Domů » Články » První dojmy z iPhone SE: Jak si stojí ve srovnání s modely 5s a 6s?

První dojmy z iPhone SE: Jak si stojí ve srovnání s modely 5s a 6s?

V uplynulých dnech jsem měl možnost krátce otestovat nový 4″ iPhone SE (preview), který nabízí velmi slušný výkon v kompaktním těle a nižší cenu, než v případě iPhonu 6s. Pro uživatele se tak jedná o jeden z nejdostupnějších jablečných smartphonů na trhu a vypadá to že s ním Apple bude slavit úspěch. Novinku také porovnáme s dřívějším modelem iPhone 5s a iPhone 6s (recenze), neboť je tento skvělý kousek přesně na jejich pomezí.

Jako vejce vejci

Nový Apple iPhone SE, jak bylo již několikrát zmíněno, konstrukčně vychází z modelu 5s. Na těle sotva najdete některý prvek, který by se od modelu 5s lišil; na levé boční straně najdeme stejnou regulaci hlasitosti a stejný posuvník pro ztlumení, nahoře stejné uspávací/vypínací tlačítko, na pravém boku ten stejný šuplíček pro nanoSIM a na spodní straně to pak je stejný konektor pro sluchátka, reproduktor, a vstup pro kabel. Ostatně i příslušenství ze staršího modelu můžete bez problémů používat na iPhone SE.

iphonese

Přední strana je z největší části opět vyplněna 4″ IPS displejem se stejným rozlišením, jaké měl již model 5s (640 × 1136 px, jemnost 326 ppi). Na spodní straně najdeme středové tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů (Touch ID). Nad displejem se pak nachází sluchátko, přední kamerka a ostatní čidla. Celkové rozměry jsou 123,8 × 58,6 × 7,6 mm, hmotnost je příjemných 113 gramů.

Tip: Kompletní hardwarové parametry najdete v našem katalogu

Zadní strana je část, která na nás udělala největší dojem, a to z několika prostých důvodů. Na spodním a vrchním okraji narazíme na totožná safírová skla, která nabízel již iPhone 5s, nově zde však máme jiný fotočip. Opět se jedná o model od značky Sony, jeho kvalita však čip z modelu 5s značně převyšuje.

Vedle čočky fotoaparátu najdeme sekundární mikrofon pro redukci šumu a duální TrueTone blesk. Možná si toho hned nevšimnete, ale nové je i logo nakousnutého jablíčka. Když po něm přejedete, okamžitě poznáte rozdíl oproti modelu 5s. Výhodu nového loga vidíme především v menší náchylnosti k poškrábání.

Jak si vede ve srovnání s iPhonem 6s?

Z iPhonu 5s si vypůjčil design a zpracování, od modelu 6s si zase bere to nejlepší v oblasti použitých komponent. Co do procesorového a grafického výkonu není mezi modely SE a 6s vůbec žádný rozdíl, v obou případech výkon dodává dvoujádrový čip Apple A9 s taktem 1,84 GHz, kterému dělá společnost grafický akcelerátor PowerVR GT7600. Ani zde nechybí koprocesor M9, pro potřeby operačního systému iOS 9.3 a aplikací jsou k dispozici 2 GB RAM.

Stejný je také 12 Mpx fotoaparát s fázovým autofocusem, světelnost objektivu je f/2.2. S novým modelem tedy vykouzlíte stejně kvalitní fotky, jako s větším bráškou. Rozebírat design asi nemá moc smysl, telefony jsou ve všem rozdílné a je na každém, co mu pasuje více, zda-li oblázkový tvar modelu 6s nebo hranatější tvar iPhonu SE.

Někde se ale šetřit muselo a oproti iPhonu 6s novinka postrádá tři zásadní věci: rychlejší Touch ID 2.0, technologii 3D Touch a kvalitnější přední kamerku iSight, která má u modelu 6s rozlišení 5 Mpx, u iPhonu SE zůstalo rozlišení na hodnotě 1,2 Mpx, tedy stejně, jako u iPhone 5s. Je na každém, zda-li jsou tyto tři věci pro jeho využívání zásadní.

iPhone SE: Výkonný, kompaktní a dostupnější

A jaký je iPhone SE při běžném používání? První, čeho si všimnete, je rychlost. Pokud jste v minulosti používali modely 5s a nižší, pak rozhodně poznáte rozdíl. Veškeré reakce, pohyb v systému, vyřizování požadavků – to vše je okamžité a čekat nebudete ani při spouštění náročnějších her a aplikací.

Skvělá je také kvalita fotografií – iPhone SE totiž fotí zcela stejně jako iPhone 6s, ale i v tomto případě se zapomnělo na optickou stabilizaci obrazu. Tu zatím nabízí jen iPhone 6s Plus. Video lze nahrávat maximálně ve 4k rozlišení při 30 fps, případně ve Full HD (30/60 fps), a nechybí ani slow-motion HD video při 240 fps.

iphonese2

S novým modelem jsme si hráli zhruba hodinu a překvapilo nás také, jak pomalu ubývala procenta baterie. Pokud bychom mohli srovnat například s modelem 5s, kde baterka při náročnějším používání letěla dolů jako jablka ze stromu, pak iPhone SE bude podávat znatelně lepší výsledky, což naznačily již dřívější benchmarky.

Tip ke čtení – Výměna iPhone 5s za iPhone SE: V čem si polepšíte?

Applu se do stejného těla (v porovnání s modelem 5s) podařilo vměstnat baterii o vyšší kapacitě, konkrétně 1642 mAh, což ve srovnání s tím, kolik nabízejí konkurenční smartphony s Androidem, působí trochu úsměvně, ale iOS je systém se skvělou optimalizací na použitý hardware.

Nový iPhone SE se opravdu povedl a právem si zaslouží přídomek „special edition“. Všude po světě je o něj obrovský zájem, hlavně pak v Číně a Americe, což jsou pro Apple klíčové trhy.

colours

iPhone SE se u nás prodává ve čtyřech barvách a dvou paměťových variantách, přičemž 16GB varianta přijde na 12 990 korun, model s 64GB pamětí stojí 16 190 korun (včetně DPH).

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments