Domů » Bleskovky » Huawei nesmí prodávat telefony na Tchaj-wanu. Důvod je ale jiný, než byste čekali

Huawei nesmí prodávat telefony na Tchaj-wanu. Důvod je ale jiný, než byste čekali

Tchaj-wanský národní komunikační úřad zakázal v zemi prodávat trojici telefonů Huawei. Jde o modely Huawei P30, P30 Pro a Nova 5T. Pokud ale čekáte, že důvodem jsou bezpečnostní obavy, tak jak je tomu v některých západních zemích, jste na omylu.

V tomto případě totiž hlavní roli hraje politika, přesněji řečeno více než 70 let trvající geopolitický spor. Huawei se totiž dopustil té „chyby“, že na dvou místech v operačním systému uvádí lokaci ve tvaru „Tchaj-wan, Čína“.

Nesmiřitelné čínské republiky

Konkrétně jde o funkci zobrazující čas v různých částech světa a kontakty. Pokud na těchto místech zvolíte Tchaj-wan, operační systém ho zobrazí jako region Čínské lidové republiky. To je technicky vzato správně – Tchaj-wan je podle politiky „jedné Číny“ součástí Čínské lidové republiky. Toto uspořádání uznává většina zemí světa, včetně USA a České republiky.

V praxi však Čínská republika, jak zní oficiální název Tchaj-wanu, funguje jako zcela nezávislý stát, který si udržuje politické i vojenské kontakty se západním světem. Je tedy logické, že považují popření svého statutu v nastavení telefonů Huawei za urážlivé a žádají nápravu. Oficiální vyjádření úřadu tak říká, že „označení v těchto telefonech nereflektuje fakta a navíc poškozuje důstojnost našeho státu“. Pokud Huawei „chybu“ nenapraví, bude prodej problematických telefonů zakázán permanentně.

TIP: Apple jde na ruku Číně: v Hongkongu zablokoval emoji Tchaj-wanu

Huawei se tím však dostává do nezáviděníhodné situace. V minulosti totiž i po nastavení jazyka na čínštinu ve svých telefonech respektoval faktický stav věcí, a Tchaj-wan, Hongkong a Macao zobrazoval jako nezávislá území. To se ovšem zase pochopitelně nelíbilo zákazníkům v pevninské Číně. Pokud tak firma bude chtít nadále v Tchaj-wanu působit, bude muset zřejmě začít upravovat tyto sporné nabídky na základě reálné pozice telefonu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

je cas na tajvanu udelat poradek

Janek
Anonym
Janek
Offline

Nejde o to co chci, ale to, jaké postavení má ta která republika nebo stát. Pokud firma Huawei uvedla Taiwan jako stát patřící do ČLR je to zcela v pořádku a firma žádnou chybu neudělala. To , že se to hodí nyní někomu do politické propagace je zcela něco jiného. To ovšem znamená, že většina aktérů nezná historii a lze jen doporučit aby si ji zopakovali. Celé to stojí na odmítnutí politické a vojenské pomocí Taiwanu ze strany USA po druhé světové válce. Dnes je samozřejmě situace jiná a USA velice dobře používají Taiwan k politické propagandě vůči ČLR.

uni
Uživatel
uni
Offline

Takže z historického hlediska, v telefonu bychom měli mít po vybalení nastavené rakouské prostředí?

cosworth
Uživatel
cosworth
Offline

on nekdo rozporuje nasi samostatnost?

tomas
Anonym
tomas
Offline

Uni. Mas pocit ze sme súčasťou rakúska? Nie je to ako v usa. Mas staty v spoločnom nazve USA. toto je vhodne spojenie.