Domů » Bleskovky » iPhony prodávané v ČR budou podporovat eSIM. Jak jsou na tom naši operátoři?

iPhony prodávané v ČR budou podporovat eSIM. Jak jsou na tom naši operátoři?

Jednou z hlavních novinek včera představených iPhonů je podpora dvou SIM karet. Tuto funkci společnost Apple dosud v žádném zařízení nenabídla. Má to však háček. Nové telefony totiž obsahují pouze jeden fyzický slot, do kterého lze SIM kartu vložit. Ten druhý pak existuje pouze ve formě eSIM. V praxi to znamená, že pokud jeden z vašich operátorů virtuální SIM podporuje, můžete duální řešení naplno využít. V opačném případě však máte smůlu.

iPhone Xr bude hrát všemi barvami
iPhone Xr bude hrát všemi barvami

Která zařízení budou eSIM podporovat?

Podpora eSIM se týká řady zařízení. Kromě iPhone Xs, Xs Max a Xr ji najdete také u Apple Watch Series 4 a loňského modelu Watch Series 3.

Dobrou zprávou je, že čím dál více operátorů si pohrává s myšlenkou, že podporu eSIM zavedou. Špatnou zprávou naopak je, že v současné době ji nepodporuje téměř nikdo. Pokud chce uživatel používat dva rozdílné operátory, musí svůj iPhone nejdříve odemknout.

iPhone Xs a iPhone Xs Max
iPhone Xs a iPhone Xs Max

Před použitím eSIM je zapotřebí aktivace. Ta se provádí přes QR kód, který uživateli dodá operátor. Telefon si dokáže zapamatovat hned několik virtuálních SIM karet, aktivně lze používat vždy pouze jednu.

V Číně, Makau nebo Hongkongu platí jiné podmínky. Pokud zakoupíte model Xs Max v jedné ze zmíněných zemí, do rukou se vám dostane telefon s dvěma fyzickými sloty na SIM. Jak je patrné z obrázku, výsuvný šuplík vám v podstatě umožní posadit dvě SIM karty na sebe.

Přímo na webu Applu je u České republiky mezi podporovanými operátory uveden T-Mobile
Přímo na webu Applu je u České republiky mezi podporovanými operátory uveden T-Mobile

Ze stránek Apple.cz: podpora eSIM bude k dispozici ještě letos prostřednictvím aktualizace softwaru. Na použití eSIM je nutný mobilní tarif, který může omezit možnost změnit poskytovatele služby nebo využívat roaming, a to i po vypršení smlouvy. eSIM nepodporují všichni operátoři. V iPhonech prodávaných některými operátory může být možnost použití eSIM zablokovaná. Další podrobnosti získáte u svého operátora.

iPhone Xr, Xs, Xs Max a Apple Watch 4: známe české ceny a dostupnost

Duální SIM umožní přijímat hovory na obou linkách. Pokud uživatel zrovna hovoří, ostatní hovory se přesměrují na záznamník. Jednotlivé karty lze označit, případně jednu z nich nastavit jako primární. Zde jde Apple ve šlépějích ostatní výrobců na trhu.

Mají majitelé iPhone X důvod přejít na iPhone Xs? Zřejmě nikoliv (přehled rozdílů)

Podpora eSIM v ČR: nejblíže spuštění je T-Mobile

iPhony, které se budou prodávat v České republice, podporu eSIM nabídnou. V současné době je však na našem území žádný z operátorů nepodporuje. To by v budoucnu mohl napravit T-Mobile, který se podporou virtuálních SIM karet zabívá. „T-Mobile na implementaci eSIM pracuje už několik let a jsme v poslední fázi testování. Děláme vše pro to, abychom zákazníkům přístroje s eSIM nabídli co nejdříve. O bližší informace se s Vámi včas podělíme,“ reagovalo na dotaz redakce české zastoupení společnosti T-Mobile.

Na podpoře eSIM v současné době pracují také v O2, nicméně žádný přesnější termín spuštění zatím neznají. Vyjádření nám zaslal také operátor Vodafone: „eSIM prozatím nenabízíme. Technologii však testujeme v rámci skupiny Vodafone a jakmile budeme znát termín nasazení v Česku, budeme o tom informovat.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

32 komentářů

 1. Už to vidím. Tmobile spustí eSim a Uni se bude vymlouvat, že nemůže mít iphone, protože ma O2. Pak spustí někdy eSim O2 a uni se vmluví, že přešel na Vodafone. Pak někdy zase o nějakou dobu později spustí eSim Vodafone a uni si zase najde nějakou výmluvu.

  • Ano, uni má a musí mít O2.

   • Takže až bude O2 podporovat eSim, tak kupuješ iphone? Pokid ano, o jakem iphone a v jaké konfiguraci přemýšlíš? ?

   • To už uni moc času nemá, ještě včera tu brečel, jak za všechno můžou operátoři, dneska už otočil, že musí mít O2, uni uni, moc času nemáš na to, aby sis vymyslel další výmluvu jak zastřít, že jsi prostě socka :) I když pravda je, že jsi tak bezcharakterní, že až O2 eSIM zavede, tak to vlastně klidně svedeš na Huawei, Samsung, Vodafone nebo zdejší redakci :)

   • xzeit: Prosím tě, kolik ti je let, že máš tak prosté smýšlení?

    Nicméně ano, pak bude možné jej zahrnout do výběru. Min. kapacita, max úhlopříčka. Děkuji za zájem, ale jsem z něj rozpačitý, fakt vidíš věci hrozně zjednodušeně….

   • Jak zjednodušeně? Co to meleš? Schválně jsem se snažil položit ti jednoduchou otázku, myslel jsem, ze ji pochopíš… Pořád tady básníš o Applu, jak je úžasný a tvůj důvod, který jsi zde vždy uváděl je, že dualsim. Teď to vypadá, že dualsim iphone bude brzy realita (teda až operátoři, že), takže se tě ptám a slušně. Hypoteticky si představ, ze zítra spustí O2 eSim. Který iPhone by sis šel koupi? ??

   • Přesně tak. Den co den, už roky tu posloucháme, jak Apple dělá všechno dobře, jak všechno co udělá má omluvu a všichni ostatní to dělají blbě. Dokonce jsme se dostali už do tak směšné fáze, že vlastně vinu Apple házíme na ostatní. A je naprosto logické tuto otázku položit, jelikož pokud bych tu takto roky nadával na ostatní a vychvaloval Apple, tak v případě, že padne bariera, která mi bránila v tom, Apple využívat, bych nelenil a svůj vysněný dokonalý kousek si pořídil.

   • Menty: tak tak. Zvláštní je, že zatím teda ty to chápeš, ale Uni to zatím ani ještě nepochopil ?? asi už je moc pozdě, nicméně ráno se hezky usadím a počtu si (teda věřím že něco uni do rána vymyslí). Jako mi tak vyjít Nokia s xenonem, tak taky asi neváhám ? samozřejmě já mám ale i jiná kritéria… U uniho tedy, co jsem tak pochopil byl jen jediný problém (dualsim) s ten je zatím teoreticky a věřím že do roka i prakticky vyřešen. Takže uni, co teda?

  • Prosím tě uklidni se, tahle služba tu nebude dřív než za 2 letá a to ještě s mnoha omezeními a navíc měsíční poplatek bude vysoký. Zatím tady není ani apple pay, esim pro watch a další věci tak nepředbíhejme dobře.

  • uni si koupi az se objevi v bazarech s cenovkou +- 3tis coz je ta nejdulezitejsi podminka

 2. hmm takže všechny iPhony mají eSIM? Tak to bych řekl, že je nejpodstatnější novinka. Tohle by mohlo urychlit rozšíření eSIM a ostatní výrobci se pro příští rok určitě přidají.

 3. Honem honem ostatní operátoři, doufám, že jim to nebude trvat.
  Esimka už to měla bejt dávno. Zbytečná karta v telefonu navíc, i když pidi, co zabírá místo. ?

  • Přesně tak. Plný souhlas. Velké interní paměti, resp. možnost výběru řeší i paměťové karty….a nic nevytahovat z mobilu, resp. strkat dovnitř je docela k dobru. Nemyslím teď konektor, ten je utěsněny natvrdo. Takhle zloděj ani simku nevyhodi a nějaké lepší zabezpečení mobilu by pak mohl být nepřekonatelný problém pro zloděje. Ať už to tu je naplno.

   • Zajisté máš pravdu nicméně ukradni moderní iPhone….
    Simku můžeš klidně zahodit a strčit si tam tu svou nicméně tady jsi skončil.
    Ono totiž přes heslo telefonu se nedostaneš a navíc ti ho majitel nadobro zablokuje přes iCloud. Na součástky ho nerozebereš jelikož opět jsou zabezpečeny a jejich aktivaci musí provést Apple.

    iPhone se nekrade, je to zbytečný nic z toho jako zloděj neziskáš, pokud tedy nepotřebuješ težítko na stůl.

   • Tak tohle řeší i jiní výrobci. Zrovna jsem uvedl takový okrajový případ, za mě teda ja jsem mobil nikdy nerozbil, neztratil ani mi ho nikdo neukradl…nedal jsem nikomu příležitost.

 4. Kolem esim se tančí hodně dlouho, ale reálná podpora nikde. Vůbec by mě zajímalo, v jakém stavu je specifikace od GSMA, když vznikají zařízení, ale operátoři jsou stále bez funkčního výsledku.

  • eSIM se roky používá, např. v iPadech, od loňska v Watch. Tedy na vyspělých (a svobodných) trzích. GSMA je cajk. Zajímalo by mě, na kolik si Qualcomm vymýšlí svá specifika ve svém modemu nebo zda jede dle std. Snad ano.

 5. No nic, pockam na Pixel 3 a este, co vymysli Nokia s novym modelom 9. A vyberiem jeden z nich.

  • Pixel 3 se tu možná opět nebude prodávat a Nokia nic nevymyslí. Takže rozhodnuto??

   • Pixel muzes objednat na nemeckem Store, za 2-3 dny ho mas na stole. Nejaky problem?

   • uni, uni: vetsina prumerne inteligentnich lidi si umi koupit Pixel, i kdyz se tu oficialne neprodava.
    A ty uz vis do ktereho iphonu pujdes? :D dual sim uz je, tak ti nic nebrani…

   • Nakupovani online? Hosi, tohle je prece jen pro uniho prilis slozita operace. On je rad, ze trefi do mistniho bazaru a pak oIizat Apple vylohy v nejblizsim elektru.

   • Ano uni, znova som ten post napisal iba pre teba, aby si sa chytil na provazek jak taky sasek, znova mi to vyslo :D Kupit Pixel 3 nebude ziadny problem a Nokia nieco urcite vymysli. Kedze bude u ceskych operatorov podpora eSim a iPhony budu dualsim, ktory model si kupis?

 6. …T-Mobile, který se podporou virtuálních SIM karet zabívá… nemá tam být zabíjí?

 7. Spise by me zajimalo jakym zpusobem se bude tato esim registrovat v zahranici jako roaming? Pokud mam cz esim, pojedu do zahranici, tak budu nebo nebudu moct vyuzivat tuto esim? Je to zavisle jenom na korenoveho providera, nebo i na dalsi operatory?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).