Jak fotí iPhone 7 Plus? Skvěle! A bavit vás budou i hrátky s hloubkou ostrosti

iPhone 7 Plus

Zatímco klasický iPhone 7 dostal do výbavy jeden 12Mpx fotoaparát (recenze), v případě většího modelu na zadní straně najdeme rovnou dva objektivy. Primární fotoaparát je pro oba modely stejný – jedná se o 12Mpx snímač (28mm senzor) s šesticí optických členů, objektivem se světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu, který je schopný produkovat nadprůměrně kvalitní snímky, a to i v horších světelných podmínkách. iPhone 7 Plus ale navíc přidává druhý 12Mpx fotoaparát (56 mm senzor) se světelností f/2.8, který slouží jako teleobjektiv a nabízí dvojnásobný optický zoom.

Oproti loňskému iPhone 6 Plus (recenze) letošní „plusko“ fotí o poznání lépe. Ne že by model z roku 2015 fotil špatně, ale konkurence už jej stihla dohnat. Já sám jsem dlouhou dobu jako primární telefon používal Samsung Galaxy S7 edge (recenze) právě kvůli kvalitnímu fotoaparátu. Applu se s iPhonem 7 Plus Samsung rozhodně povedlo dotáhnout a oba dva smartphony patří mezi současnou špičku co se kvality fotografií týče.

iPhone 7 Plus
Za zapůjčení iPhone 7 Plus k testu děkujeme společnosti T-Mobile

Skvělé výsledky za dobrého světla i v šeru

Za dobrých světelných podmínek iPhone 7 Plus vytváří perfektní fotografie s reálnými barvami, skvělou ostrostí a dobře prokreslenými detaily. Fantastické výsledky optika poskytuje také při focení makra, kdy jsou opět velmi dobře vidět jednotlivé detaily. Rozlišení fotografií je 4 032 x 3 024 px, poměr stran 4:3.

Kompletní sadu fotografií v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde. Hardwarové parametry iPhone 7 Plus (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Uspokojivé výsledky se dostaví i při focení v šeru či v horších světelných podmínkách. Pro přisvětlení scény se nabízí čtyřbarevná True Tone dioda, která je neúčinnější zhruba do vzdálenosti 3 metrů. Příjemně mě překvapilo malé množství šumu právě u snímků pořízených v horším světle. Při podrobném zkoumání už si všimnete o něco hůře prokreslených detailů, ale i tak je kvalita snímků v šeru nadprůměrná a je vidět, že Apple letos na fotoaparátu opravdu zapracoval.

Hrátky s hloubkou ostrosti a optický zoom

Pokud fotíte klasicky, je aktivní pouze hlavní fotoaparát, sekundární se nepoužívá. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného zoomu „2x“, aktivuje se ten druhý (teleobjektiv). Volba jednotlivých režimů se provádí gesty přímo na displeji telefonu v aplikaci Fotoaparát. Při focení se navíc využívá speciální Flicker senzor, který dokáže eliminovat blikání umělého osvětlení, což opět vede k lepšímu výsledku.

photo-29-09-2016-17-55-29

iPhone 7 Plus dále nabízí i možnost fotografovat v 10násobném digitálním zoomu, který ke zpracování výsledné fotografie využívá informací z obou fotoaparátů. O tyto výpočty se stará nový speciální fotografický procesor ISP (Image Signal Processor) zabudovaný ve výpočetním procesoru A10 Fusion.

Bokeh až s iOS 10.1

Apple během keynote u nového systému fotoaparátů prezentoval možnost pořizovat fotografie s proměnlivou hloubkou ostrosti (DoF). Při tvorbě tohoto typu fotografie iPhone opět využívá informací z obou čoček – jeden fotoaparát se „soustředí“ na focený objekt a druhý na okolní scénu. Výsledkem je ostrá fotografie fotografovaného objektu s rozostřeným pozadím. Míra rozostření je pak plně v režii uživatele.

photo-28-09-2016-12-33-49

Pokud ale v iPhonu nemáte aktuální vývojářskou beta verzi systému iOS 10.1, téhle funkce zatím nemůžete využívat. My jsme však v testovaném kusu vývojářskou verzi nainstalovat měli, takže se s vámi můžeme podělit o výsledné fotografie, a nutno dodat, že výsledky jsou nadmíru dobré, byť se ještě jedná o beta verzi a v některých případech software při „skládání“ fotografie mírně rozmaže i okraje objektu v popředí, které by samozřejmě měly zůstat ostré (dobře je to vidět například na snímku konvice a skleničky níže).

Je také trochu zarážející, že se Applu tuhle funkci nepovedlo odladit do uvedení nového iPhone na trh a uživatelé, kteří běží na klasické stabilní verzi iOS 10 na ni ještě několik týdnů budou muset čekat.

iphone 7 Plus bokeh
Všimněte si okrajů skleničky a konvice. Měly by zůstat ostré, ale software je rozostřil společně s pozadím

Focení do RAW i 4k video

Pokročilé fotografy potěší fakt, že „sedmičkové“ iPhony konečně podporují focení do formátu RAW. Video lze nahrávat maximálně ve 4k rozlišení při 30 fps a i v tomto případě oceníte přítomnost optické stabilizace obrazu či dvojnásobného optického zoomu.

iPhone 7 Plus: Camera demo & zoom test

Kvalita záznamu je opět nadprůměrná a to samé platí pro záznam zvuku. Zatímco Samsung Galaxy S7 edge si na párty nebo koncertě se zvukem příliš dobře neporadil, v případě iPhonu můžete počítat s čistým zvukovým projevem.

iPhone 7 Plus a duální fotoaparát: Jaký má smysl a k čemu slouží?

Dva objektivy mají smysl

Označovat duální fotoaparát iPhonu 7 Plus za revoluční by bylo přehnané, ostatně řada výrobců už něco podobného v minulosti zkoušela, nicméně až Apple tuhle inovaci dokáže skvěle prodat. Důležité však ve výsledku je, že letošní model kvalitou fotografií a videa nezklame a díky pokročilým možnostem focení dokáže uspokojit i náročnější uživatele. Smysl dává i dvojice fotoaparátů, a to nejen díky hrátkám s hloubkou ostrosti, ale také pro přiblížení zabírané scény.

Autor článku
Jiří Hrma
image/svg+xml
+

Kapitoly článku