregistrovaný)

  Pro mě naprostá legenda a top mobil. Původní nokia 3310. Kterou používám do dneška. Na to abych si zavolal a napsal sms my bohatě stačí. Na to abych byl na internetu tak mám tablet a notebook a doma ještě pc.

 18. Jerry (neregistrovaný)

  Vždycky jsem byl věrný značce Nokia od modelu 3110, 3310, přes 6310i atd. až po model N8, který mám dodnes a který i 8 let po zakoupení funguje bez jakýchkoliv problémů a baterka je taky původní a i po takové době stále vydrží minimálně 5 dní. Za celých 20 let co jsem používal telefony Nokia, nebyl ani jeden z nich v servisu na opravě, pouze u jednoho jsem vyměnil vadnou baterii. Co chcete víc? Je paradoxem dnešní doby, že výrobce nejkvalitnějších výrobků fakticky zkrachoval.

 19. pepe (neregistrovaný)

  Za mne c. 1 je Nokia 8810. Krasny pochromovany maly telefon. Jeji cena je na Ebay v dnesni dobe hodne vysoka, nicmene zvazuju jeji koupi. Uz mne ty placky, ktere se nevejdou do kapsy nejak prestavaji bavit.

  • Já teď vaham zda vzít za patnáct stovek od kluka z ústí kam pracovně jezdím na jednu firmu, vzít Razr V3i ve výborném stavu.

 20. Bibendum (neregistrovaný)

  A co takhle nokia 5110 super telefon to samé byl i 6310,do dnes používám 3710c a naprostá spokojenost dotykáče mě prostě neoslovily když si vzpomenu kolikrát mě upad a furt funguje nepředstavitelný u dotykače který spadne a hned rozbitý sklo a to i u těch co by měli náký pády vydržet.

 21. m (neregistrovaný)

  Od článku o nejslavnějších Nokiích bych teda čekal víc a rozhodně úplně jiné telefony. V čem je proboha Lumia 1020 legenda? Nebo Nokia 808 PV? Na tu hrůzu se Symbianem normální lidé dávno zapomnělo, kdo potřebuje foťák o takové kvalitě tak si radši koupí samostatný fotoaparát a ne jinak naprosto k ničemu telefon. O 808 v životě nikdo neslyšel mimo fanoušků značky.

  Velmi odfláklý článek, který působí spíše jako rozcestník na starší články. Daleko více prostoru by si zasloužily modely z éry před iPhonem, N-řada a v žádném případě do portfolia nejslavnějších Nokií nepatří nic co přišlo po roce 2012.

  To je jako napsat článek o nejlepších autech z Itálie a na první místo dát Multiplu.

  /facepalm

  • Jenomže to, že tam nebyl pořádny systém ještě neznamená, že nestojí za řeč. A to jestli někdy někdo o nějakém mobilu slyšel, nebo ne… Pokud se o to někdo zajímá, tak slyšel. Ale když se zeptám třeba otce, tak ví akorát že je nějaká Nokia, nějaký iPhone, nějaký Samsung. Takže taky mimo :-). Kdyby Nokia 808 přišla s Androidem, tak je to úplně o něčem jiném…. WP, WM… To skoro nikomu nic neříká…. Lidi slyší hlavně na, má to android?

  • Neuvěřitelný…
   Vïš o čem vlastně tyto telefony byly ve své době ?
   A zkusil jsi se v této době o symbian zajímat ?
   A ještě jeden na dobrou noc N82 …
   Tak se měj a zase někdy něco napiš.

 22. paulik (neregistrovaný)

  Zapomněli jsme na Nokii n 93i skvelej tel video a fotky v tel machrovina

 23. Jinak pro jsou ty opravdové legendy zcela jiné, kdybych se bavil o počátcích mobilu tady a i jinde.
  3310/5110 a ještě si pamatuji ten vystřelovak z matrixu, to je tak asi vše a novodobé mobily už mezi legendy nelze moc brát, kdybych to bral z této stránky

 24. Ogyn (neregistrovaný)

  Poslední moje Nokia byla 6310i.Pak HTC,Samsung naposledy s6, nyní Honor 8.Ale jako fotograf jsem si nyní pořídil starý mobil Nokia 1020,kvůli možnosti manualniho nastavení…Jsem spokojen,i když oproti Honor 8 je tragicky pomalý,a na automat fotí stejně,noční snímky má Honor 8 dokonce mnohem lepší,díky programu,“noční focení“..S přechodem na Windows žádný problém,v mobilu nemám ani sim,jen fotim s manualnim nastavením..

 25. kuko (neregistrovaný)

  ešte ten Banan pochopím , n-gage boli haraburdy , a N93 :D :D :D to že sa sekajú androprdi to dokukali od neho asi :D :D :D
  ešte aka 8110 ao tu niekto spomínal potom 8910i , či 5110 a potom jej manažer verzia 6110 a jej posledná super verzia 6310i ten mi vydržal z big baterkou aj týždeň bez nabíjania a to sme telefonovali denne vo firme

 26. Ogyn 1 (neregistrovaný)

  Poslední moje Nokia byla 6310i.Pak HTC,Samsung naposledy s6, nyní Honor 8.Ale jako fotograf jsem si nyní pořídil starý mobil Nokia 1020,kvůli možnosti manualniho nastavení…Jsem spokojen,i když oproti Honor 8 je tragicky pomalý,a na automat fotí stejně,noční snímky má Honor 8 dokonce mnohem lepší,díky programu,“noční focení“..S přechodem na Windows žádný problém,v mobilu nemám ani sim,jen fotim s manualnim nastavením..

 27. htcjirka
  Nahlásit |
  19.3.2017 v 13:36

  520 byla zoufalost, maly displej, hruzne zpracovani, hrozne barvy a podani displeje, fotak horsi jak nektere modely 10let zpatky..520 byl proste levny telefon pro nemajetne a chudsi.
  ———————————————————————————————————+
  Vypněte ho auuu… to bolíí :P

 28. Ten telefon jsem měl a nedal na něj dopusti, já vím jiříku, ty jsi bohatý a my nemajetní a chudí, ovšem každý má jiné prioritky než srov..t nesamyslné sumy do mobilu, máš se co učit hochu….
  Ano displej nebyl nic extra ale čekal někdo za tu cenu víc? Barvy jsem měl v pohodě, jen na sluničku byla čitelnost špatná, bylo to snad IPSko ale druhé jakosti.
  Systém jako takový na to že měla 512MB lítal parádně a rychlejsi než tehdejší androidy.
  Konstrukce ano povrzával zadní kryt/vanička krabička na mýdlo jak se říkalo, ale stačilo něčím podložit a byl klid.
  Velikost displeje na tu dobu v pořádku, dnes ti přijde malý a nemožný jenže to jsou čtyři roky jestli jsi si nevšíml.
  Fotoaparát sklidil kritiku, nevím mě tyhle fotky tak špatné zase nepřijdou.
  https://mobilizujeme.cz/clanky/recenze-nokia-lumia-520-pestrobarevna-trefa-do-cerneho/6
  https://mobilizujeme.cz/clanky/recenze-nokia-lumia-520-pestrobarevna-trefa-do-cerneho/6#

  • Souhlas. Měla jsem ve stejné době co Lumii 520 i tablet Samsung Galaxy tab , který jel maximálně na Androidu 4.4 i ten low-end od Nokie lítal daleko lépe než tablet, který jsme kupovali z druhé ruky a jehož původní cena byla cca 17000 Kč. Od té doby se leccos změnilo…

   • Jak jsi psal o nástupci, pravý byla snad 525ka Pěkné srovnání na GSMArena najdeš tady a 535ka jsem zahlídl má quadcore
    http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5869&sSearch2=lumia+535&idPhone3=5322&idPhone2=6791

   • HTCJirka mě ale nepřestává překvapovat….535ka přišla na trh s WP8.1 (520/525 měly defaultně 8 s možností upgradu na 8.1), tedy jím kdysi tak opěvovaný OS v podpisu, dnes se podpis smrsknul na „mobilní Windows….“, po WP ani památky.
    Ve fináloe čtu mezi řádky že vše to jsou s prominutím sra.ky a jediná správná volba je to co používám JÁ tedy 950XL tak to je bylo a bude dokud nekonvertuji k jiné „víře“.
    Vzpomínám si na jeho reakci když jsem měl 640DS a na něco si v souvislosti s desítkami postěžoval a byla následující: „Tak si nemáš kupovat křápy, ale něco pořádnýho“ on který všude hlásal jak WP běží skvěle na čemkoliv což byla ve své době pravda, najednou takhle otáčí, no ale víru mu brát nebudu…jen at ji proboha neventiluje stále do světa, že by rodící se mobilní terorista? :P zhrzený z toho jaká je situace na trhu, tedy že dominuje ten nenáviděný google s andoidem?
    Mimochodem jiříku, uvědom si laskavě a ted použiji tvá slova Polepši se, že i díky tomu googlu čteš tytostránky, souvislosti si dej dohtromady sám, smiř se se současným stavem, nebo se zkrátka id všeho „odpoj“ kup si malý ostrov a tam se za pár let dáš do kupy.

   • Omlouvám se chyba na mé straně jde o Lumii 532 mne 535, mě se na GSM už od pohledu nezdála, ono v tom označení chaotickém, ms pokračoval po nokii.
    Podle recenzí ale ani ta 532ka byť měla TN panel nedopadla uplně zle, myslím že lépe než 530 která ke skutečně otřesná.

   • htcjirka

    Tak to dopada, kdyz si nekdo plete 523 a 535, klasika.. :-D
    Jinak 535 taky nebyla zadna hitpoarada, low end s vetsim displejem.
    Podpis se smrsnul na mobilni Windows, tam totiz spadaji jak 8.1 tak desitky.Vypisovat tam kazdy OS podle nazvu, musel bych mit zachvilku celou stranku, na nektera fora se jentaktak vejde jen ta hola veta.To jen abys mohl klidne spat medvede. :-) Jinak smirit se se stavem potrebuje nekdo jiny, vy porad poprskavate na mobilni Windows, nekteri aniz by je vslatnili, ja si naopak mlaskam.

   • Ano Jirko, byla to „532 Vs 535“,nikoliv 523 sám až to budeš číst íochopíš jak snadné je se ukliknout, když píší az mobilu přehlednou to.

   • Neboj ja usínám úplně v pohodě, ale je mi opravdu “ novinkou“ ten tvůj podpis, stejně tak „děkuji za ysvetleni“ proč jsi to sjednotil,Vážně nenapadloo by mě to…
    Já ti jen dávám najevo že jsi se zastavil u osmiček, tvrdit toto a dávat je do škatulky s desítkami, je přinejmenším úsměvné.
    Je to ale tvůj názor a už ti ho nebudu vyvracet

   • Kaja (neregistrovaný)

    523 a 535, prast nebo uhod, jeden shit vedle druheho…Pro vetsinu ledi je pod rozlisovaci scopmnost takove smeti

 29. Ondřej (neregistrovaný)

  Kde je Nokia N95?

 30. Slider konstrukce byla na používání asi nepohodlnejsi, člověk si pořad nekroutil palec a N95ka ač měla své mouchy konstrukcí a dnes je použitý OS spise k úsměvu, byla výborný přístroj.
  Jenže doba se mění, tehdy to bylo něco úžasného ale po devíti letech nad tím.kazdy jen mávne rukou, já na ni rád vzpomínám.

 31. Lubos (neregistrovaný)

  Nějak nevím, ale chybí mi tu N95, 6210,6610, 5110 či comunicator, nebo jeden z luxusních řady 88.

 32. Lubos (neregistrovaný)

  Teda 6230, to byla taky pecka.

 33. To neustálé omílání jakési přeznačené jiné Nokie s krytem inspirovaným v 3310 jako reinkarnace se neomrzí…

  • ja (neregistrovaný)

   To neustale pindani na vsechno co uniho nezajima se ale omrzi…

   • Ale naopak, mě by reinkarnace legendy 3310 zajímala, ne přeznačený model Nokia 2xx s příšernými Java aplikacemi (had je plivanec do tváře fans) a napůl výměnným krytem opravdu ne.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *