Domů » Bleskovky » Výměna iPhone 5s za iPhone SE: V čem si polepšíte?

Výměna iPhone 5s za iPhone SE: V čem si polepšíte?

Apple předevčírem představil iPhone SE, který se pokusí zaplnit jednu obrovskou díru na poli smartphonů – jinou vlajkovou loď se čtyřpalcovým displejem zřejmě u jiného výrobce nepořídíte. Apple bude lovit zájemce o model SE především ve vodách majitelů starších iPhonů 5, 5c a 5s, kteří odmítají přistoupit na hru s rostoucími úhlopříčkami displejů a jsou se svými 4 palci spokojení. Jaká vylepšení čekají na ty, kteří se rozhodnou vyměnit svůj starý iPhone 5s za nově představený model?

iphonese5

Výkon

Největší změna se odehrála pod kapotou, procesor Apple A7 nahradil modernější čip Apple A9, který má být až dvakrát tak silný (3× při grafických výpočtech). Dvojnásobná je i operační paměť, která nově činí 2 GB. Nový čipset přináší výhodu nejen ve výpočetním výkonu, ale váží se na něj další funkce, jako možnost vyvolat hlasem asistentku Siri. Díky Apple A9 má iPhone SE lepší možnosti při vytváření a zpracování fotografií a videa.

iphonese2

Fotoaparát

Novinka totiž vyměnila 8Mpx snímač za 12Mpx, který dokáže pořizovat živé snímky, zpracovat video v rozlišení až 4K, případně zaznamenávat zpomalené záběry s frekvencí až 240 fps. Čelní kamerka si stále ponechává předpotopní rozlišení 1,2 Mpx, dokáže však alespoň využít jas displeje jako blesk.

iphonese3

Výdrž

Apple bohužel nezveřejnil, zda poskočila i kapacita baterie, v prezentaci však byla uvedena vyšší výdrž na jedno nabití. Přičítáme to spíše efektivnějšímu čipsetu a lepší optimalizaci systému.

Velikost úložiště

Apple nabízí iPhone SE ve variantách 16 a 64 GB, zatímco jeho předchůdce nabídl konfiguraci 16 nebo 32 GB. V této oblasti si tak polepší pouze zájemci o vybavenější model.

Bezdrátové sítě, NFC

Nový iPhone SE dostal po vzoru svých větších bratříčků NFC čip, ten je však využitelný pouze při platbách Apple Pay a pro jiné účely neposlouží. Novinka si však polepšila i v ostatní bezdrátové konektivitě, například data přes LTE do ní (a z ní) mohou téct až o třetinu rychleji.

Barvy

K trojlístku barev stříbrná, zlatá a vesmírně šedá přibyla navíc růžová. Ta může být v kombinaci s malými rozměry lepidlem na ženské publikum.

iphonese4

Podpora

Je vysoce pravděpodobné, že iPhone SE bude déle dostávat softwarové aktualizace než jeho předchůdce, který se musí s každou příští verzí iOS strachovat, zda nebyla jeho poslední.

Displej, rozměry a hmotnost

Tato kapitola by se také mohla jmenovat „Co se nezměnilo“. Záměrně ji ale uvádíme, neboť s sebou přináší jistou výhodu – veškeré ochranné kryty na iPhone 5s padnou jako ulité i na iPhone SE. Oba smartphony mají totiž naprosto totožné rozměry 123,8 × 58,6 × 7,6 mm i stejný 4″ displej s rozlišením 640 × 1136 pixelů. Rozdíl v hmotnosti je pouze 1 gram, který má navíc starší model. I když se tedy prakticky nic nezměnilo, může to být jeden z dalších bodů, proč upgradovat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
79 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments