Domů » Bleskovky » Výměna iPhone 5s za iPhone SE: V čem si polepšíte?

Výměna iPhone 5s za iPhone SE: V čem si polepšíte?

Apple předevčírem představil iPhone SE, který se pokusí zaplnit jednu obrovskou díru na poli smartphonů – jinou vlajkovou loď se čtyřpalcovým displejem zřejmě u jiného výrobce nepořídíte. Apple bude lovit zájemce o model SE především ve vodách majitelů starších iPhonů 5, 5c a 5s, kteří odmítají přistoupit na hru s rostoucími úhlopříčkami displejů a jsou se svými 4 palci spokojení. Jaká vylepšení čekají na ty, kteří se rozhodnou vyměnit svůj starý iPhone 5s za nově představený model?

iphonese5

Výkon

Největší změna se odehrála pod kapotou, procesor Apple A7 nahradil modernější čip Apple A9, který má být až dvakrát tak silný (3× při grafických výpočtech). Dvojnásobná je i operační paměť, která nově činí 2 GB. Nový čipset přináší výhodu nejen ve výpočetním výkonu, ale váží se na něj další funkce, jako možnost vyvolat hlasem asistentku Siri. Díky Apple A9 má iPhone SE lepší možnosti při vytváření a zpracování fotografií a videa.

iphonese2

Fotoaparát

Novinka totiž vyměnila 8Mpx snímač za 12Mpx, který dokáže pořizovat živé snímky, zpracovat video v rozlišení až 4K, případně zaznamenávat zpomalené záběry s frekvencí až 240 fps. Čelní kamerka si stále ponechává předpotopní rozlišení 1,2 Mpx, dokáže však alespoň využít jas displeje jako blesk.

iphonese3

Výdrž

Apple bohužel nezveřejnil, zda poskočila i kapacita baterie, v prezentaci však byla uvedena vyšší výdrž na jedno nabití. Přičítáme to spíše efektivnějšímu čipsetu a lepší optimalizaci systému.

Velikost úložiště

Apple nabízí iPhone SE ve variantách 16 a 64 GB, zatímco jeho předchůdce nabídl konfiguraci 16 nebo 32 GB. V této oblasti si tak polepší pouze zájemci o vybavenější model.

Bezdrátové sítě, NFC

Nový iPhone SE dostal po vzoru svých větších bratříčků NFC čip, ten je však využitelný pouze při platbách Apple Pay a pro jiné účely neposlouží. Novinka si však polepšila i v ostatní bezdrátové konektivitě, například data přes LTE do ní (a z ní) mohou téct až o třetinu rychleji.

Barvy

K trojlístku barev stříbrná, zlatá a vesmírně šedá přibyla navíc růžová. Ta může být v kombinaci s malými rozměry lepidlem na ženské publikum.

iphonese4

Podpora

Je vysoce pravděpodobné, že iPhone SE bude déle dostávat softwarové aktualizace než jeho předchůdce, který se musí s každou příští verzí iOS strachovat, zda nebyla jeho poslední.

Displej, rozměry a hmotnost

Tato kapitola by se také mohla jmenovat „Co se nezměnilo“. Záměrně ji ale uvádíme, neboť s sebou přináší jistou výhodu – veškeré ochranné kryty na iPhone 5s padnou jako ulité i na iPhone SE. Oba smartphony mají totiž naprosto totožné rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm i stejný 4″ displej s rozlišením 640 × 1136 pixelů. Rozdíl v hmotnosti je pouze 1 gram, který má navíc starší model. I když se tedy prakticky nic nezměnilo, může to být jeden z dalších bodů, proč upgradovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

79 komentářů

 1. Nezapomnělo se na TouchID? Dokonce z toho máte i obrázek, ale text zatlouká a zatlouká:)

  • Hrabatko (neregistrovaný)

   Článek se jmenuje: „V čem si polepšíte“.

  • S.h.I.t.

   5s Touch ID ma, tedy si nepolepsi. Polepsil by sis oproti ciste 5 ci 5C.

  • Aj, on je tam už tak dlouho? Sáfra, to jsem zaspal, sorry:)

   • Michal (neregistrovaný)

    Ale bohužel stále ten starý, nepřesný a pomalý, který byl spíš k vzteku, kdy třikrát nezaznamenal otisk a by potřeba zadávat kód. Když jsem nedávno přešel z iPhonu 6plus na mate8, je to úplně jiná liga, rozpozná i mokrý prst, navíc ta rychlost a daleko lepší umístění.

   • V nejbližším okolí tři TouchID první generace, v zásadě neřeší žádnou zásadní komplikaci. Samozřejmě je zde posun, což je jen dobře.
    Myslíš na zádech, kde se k tomu nedostanu na stole, na kole, v držáku auta….? Pobavil:D

   • Jo, v pouzdře na paži to bude jistě také hitparáda (ačkoli osobně běhám bez mobilu).

   • Michal (neregistrovaný)

    Na stole bože, zásadně nikdy, kor s iPhonem kvůli debilní čočce. V autě, nebo ve stojánku problém není. To každý našáhne po slepu, o proti iPhonu je to strašně příjemná změna. A kvůli jedný situaci, kdy je výhoda mít čtečku vpředu, stojí denně stovka situací, kdy je lepší v zadu.

   • Michal (neregistrovaný): Mám debilní čočku (Lenovo Vibe Z2 Pro a pokud si dobře vybavuji, ještě debilnější (vystouplejší) než je u iPhone) a používám to na stole. Neuč orla létat:)
    Chceš mi tvrdit, že našáhnutí čudlu vzadu je pohodlnější než z čela? Jako nechám se houpat v ose X, ale v ose Y fakt ne:) Na kole to bude ještě lepší paráda, tedy pokud je tvým cílem skok plavmo přes řídítka.
    Ne, fakt mě pls neoblbuj:)

   • Michal (neregistrovaný)

    Ty si to používej jak chceš, co tak píšeš, zjevně ovládáš telefon přidělanej na paži druhou rukou, když já jdu dělat něco s telefonem vezmu ho normálně do ruky, ať už z kapsy, nebo ze stolu, nevím, proč bych měl datlovat do telefonu, kterej leží na stole, to u toho žereš? Navíc iPhone na stole prostě cvaká, nevím, jesti máš čočku ještě debilnější. Ano, našáhnutí čudlu vzadu je daleko pohodlnější, ten prst tam padne přirozeně, kdo to nezkusil nepochopí. Když ten telefon bereš do ruky, tak ho zároveň odemykáš, to samý při vytahování z kapsy, navíc odpadá mačkání tlačítka, prostě jen přiložím prst. A s jízdou na kole, nebo při běhání, s tím mě vůbec neotravuj, to seš vážně tak vypatlanej? Když jedeš na kole, věnuj se řízeni a telefon nech telefonem, ať už máš čtečku kdekoliv, kvůli takovým situacím o umístění čtečky výrobci vážně neuvažují. Mě stačí, že každej, kdo přešel na telefon se čtečkou vzadu tvrdí, že je to mnohem pohodlnější a já to můžu jen potvrdit.

   • pepabar (neregistrovaný)

    neni to moje vec?

   • Johny (neregistrovaný)

    Michal: kecáš kraviny :D

 2. Lukas Kosik

  „Apple bude lovit zájemce o model SE především ve vodách majitelů starších iPhonů 5, 5c a 5s“

  Ne, Apple bude lovit zájemce o model hlavně v Indii a dalších rozvojových trzích. Je naivní si myslet, že Apple vytvořil iPhone SE pro vyspělé trhy.

  • Johny (neregistrovaný)

   Lukas Kosik: Jo :D Jasně! :D A to jsi vyvodil z čeho? Protože z ceny asi sotva ;D

   • Asi že mají ve vyspělých trzích větší ruce a nemohou chtít malé telefony:)

   • Lukas Kosik

    Ze statistik prodejů telefonů s menší úhlopříčkou a kupní silou v rozvojových zemích. Názory jednotlivců, kteří se zamilovali do malého displeje jsou pro zhodnocení celosvětového trhu naprosto irelevantní.
    Jednoduše 87 % všech uživatelů si kupuje telefony nad 4 palce. Většina z těch zbylých by si také rádi koupili iPhone nad 4 palce, ale jednoduše na to nemají peníze, nebo pro ně drahý telefon není priorita a raději investují peníze do něčeho pro ně potřebnějšího. A pak je tu těch pár jedinců (kteří ale nejvíce řvou, a tak to vypadá, že jen v ČR jsou jich miliony) kteří opravdu chtějí iPhone maximálně do 4 palců a jsou za něj ochotní dát 13 tisíc a více. ;)

   • Lukas Kosik: Na druhou stranu, třetina iPhonů v provozu je na 4″. A teď otázka, lidé za poslední roky kupovali větší iPhone protože chtěli nebo proto, že nebylo prakticky zbytí?:)
    Tohle ohánění se, kolik se čeho prodává je dost ošemetná věc, jedna věc je, co lidé chtějí, druhá, co lze koupit.
    Já jsem také před lety koupil akumulátorový holící strojek, protože v dané kvalitativní třídě se prostě jinak dnes strojky nedělají. Přesto, že 999% času se holím doma 30cm od zásuvky. Ano, započítej mě do statistiky „kupuje strojek s akumulátorem“. Ale nedělej ze mě statistiku „chce akumulátorový strojek“:)

   • Johny (neregistrovaný)

    Ze statistik prodejů telefonů s menší úhlopříčkou a kupní silou v rozvojových zemích.

    To by mi ty statistiky zajímaly, protože je mi jasný, že to co píšeš se nezakládá na realitě. Že by jako v Indii všichni čekali na to, až se k nim dostanou 4“ telefony za 16 000.

   • Lukas Kosik

    Hele chlapci, kdyby tolik lidí ze západního světa, co mají dostatek peněz, chtělo 4palcový iPhone, nemyslíte, že by Apple raději udělal zmenšený 4palcový iPhone 6s s podobným designem a hlavně cenou a stejně jako je 6s oproti 6s Plus levnější o 3 tisíce, by byl i SE o 3 tisíce levnější oproti 6s a stál by 18 tisíc? Myslíte si, že Apple se těch 5 tisíc zbavil dobrovolně? Přemýšlejte trochu. ;)

   • Lukas Kosik: Premisu s podobou designu nechápu:) Aktuální design je vždy směřován s prioritou na TOP (už je jedno, zda je to výrobce mobilů nebo vozidel). Tohle není TOP model Apple, nemá design TOP řady. Vcelku logické:)
    Se podívej jak dopadl Samsung, ten svůj top design cpal všude, od 3000 do 18000, všem se to zajídalo a jeho prodeje šly do kopru. Už pochopil….

   • Lukas Kosik

    Co na tom nechápeš? Proč myslíš, že má iPhone 6s a 6s Plus stejný design? Protože tím dává jasně najevo, že je to top model po všech stránkách i co se týče ceny. Takže ano, máš pravdu, aktuální design je směřován k top modelu.
    Ale o tom se tu celou dobu bavím. Kdyby bylo tolik lidí co chtějí 4palcový iPhone, vyplatilo by se ho dělat jako top model a tedy s novým designem – když říkáš, že problém není v případné vysoké ceně, ale v tom, že velký iPhone je prostě nepohodlný. Ale tak to právě není.
    Protože to je hlavně pro lidi, co chtějí iPhone, ale nemají, nebo nechtějí dát za telefon 21 tisíc. V západním světě takových lidí je méně a pro ně je určený v drtivé většině iPhone 6s a 6s Plus. Ale v rozvojových státech, jako je Indie, je těch 8 tisíc oproti iPhone 6s opravdu velký rozdíl a prostě na to velká část populace prostě nemá, ikdyž by ho chtěla.
    A pro ně vymyslel Apple recyklovaný 5s – iPhone SE. A to je hlavní důvod proč je malý. Protože říct na tiskovce: „udělali jsme telefon pro socky“ není tak cool. Tečka. :)

   • Johny (neregistrovaný)

    Lukas: lol :D jako číst to po tobě, kdy nejdřív začneš vyvracet a pak vlastně souhlasíš :D Pak si vytvoříš premisu a tu si odporuješ :D

    Když nemaj na 6S, proč si budou kupovat SE a ne 6? :D Telefon pro socky za cenu high endu? Aha… ok no, tahle diskuze fakt nemá smysl.

   • Lukas Kosik: Nějak se v tom ztrácím, nedává to smysl co píšeš, tak se mi na to nedaří ani adekvátně reagovat.
    Pokud chápu, dle tebe má smysl dělat malý mobil jen za prémiovou cenu, což mi přijde uhozené, takže to asi nemyslíš, ale přijde mi, že to myslíš.
    Vlastně vůbec nechápu premisu, že cena nějak souvisí s velikostí. Jak říkám, je to celé nějak pokroucené.

   • Lukas Kosik

    No jo tak si jděte raději hrát na písek, když to nejste sto pochopit. :D

   • Johny (neregistrovaný)

    To radši fakt jo, ale tebe do party neberem, ty si di hrát s mámou! :D

   • Lukas Kosik

    Taky se k vám nikdo nehrne. :D
    Tak tedy ale naposledy. :)
    Já trvdím, že ve skutečnosti je jen málo jidí, co opravdu touží do 4 palcovém iPhonu. Touží totiž hlavně po levném iPhonu i za cenu menšího displeje. A pak je tu jen opravdu malá skupina, co chtějí malý, ale špičkový iPhone – ale pro ty se to nevyplatí dělat.
    Takže hlavní důvod, proč Apple vyrobil iPhone SE, nebylo uspokojení těch, co touží po malém telefonu, ale těch, co touží po levném telefonu, protože drahý iPhone si jednoduše dovolit nemůžou. A ti, co si opravdu nemůžou dovolit iPhone za 21 tisíc, ale za 13 už by si ho byli ochotní koupit, se rekrutují ne ze západního světa, ale hlevně z rozvojových zemích, jako je Indie.
    Ale aby mohl Apple prodávat iPhone s HW ze 6s za 13 tisíc, nemohl jednoduše vyrobit úplně nové šasi podobající se 6s, protože pak by to bylo moc drahé a neudržel by si svou skvělou marži. A tak jediná možnost byla vzít výběhové šasi z iPhone 5(s), které je shodou okolností 4palcové. Ne že to byl hlavní záměr udělat 4palcový telefon. Je to pouze z nouze ctnost aby se udržela dobrá marže a zároveň nízká přijatelná cena pro rozvojové trhy.
    Protože kdyby to tak celé nebylo, a platila by teze, že spousta lidí, co si před 3-4 roky koupili iPhone 5, nebo 5s za prémiovou cenu 20 tisíc, prostě nemají dodnes kam přejít, protože Apple už nové iPhony dělá jen velké, tak by v pondělí Apple nepředstavil budget phone za 13 tisíc, ale plnohodnotný 4palcový iPhone s novým HW i designem a cenou atakující původní cenu iPhone 5s. Tak že tak. :)
    Zamyslete se nad tím, prosím. ;)

   • Lukas Kosik: Ne:) Ty nechápeš, že TOP modely mají nějakou technologickou výbavu. Např. OIS, 3D Touch, výkonné úložiště (teplo, odběr) a třeba ten barometr nebo RGB senzor nebo měřič tepu či zahnutý displej. To jsou prostě další věci, které se musí do šasi narvat, napájet, chladit. A teď pozor! Porovnej si objem iPhone 6Plus (apod. plácaček) a iPhone SE. Už chápeš? Ono se to tam prostě (aktuálně) nevejde:)
    Takže co? Takže se něco vyškrtá, tím se to zmenší, tím se zlevní a hle, iPhone SE (např.). A ano, asi můžeme vyčítat, že si Apple zlevnil vývoj užitím staršího šasi nebo displeje, ale zase by se už hýbala cena nahoru, kde by hůře obhajovala vs TOP.

   • Johny (neregistrovaný)

    To je fakt uvažování…

    iPhone 6 16 gb varianta – 15 500
    iPhone SE 16 gb varianta – 13 000

    Mam pár kámošů z Indie a jako fakt nechápu, jaká je pointa toho co řikáš :D To je tak bohapustej blud :D Jako proč zrovna rozvojové země? :D Tam „socky“ fakt nemaj ani na telefon za 5000 :D A střední třída si stejně jak u nás… a kurva, škoda času se vypisovat. Tohle je totální demence :D

   • Lukas Kosik

    Ale prdlajs! .D
    Objem se s novou technologií nezvětšuje, ale naopak zmenšuje. iPhone 5s má 4palcový displej a objem těla 55,1 cm3. iPhone 6s ma už displej 4,7palcový a objem vzrostl jen na 65,9 cm3. Plocha displeje 6s zabírá o 40 % více místa, ale objem přístroje narostl jen o 20 %. Ale podle tebe by to muselo být přesně naopak aby se tam všechna ta nová technologie vešla i s větším displejem.
    Navíc s každou generací procesoru, displeje, pamětí… se i přes nárůst výkonu jejich velikost a objem spíše zmenšuje.
    S tvojím myšlením by byly současné počítače sice výkonější, ale čím dám větší a větší. Přitom je to přesně naopak.
    Takže jsem si celkem jistý, že všechny technologické vychytávky (kromě 4,7palcového displeje a velké baterie samozřejmě) z iPhone 6s by se v pohodě vešli i do iPhone SE.

   • Johny (neregistrovaný)

    To je fakt děsný :DDDD „Objem se s novou technologií nezvětšuje, ale naopak zmenšuje. iPhone 5s má 4palcový displej a objem těla 55,1 cm3. iPhone 6s ma už displej 4,7palcový a objem vzrostl jen na 65,9 cm3.“ :DDDDDDD To se prostě nedá xD Nehulte tyvole, když píšete někam do diskuzí :D

   • Lukas Kosik

    Johny: Co to meleš ty joudo? iPhone 6 za 15 500? :D
    Možná tak nějaká výprodej. Ale na Apple.cz stojí 17 990 Kč. A jestli někde stojí 15 500, tak tam pak bude stát iPhone SE ve výprodeji taky kolem 10 tisíc – protože cena iPhone SE 13 tisíc, kterou se tu oháníš je z Apple.cz. Takže srovnávej jabka s jabkama a ne hruškama.
    Kolik těch Indů jsi poznal přímo v Indii a ne tu v Česku? Už budu makat v USA na stejný pozici, jako tady a dostávat tam 5x tolik, taky nebudu mít problém si koupit iMac za 70 tisíc. Do té doby ale budu mít co dělat, když ušetřím na základní model za 40.
    Socky v Indii jsou to samozřejmě z našeho pohledu. Stejně jako jsme my socky pro Američany, protože nemáme každej MacBook Pro za 40 litrů. Ale v Indii je někdo s novým telefonem za 13 tisíc borec. A je velký rozdíl, jestli si může koupit iPhone za 13, nebo za 18, resp. nový model za 21. Co na tom nechápeš? :D

   • Já to nedám, vzdávám to, vědět kulový a ještě o tom přesvědčovat ostatní, to je na mě moc:)
    Kdyby jsi aspoň četl. Třeba to, že já jsem neřekl slovo o výkonu, ale o vlastnostech. OIS nebo Touch 3D nemají s výkonem nic společného. Tam ti fakt menší SoC nepomůže….
    Ne fakt, sorry, vzdávám. Žij dlouze a prosperuj:)

   • Johny (neregistrovaný)

    V čechách neznam žádného inda. Co se cen týče, srovnáváš ty jabka s hruškama. Je třeba srovnávat aktuální ceny telefonu v prodejnách a ty jsou takové. Nehraje žádnou roli v kterých, protože zákazník nebude nutně nakupovat zařízeni v iObchodu nebo na netu z Apple.cz ;-) Jsi normální demagog. Konec diskuze.

   • Lukas Kosik

    Johny: Vycházíš z cen v obchodech, jo? :D A kde prodávají iPhone SE, když se ještě nezačal prodávat ani v USA, ty joudo? Na Alze, nebo czc? :D
    Jediná oficiální cena je převzatá z Apple.cz.

   • Johny (neregistrovaný)

    Ach jo… *doublefacepalm*

   • Lukas Kosik

    Chápu, na argumetování fakty nemáš. :D

   • Lukas Kosik: Otrávil jsi dva, co docela vědí „vo co go“. Možná že třeba je přeci chyba na jiné straně….?:)

   • Lukas Kosik

    uni: No jo o tobě se to na Smartmanii traduje, že víš vo co go. :D

   • Lukas Kosik: Rozlišuj obsah a formu;)

   • Lukas Kosik

    Co je to za naučený prázdný, rádoby chytrý fráze? To máš jako odkud? :D
    Ve skutečnosti to zní jako chtré řeči z dětského pískoviště: „Kdo to říka ten to je. Kdo to říka ještě víc, ten poletí na měsíc.“ :D
    Prej rozlišuj obsah nad formu. Něco jako: „Oslavuj! Ale prací, soudruhu!“ To v jakém filmu jsi to slysel? :D

   • Shepii (neregistrovaný)

    „Otrávil jsi dva, co docela vědí „vo co go“ :D Pobavil jsi.

   • Lukas Kosik

    uni + Johny: Jsem vám chlapci našel pár faktů, abyste mohli říkat jak jsem blbej. :D
    [odkaz]
    V kostce:
    1) Smartphony s úhlopříčkou menší, než 4,5 palce, měli v roce 2015 celosvětově podíl pod 5 % ze věch prodaných zařízení. U Applu je to celosvětově těch 13 %, co jsem uváděl dříve.
    2) iPhone SE je určený hlavně pro rozvojové trhy, především pro Indii, kde iPhone 6 a 6s nemůžou získat významější tržní podíl, díky příliš vysoké ceně.
    3) Růst prodejů iPhonů se v posledním čtvrtletí prakticky zastavil. Apple pro zvýšení ceny akcií, uklidnění investorů a zvrácení klesajících prodejů udělá hodně – klidně i prodejem vyrázně levnějších iPhonů SE.
    4) iPhone SE bude nabízen k předlaceným kartám vUSA, kde je cena na prvním míste.

    Takže závěr: iPhone SE je určený hlavně pro chudší a nenáročné zákazníky, pro které ani tak nerozhoduje menší úhlopříčka displeje, ale především cena. ;)

   • Lukas Kosik: Jsi opravdu unavují.
    1) Už jsme probrali, nabídka vs poptávka.
    2) Levný iPhone NErovná se levný telefon! Příjem Inda je někde na 1/10 toho, co máme my. Ne, telefon za 13k je v rodinném rozpočtu úplně stejná zátěž jako telefon za 18k (nebo kolik stojí loňský model), to fakt nic nemění, stále mimo rozpočet.
    Mimochodem, Apple na Indický trh zatím nevstoupil, soustředí se na rostoucí nový trh v Číně.
    Prosím, uzavřeme to….

   • Krayzie

    @Lukas Kosik:
    1) Povedz mi ake telefony strednej a vyssej triedy boli v ponuke s uhloprieckou < 4.5" pre rok 2015?

   • Lukas Kosik

    Je snad oficialně Apple v Čechách? A můžeš si koupit iPhone na každém rohu, he? Můžes. Tak vidíš.
    Apple nemá v Indii vlastní obchody, ale má desítky premium reselerů, jako je u nás iSTYLE a stovky, možná tisíce klasických obchodů, jako je u nás Datart. [odkaz]
    Můžeme se dohodnout na skončení diskuze. Já budu psát svoje vlákna a ty budeš pro změnu psát ty svoje hovadiny k někomu jinému a tím pádem ti já na ně nebudu muset odpovídat. Dobře? :D

   • Lukas Kosik: Ty kráso, tobě fakt chybí základní inteligence. Ty fakt nevidíš rozdíl v Indickém trhu (miliarda) a Českém (deset milionů)? Probůh….
    Ne, Apple na Indický trh nevstoupil. Nemá lokalizované služby, není tam Store, nenabízejí je operátoři (většina). Až bude chtít Apple oslovit miliardu nových zákazníků, fakt to půjde v „trochu“ jiné dikci, než nasmlouvaní premium reselleři. Pokud k tomu dojde, ten trh je zatím chudý. Proto dříve šli do Čínského, ten je bonitnější a má lepší infrastrukturu síťových operátorů.
    O hovadinách jsi úplně přesný, střelba do vlastních řad. Ende, slibuji, toto je poslední ztrácení času zde:)

   • Lukas Kosik

    Krayzie: Ježiši vy jste tak naivní. Ano, chápu co tím chceš říct. Lidi by kupovali malé telefony, kdyby jich bylo více ze střerní a vyšší třídy. Ale to je prostě blbost. Stejně jako se dříve říkalo, že by lidi v miliónech kupovali přístroje s HW klávesnicí, kdyby nějaké byly.
    Hele kdyby to lidi opravdu chtěli v nějak vysokém počtu, myslíš, že všichni výrobci jsou tak omezený, aby si nechaly ujít takovou jedinečnou příležitost, jak zbohatnout? Ne to je prostě vaše iluze. Ano najde se pár jedinců, co chtějí malý, výkoný telefon za 13 tisíc plus, ale ty přesně zapadají do té max. 5% světové poptávky. Protože lidem se to sice líbí, ale nakonec to stejně skončí na tom, že telefon sice pěknej, super vybavenej a pěkně malej do ruky, ale co ta cena? Jako 15 tisíc za tak malej telefon? Vždyť za to můžu mít LG G4, Starší iPhone atd… Ostatně zjisti si, jak úžasně se prodávala Z3 Compact. Je to pomalu jediný dobře vybavený malý telefon. Kdyby platila ta vaše báchorka, tak by z toho telefonu musel být naprostý prodejní hit prodávaný po desítkách miliónů a rovnající se prodejům těch nejprodávanějších telfonů na trhu, jako je Galaxy S6, iPhone 6 atd. A kdyby to pak viděli ostatní výrobci, každý by hned taky vyrobil malý nadupaný telefon, aby se taky napakoval. Ale to se nestalo, že? Tak vidíš. ;)

   • Hanz (neregistrovaný)

    Nemůžu jinak než souhlasit. Přesně tak to je.

   • Lukas Kosik: ty seš blbej až to bolí. To už jinak nejde. A ano, porušil jsem přísahu:)
    HW klávesnice nevymřeli pro to, že by lidi méně psali (ono je to ve skutečnosti opačně), ale proto, protože byly evolučně nahrazeny kvalitními SW klávesnicemi s komplexními databázemi (swipe režim), což se podpořilo nárůstem výkonu (hrabání se v databázi, atd) a konstrukcí (větší úhlopříčka, odstranění stylusu).
    Ale to nemá nic společného s potřebami lidí na velikost jako takovou samozřejmě. Komu před lety vyhovoval malý telefon, protože z toho v zásadě volá, fotí a třeba poslouchá hudbu, bude mu vyhovovat i nyní. Ruce má stále stejně veliké, fotky to dělá lepší, hudbu to přehrává. Tečka. Nevnucuj lidem vlastnosti, které nepotřebují, stupidita. Hodna tebe.
    Naivní jedinec škodí sám sobě, blbec okolí.
    Stalo, viz Apple a pravděpodobně viz Samsung:)

   • Ad HW klávesnice, ještě jsem opomněl na nativně dostupnou funkci překladu mluveného slova do textu v rámci hlasových asistentek. Další hřebíček do rakve HW klávesnic. Dnes zkrátka HW klávesnice není tak prioritní jako dříve pro vstup dat.
    Zato potřeba velikosti se nemění. Komu vyhovoval velký telefon, má velký, komu malý, má malý. To je jako tvrdit, že má smysl dělat jen autobusy, protože to stejně převeze tvůj zadek a batoh, jako osobák, ale vejde se do toho více věcí, takže osobák je na nic.

   • Lukas Kosik

    uni: Stále plácáš nesmysly. A dokud je budeš plácat, budu ti je vyvracet. Kecáš naprostý sračky.
    1. Vydělat miliony dolarů na miliardovém trhu je asi trochu snažší, než na 10 miliónovém Česku, když je asi 100x větši, ty tupče.
    Apple má v Indii sice pouze 1 % ze všech prodaných smartphonů, ale to je ve skutečnosti milion iPhonů. V indi stačí, oslovit 10% horních 100 miliónů s nejvyššími příjmy – tedy pouze 1 % obyvatelstva. U nás by musel mít pomalu každý človej iPhone včetně kojenců a důchodců.
    Průměrná mzda v Indii je cca 5 tisíc korun měsíčně. Horní vrstvy a ve městech několika násobně více. Takže asi tolik co bereš ty. Protože podle toho jak jsi blbej, nemůžeš brát víc, jak 15 tisíc čistého. :D
    2. Apple na indickém trhu funguje podobně, jako na nás comocí tisíců obchodů.
    3. iPhony prodávají všichni mobilní operátoři v Indii – někteří přímo přes oficiální strány Applu: [odkaz] A někteří na svých sránkách: [odkaz] a kamených obchodech – stejně jako u nás.
    4. Má lokalizované služby. Podporují Hyndštinu a Angličtinu – nejrozšířenější jazyky v Indii – ale ta bys nesměl bý tak blbej a dávat trochu ve škole pozor.
    5. Ano je pravda, že se soustředí hlavně na čínský bohatší trh, ale není pravda, že v Indii nemá hustou síť prodejen. Ve skutečnosti co hlavně bránilo většímu se zaměření na indický trh byly příliš drahé produkty. A to se práve teď mění s iPhone SE.

   • kaezasch (neregistrovaný)

    Lidi, to nechápete, že Lukas Kosik je prostě nějaký zakomplexovaný dítě který dostalo od papíka k vánocům 6s aby mohlo mezi spolužákama dělat machry, takže každej levnější iPhone musí označit že je to pro socky, aby si obhájil svůj sociální statut, a kvůli patrně podprůměrnému přirození touží vždy jen po tom největším co na trhu je? :-D

   • Lukas Kosik

    kaezasch: Nemáš pořádné argumenty, tak plácáš toto, chápu. :D
    S tupceme, jako jsi ty, se odmítám bavit. Ano, naš pravdu, jsi pod mojí úroveň. Protože ty jsi svou inteligencí pod úrovní skoro každého. :D

   • kazeasch (neregistrovaný)

    Zábavné, jak někdo, kdo na popíchnutí reaguje naprosto mimo (Opravdu mi uniká v čem „nám“ pravdu, když jsem nic o úrovni nepsal :-D), a za celou dobu nevyplodil konzistentní odstavec co by měl hlavu a patu, plácá něco o argumentech :-D

    Každopádně ten slovní průjem co jsi tu předvedl jasně nasvědčuje, že dávat ti jakékoli argumenty (a že už jsi jich dostal) je doslova házení perel sviním.

    Celé to prostě vyznívá jen jako nářek ukřivděného mimina, které dostalo hračku a teď s ní nemůže machrovat protože není už tak cool a tak hrozně lepší než hračka Pavlíka od vedle. Takže Pavlíkovu hračku označií za šunt pro rozvojový trh, aby ti opět pošimral své ubohoučké ego.

    (Ale chceš argument? Zařízení, která jsou určena pro indický trh, se zpravidla jinde do prodeje ani nedostanou. Minimálně ne v USA, protože USA a Indie využívá jiná frekvenční pásma a zařízení se po stránce HW rádia liší ;)
    A co se týče toho, že je to levný aby to v USA mohli dávat k tarifům, tak AT&T odjakživa nabízí iPhone ve všech verzích zdarma k tarifům. SE jen bude nabízet i k levnějším)

   • Lukas Kosik

    kazeasch: Sorry jsem si tě prve spletl s Krayzie.
    Ale hodně jsem se u těch tvých dedukcí a argumentů nasmál. Je vidět, že o mně a americkém trhu víš hodně. :D
    V USA už se dotované telefony neprodávají. Můžeš si telefon koupit na splátky + k tomu platit měsíčně za tarif. Když budeš chtím předčasně odejít, musíš doplatit cenu přístroje a ještě paušál. Stejně, jako je to dnes u nás. [odkaz]
    Chlapeček už (bohužel) nejsem. Je mi (bohužel už) 35 a starám se o dvě děti co chodí do školy. Takže fotr mi určitě nic nekoupí. Už jen proto, že už umřel. A iPhone taky nemám.
    Ale jo klidně si dál plkej ty svoje „ověření“ hovadiny. O mobilech víš úplný hovno. :D

   • Lukas Kosik

    JO a ještě jsi tak blbej, že ti nai nedochází, že u nám máme taky jiný pásma, jako v USA a taky se u nás iPhony prodávají. Prostě blbej jak necky. :D

   • kazeasch (neregistrovaný)

    Jenže telefony určené pro Indický trh (tedy jen pro Indický trh) nelze provozovat v USA, protože v rámci snižování nákladů podporují právě jen ty frekvence, které jsou potřeba. Ergo. iPhone není určen pro Indický trh (což se ale nevylučuje s tím že se tam prodává). On je totiž rozdíl v tom když je něco určené a když je něco dostupné ;)

   • Lukas Kosik

    Co to zase meleš za blbosti? Jako informace týkající se čínských modelů, jako Xiaomi, papouškuješ dobře. Jen se to snažíš naroubovat někam, s čím to nemá vůbec nic společného. Jako hodinky a holinky, co? Obojí se natahuje. :D
    Ověřil sis to vůbec? Víš, že to jsou naprostý bláboly? I malé dítě si může během minuty ověřit, že to není pravda, co ty říkáš. :D
    iPhone SE se bude prodávat po celém světě, jen ve dvou variantách. Jedná se o Model A1662 a Model A1723. Žádné další náklady pro indický trh to nepřináší. iPhone z Čech můžeš normálně používat v Indii.
    US web: [odkaz]
    India web: [odkaz]
    CZ web: [odkaz]

    iPhony se normlálně OFICIÁLNĚ prodávají v Indii. Ne ja Xiaomi tady u nás. Seženeš je OFICIÁLNĚ přímo na webu Apple:
    [odkaz]

    U většiny indických operátorů:
    [odkaz]
    [odkaz]
    [odkaz]

    A OFICIÁLNĚ v tisících dalších obchodech po celé Indii:
    [odkaz]

    Prosim tě, už raději mlč a neztrapňuj se pořád.

   • kazeasch (neregistrovaný)

    Máš asi zásadní problém s chápáním psaného textu že?
    Tak já to zkusím znovu pro takové ty pomalejší:
    Zařízení může být určeno buď pro lokální trh (tedy třeba indický), a pak podporuje jen to, co je třeba v té dané zemi. (Což přeneseně je případ právě třeba Xiaomi, které své telefony produkuje výhradně pro asijský trh, a nepodporuje tak např frekvence používané v Evropě)
    Nebo může být zařízení určeno pro globální trh, a pak zpravidla podporuje vše, případně se vyrábí ve všech potřebných variantách. (Například Apple, který produkuje zařízení funkční všude)

    iPhone NENÍ určen pro lokální (v tomto případě indický) trh. iPhone je určen pro globální trh (tedy mimo jiné i ten indický). A to je dost zásadní rozdíl. V žádném případě to není zařízení produkované pro rozvojové trhy, jak jsi tu psal ty. Prodává se všude, oproti zařízením, které se prodávají jen v Indii (jako byla třeba řada Asha od Nokie > Tedy osekaná o vše co v dané lokalitě není potřeba > tedy nižší náklady > tedy nižší koncová cena > tedy produkt pro masu na daném trhu. Žádný iPhone na tom cenově není tak, aby byl v Indii pro masu a to včetně SE)

    Kdybys totiž pořádně četl, tak by sis všiml, že prodeje iPhone v Indii nikde nepopírám, jak se snažíš ve svém posledním příspěvku tvrdit. Dokonce jsem to výslovně napsal ;-)

    Mimochodem, ty tu žvatlej něco o ztrapňování, když nejsi schopen pochopit ani jednoduchou větu :-D

   • kazeasch (neregistrovaný): Za mě to bylo pochopitelné už v tvém prvotním příspěvku, myslím že tam chyba nevznikla:)
    Lukas Kosik: K tvé s prominutím blbosti (na které zde vytrvale pracuje). Kouknu na Apple stránky. Ne, iPhone si Ind u Apple nekoupí. Je přesměrován na některé operátory. Apple do Indie nedodává.
    Nebo např. o dostupnosti 5SE v Indii:
    [odkaz]
    „Apple iPhone SE will be available in India starting April 8, confirms Apple authorised dealer Redington.“ Tedy opět, ne, Apple neuvede v Indii tento model, distributor jej uvede (kterého např. u nás Xiaomi ani nemá, zde ten rozdíl).
    Tedy po milionté a naposledy, ne, Apple na Indický trh prozatím nevstoupil! tedy, jaké to překvapení, rozhodně ani nepředstavil model pro Indický trh.
    Bože můj, někdy se prostě bůh s tím kam dá duši sekne a pak trpí ostatní. Ach jo.

   • Lukas Kosik

    To vaše slovíčkaření na tom nic nemění. Apple nemůže mít v Indii vlastní obchody, protože v Indii nesmí podle zákona žádný výrobce prodávat zboží napřímo. Takže ani Samsung atd. – přitom má v Indii 30% podíl ve všech prodaných chytrých telefonech. A není v tom žádný problém. Apple tedy musel zvolit cestu premium reselerů a ze svých stánek odkazuje přímo na stránku iPhone SE u daného mobilního operátora. Ale to na věci nic nemění. Apple má v Indii OFICIÁLNÍ zastoupení. Dokonce u nich rozjel i silnou marketingová kampaň, Siri rozumí indické angličtině – tedy věci o kterých si my můžeme nechat jen zdát. My máme jen to, že si můžeš objednat iPhone z webu. Ale Apple story stejně nemáme. A přesto má u nás iPhone OFICIÁLNĚ kde kdo.
    Nikdy jsem neřekl, že iPhone SE je JEN pro Indii. A že se bude prodávat jen v Indii a rozvojových trzích. Natož to pak po technologické stránce podporovaných frekvencí. Telefon se dělá ve dvou verzích a ty podporují všechny GSM a CDMA operátory na světě. V Indii se bude prodávat ta samá verze, jako u nás, tak i v USA. Ale ríkal jsem, že si ho budou kupovat lidé hlavně v Indii a na dalších rozvojových trzích. A na ně se bude snažit Apple cílit – pro ně to vlastně vyrobil. Jestli si to koupí pár milionů lidí v Evropě a USA je podřadné. Pro opravdový úspěch je klíčové aby si to koupili desítky miliónů lidí právě na rozvojových trzích.

   • Lukas Kosik

    Tady najdete adresu přímo na oficiální kancelář pobočky Apple v Indii: [odkaz]

    BTW: U nás žádnou kancelář Apple nemá a podniká z Irska: [odkaz] To, že si něco můžes oficiálně objednat na webu Apple na tom nic němění.

    Takže v Indii je Apple více oficiální, než u nás. :D

 3. Standa (neregistrovaný)

  Jinde uvádí jen 1 GB RAM. Tak jak je to doopravdy? Jinak růžovou si můžou nechat. Mám doma tři ženský a když sem se jich ptal na tuhle variantu tak mi sáhli všechny na hlavu. Že to je pro ty 4% leda :-D

  • Cook ji prostě chce:)
   2GB RAM jsou potvrzené, 1GB RAM si novináři vycucali z prstu a následně se navzájem papouškovali.

  • Johny (neregistrovaný)

   V čechách se taky nosí ponožky do sandálů. Nejsme tu na to zvyklí, ale v zahraničí je Rose Gold velmi oblíbená barva. Kdyby to navrhovali pro čechy, tak to potahnou karbonem :D

   • Bakelitem:)

   • Ponožky do sandálů se nosí i v zahraničí. Zaspal jste dobu, poslední rok dva je to tam velká móda, nosí to spousty celebrit.

   • mrazik (neregistrovaný)

    MrViki: nosi to akorat kreteni…zadna velka moda to neni

   • Johny (neregistrovaný)

    MrViki: to se velmi pletete v tom co píšete. Vaše hypotéza vychází z módní přehlídky kterou v roce 2012 předvedl Luis Vuitton, který vždy na přehlídkách podobnými věcmi provokuje. To pak zarezonovalo ještě u několika návrhářů a především v časopisech – zvláště pak těch hloupých, českých, ale ven se to prakticky nikdy nedostalo a nikdo to nenosí. Samozřejmě nemůžeme vyloučit nějaké psychovýstřelky nebo úlety hipsterů, ale rozhodně to není trend/módní vlna, ba dokonce styl, jako u nás. Samozřejmě se bavim o mužích, o ponožkách v lodičkách a sandálech na podpatku se tu nebavim, to bysme tu byli tejden.

   • Nikoliv. Stačí si to hodit do Google, spousta článků jak je to již opět v módě a fotek celebrit jako je Bruce Willis, Uma Thurman a desítky dalších.

   • Johny (neregistrovaný)

    jj, tohle je fakt důkaz: [odkaz]

   • Jak říkám, jsou toho desítky, stačí pohledat. Vy evidentně nechcete.

   • mrazik (neregistrovaný)

    MrViki: duchodce willis…jdi se splachnout modni guru :D

 4. Johny K (neregistrovaný)

  Za tu cenu kdy základní model s 16GB pamětí bude stát 12 990 Kč( 64Gb okolo 17 tisíc ) to opravdu není, je pravdou, že co do spolehlivosti nemá iOS konkurenci, bohužel vázanost systému pouze na další jablečné věci a nemožnost spárování telefonu s jiným systémem, nevyužitelnost NFC ( prozatím ) a zhoršenou kvalitou výrobků po smrti Jobse mi to přijde docela značný cenový problém. Po pravdě nevidím jediný důvod, proč bych se měl vracet zpátky k jablkům ( posledním byl iPhone 6 32Gb, který byl nepovedený od výroby a selhávala GPS, po opravě znovu a výměnou za nový sem naopak získal nefunkční touch ID ) bohužel pro mě je lepší žít jako člověk, mít v telefonu možnost sdílení fotek, videí, dat, propojitelnost s TV a telefon čas od času použít i jako flash disk ( 96Gb u note 4 je opravdu dobrá věc ). Ano oželím plynulost systému, odladěnost a výhody iOS, možná i tu kvalitu zpracování, ale výhodou mi budou věci mnou zmíněné a daleko nižší cena. Opravdu nepotřebuji mít jablko jen proto, že budu „IN“.

 5. lukesson (neregistrovaný)

  Boží telefon. 4palcový prastarý (lehce oprášený) dinosaurus za (od) 12tis:). Kdo by odolal??:))

 6. Camaroon (neregistrovaný)

  Thanks for sharing this bellow link…..
  flipkartappdownload.com

 7. Camaroon (neregistrovaný)

  Thanks for sharing [odkaz]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *