Lumia “McLaren” v zahraniční recenzi: Takový měl být nástupce Lumie 1020

Nokia Lumia s kódovým označením McLaren měl být unikátní smartphone, který měl do rodiny zařízení Windows Phone přinést dosud nevídanou novinku nazvanou 3D Touch. Na rozdíl od řešení, které aktuálně používá Apple, měla technologie 3D Touch v podání Nokie vyhodnocovat „předdotyk“, tedy okamžik, kdy prst nad displejem pouze poletoval, ale nedotknul se jej.

McLaren: Vývoj zastaven

Příběh Lumie McLaren se začal psát v roce 2013 (projekt se jmenoval Goldfinger), přičemž telefon se měl na pulty obchodů se dostat na podzim následujícího roku. V červenci roku 2014 však Microsoft pod taktovkou Satya Nadelly provedl první radikální řez v mobilní divizi a projekt Goldfinger zastavil. Do jeho uvedení na trh zbývaly asi 4 měsíce.

V této pokročilé fázi vývoje pochopitelně existovalo několik prototypů, přičemž jeden z nich se dostal i do rukou redaktorů serveru Windows Central. I když se jedná o raritní kousek ve fázi prototypu, u něhož ne všechny funkce fungují podle očekávání, podrobili jej podrobné recenzi. Pojďme se tedy podívat na to, o co nás Microsoft před Vánoci roku 2014 ochudil.

McLaren zvenku

Lumii McLaren jsme znali z řady uniklých fotografií. Telefon na první pohled zaujme obrovským fotomodulem na zadní straně, který jakoby z oka vypadl modulu na Lumii 1020 (recenze); také se dlouze spekulovalo o tom, že se jedná o jejího nástupce. Microsoft u tohoto modelu nicméně použil fotočip s rozlišením 20 Mpx, takže někdejší královnu fotomobilů papírově zdaleka nedohonil, navíc také postrádá xenonový blesk, jehož práci zastává dvojice přisvětlovacích diod. Optika se tradičně pyšní puncem Carl Zeiss a nechybí ani optická stabilizace. Velikost “hrbu” na zádech dává tušit, že se v něm ukrývá fyzicky velký fotočip, takže bychom McLaren s přimhouřením oka mohli za nástupce Lumie 1020 považovat.

McLaren-Proto-Camera1

Čelní strana patří rozměrnému 5,5″ displeji s Full HD rozlišením. Nad ním se nachází 2Mpx čelní kamerka, pod ním však chybí senzorová tlačítka, která se přesunula přímo na displej. O své místo na boku alespoň nepřišla spoušť fotoaparátu. McLaren je oproti Lumii 1020 vyroben z kovu, jehož celistvost narušuje plastová brada, pod níž jsou ukryty antény bezdrátových sítí. Kvůli unibody konstrukci má telefon nevyjímatelnou baterii, jejíž kapacitu se zjistit nepodařilo. Kvůli kovovému tělu telefon postrádá technologii bezdrátového nabíjení.

McLaren-Proto-Camera2

McLaren zevnitř

Kvůli omezení podpory hardwaru u systému Windows Phone 8.1 je motor McLarenu shodný jako u starších Lumií 930 a 1520 – Qualcomm Snapdragon 800 a 2 GB RAM. Data lze ukládat na vnitřní paměť o kapacitě 32 GB, případně na paměťovou kartu, která se vkládá do slotu na levé straně zařízení. Zde se nachází i slot na nanoSIM.

mclaren-1

3D Touch

Nyní se ale pojďme podívat na to, co McLaren odlišovalo od ostatních smartphonů – funkci 3D Touch. Tato funkce dostala vlastní položku v nastavení (zde se dá i kalibrovat) a nachází uplatnění hned na několika místech v systému.

IMG_2082

První využití našla hned na domovské obrazovce, kde ukázání prstem na dlaždici způsobuje její přesunutí doprostřed obrazovky a „explozi“, kdy se kolem objevují menší dlaždice s rychlými přístupy k jednotlivým funkcím dané aplikace. Bohužel podpora byla připravena pouze pro editor SMS a Internet Explorer.

Díky bezdotykovým gestům také smartphone pozná, že jej držíte (a jak jej držíte), a tak nezhasíná displej a udržuje orientaci obrazu na displeji podle typu úchopu. Podle redaktorů Windows Central tato funkce funguje velmi dobře a málokdy se splete. Bezdotykově je také možné utišit vyzvánějící telefon, vypnout veškeré zvuky, případně přijmout hovor.

mclaren-3

Vybraní vývojáři, zatížení slibem mlčenlivosti, dostaly k 3D Touch přístup a přidávali podporu této funkce do svých aplikací. Bohužel právě kritika betatesterů a vývojářů zřejmě stála za tím, že tato technologie zůstala pouze v testovací fázi a v dalších smartphonech ji Microsoft nepoužil. Bezdotykové ovládání zkrátka není tak intuitivní, aby jej lidé používali.

Fotoaparát a systém

Redaktoři Windows Central pochopitelně otestovali i fotoaparát, bohužel narazili na problém nehotového softwaru, který nebyl schopný vyloudit z telefonu fotografie vyšším rozlišení, než 8 Mpx. Na pár fotografií pořízených Lumií McLaren se můžete podívat ve zdrojovém článku.

mclaren-4

Telefon běží na operačním systému Windows Phone 8.1 (v tomto případě sestavení 8.10.14128.140), který není dostatečně odladěn a spousta věcí v telefonu nefunguje korektně, případně dochází k pádům aplikací a restartům zařízení. Z těchto důvodů vyhodnotili redaktoři Windows Central prototyp Lumie McLaren (byť v pokročilém stádiu) jako nevyhovující pro běžné použití.

McLaren-Proto1

Byl by McLaren prodejní hit?

Pokud by se Lumia McLaren dostala na pulty obchodů, patrně by díru do světa neudělala. Běžela na rok starém hardwaru a experimentální funkce 3D Touch by zřejmě do tábora Windows Phone nové uživatele nepřitáhla. Přesto její zrušení mohlo mít na klesajícím podílu mobilních Windows vliv – Microsoft najednou neměl na konci roku 2014 připraven žádný nový vlajkový model a na Lumie 950 a 950 XL se tak muselo čekat bezmála dva roky.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku