Domů » Články » iPhone 7 Plus a duální fotoaparát: Jaký má smysl a k čemu slouží?

iPhone 7 Plus a duální fotoaparát: Jaký má smysl a k čemu slouží?

Cupertinská společnost Apple představila své nové modely – iPhone 7 & iPhone 7 Plus teprve před pár dny a nutno dodat, že fotoaparáty, a zejména pak duální fotoaparát u většího iPhone 7 Plus, vyvolaly u uživatelů, kteří dlouhá léta používají výhradně jablečné smartphony, rozpaky.

iPhone 7 Plus je prvním telefonem v historii společnosti Apple, který nabízí duální fotoaparát se dvěma objektivy. Není proto divu, že byli věrní zákazníci této firmy zaskočení. Jak to s těmi fotoaparáty tedy vůbec je a je duální fotoaparát vůbec výhodný?

Duální fotoaparáty vidíme a uvidíme stále častěji

V minulosti byla společnost Apple společností, která udávala směr a trendy na poli chytrých telefonů. V dnešní době je situace už trošku jiná a Apple v některých aspektech svou konkurenci spíše dotahuje, přesto jeho inovace stojí za to, a to i přesto, že s nimi přijde o něco později.

Jedním z prvních průkopníků, který rozšířil pojem duálního fotoaparátu do širšího povědomí, byla tchajwanská společnost HTC. Vlajkový model této firmy, HTC One M8, se na světlo světa dostal v roce 2014. Jeho systém dvou kamer však nepracoval dokonale. I přesto, že byly snímky zajímavé a nabízely určitý „3D efekt“ a focení s tímto telefonem bylo zábavnější, než-li u klasických telefonů, ve výsledku fotografie za nic nestály. Byly mdlé, neostré a postrádaly detaily, za což částečně mohla i dvojice senzorů, které byly pouze čtyřmegapixelové.

7ef_img10
HTC M8 s duálním fotoaparátem

Dalším výrobcem, který se do těchto „duálních vod“ pustil, je jihokorejský konglomerát LG. Jeho topmodely LG G5 a LG V20 sice na zadní straně mají dva objektivy, ale jejich existence tu má za úkol odvádět trošku jinou práci, než-li fotoaparáty u iPhone 7 Plus – 8Mpx fotoaparát pořizuje širokoúhlé fotografie a 16Mpx čip zase ty „obyčejné“, na které je většina uživatelů zvyklá.

Zcela jinak je na tom čínská společnost Huawei, která předvedla u modelu Huawei P9 fungování dvojice kamer v jiném podání. Oba snímače mají totožné rozlišení, přičemž jeden fotoaparát pořizuje monochromatické snímky, a ten druhý „obyčejné“ barevné.

Apple je i není první

Společností, které do světa vypustily telefony s dvojicí fotoaparátů, je už poměrně hodně, tak jak je to vlastně u toho Applu? Je opravdu první? Vlastně je.

Společnost Apple do modelu iPhone 7 Plus nasadila dva fotoaparáty – oba dva snímače disponují 12megapixelovým senzorem. Tyto čipy doprovádí přisvětlovací dioda True Tone Flash, která v sobě nově ukrývá až čtyři zdroje světla (starší iPhone měl jen dva). Jeden pár diod je „tmavý“ (dark) a druhý pár „světlý“ (cool), který je až o 50 % jasnější, než tmavá dvojice.

Tyto přisvětlovací diody přispívají ke zvolení nejlepší možné teploty chromatičnosti a zároveň snižují úroveň zarušení fotografie umělým osvětlením. Ke kvalitnější produkci snímků za horších světelných podmínek přispívá nadále i optická stabilizace obrazu, která mechanicky natáčí čočku fotoaparátu a eliminuje tím například třes rukou. Ta letos zavítala i do menšího 4,7palcového iPhone 7 – optická stabilizace byla vloni devízou pouze většího modelu.

iphone_7_dual_fotak
Dvojice fotoaparátů – širokoúhlý a teleobjektiv

Oba dva fotoaparáty u větší verze Plus se však odlišují svou charakteristikou. První 12Mpx/28mm čočka se světelností f/1.8 zastává roli klasického širokoúhlého objektivu, zatímco ta druhá (12Mpx/56mm senzor se světelností f/2.8) slouží jako teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem.

V případě, že pořizujete obyčejný obrázek, aktivní je pouze hlavní fotoaparát – ten menší širokoúhlý. Tento způsob focení označuje Apple jako režim „1x“. Pokud ale budete chtít fotit v režimu dvojnásobného zoomu „2x“, aktivní je druhý, větší, fotoaparát. Volba jednotlivých režimů se provádí gesty přímo na displeji telefonu v aplikaci Fotoaparát.

Nový iPhone dále nabízí i možnost fotografovat v 10násobném digitálním (umělém) zoomu, který ke zpracování výsledné fotografie využívá informací z obou fotoaparátů. O tyto výpočty se stará nový speciální fotografický procesor ISP (Image Signal Processor) zabudovaný ve výpočetním procesoru A10 Fusion.

iphone_7_zoom
Digitální zoom

V neposlední řadě společnost Apple prezentovala u nového systému fotoaparátů možnost pořizovat fotografie s proměnlivou hloubkou ostrosti (DoF). Při focení takové fotografie využívá chytrý telefon opět informací z obou čoček – jeden fotoaparát se „soustředí“ na focený objekt a druhý na okolní scénu. Výsledkem je ostrá fotografie fotografovaného objektu s rozostřeným pozadím. Míra rozostření je pak plně v režii uživatele.

depth-of-field-01
Fotografie pořízená iPhonem 7 Plus

Dalo by se říct, že se jedná o jakousi iluzi fotografie, u které se zdá, že byla pořízena zrcadlovkou. Výhodou dále je, že „sedmičkové“ iPhony nově podporují focení do formátu RAW – uživatel tak má mnohem více volnosti v úpravách fotografií. Fotoaparáty v sobě mají navíc speciální senzor (Flicker Sensor), který dokáže eliminovat blikání umělého osvětlení, což opět vede k lepšímu výsledku.

Apple je stále klíčový

Jak jste se tedy mohli dozvědět, společnost Apple nebyla první, ba ani poslední. Jeho dvojice fotoaparátů ve velkém „plusku“ pracuje na jiném způsobu, než duální fotoaparáty konkurence a nutno dodat, že podle prvních náznaků to vypadá, že budou fotografie opravdu za něco stát. Apple stále v některých klíčových oblastech udává směr, kterým se pravděpodobně bude v následujících měsících ubírat i konkurence.

iphone7-plus-jetblack-select-2016_AV3
iPhone 7 Plus je stále inovativní

Nakonec je dobře, že něco okouká Apple, něco LG a něco třeba HTC či Huawei. Jako vítězové přeci neodchází výrobci, ale samotní zákazníci, neboť ti mají buď dostatečně velkou možnost výběru, anebo mají produkt, který je pro něj tím nejlepším, za což může právě zdravý a svěží konkurenční boj. Rok 2017 bude určitě zajímavý, nemyslíte?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments