Domů » Bleskovky » Apple jde na ruku Číně: v Hongkongu zablokoval emoji Tchaj-wanu

Apple jde na ruku Číně: v Hongkongu zablokoval emoji Tchaj-wanu

Do dění okolo protirežimních protestů v Hongkongu byl podle všeho zatažen už i Apple. Americká firma byla zřejmě donucena komunistickými úřady odstranit uživatelům používajícím své iOS zařízení na území Hongkongu emoji Tchaj-wanu.

Emoji 🇹🇼 zmizelo po aktualizaci na iOS 13.1.1, nedostupné je přitom jenom v klávesnici. Když napíšete slovo „Taiwan“, nebo vám emoji někdo zašle, zobrazí se korektně. V pevninské Číně přitom není možné ani toto, příslušná vlaječka je zde blokována zcela.


Geopolitická válka o emoji

Bez zajímavosti není, že nejde o první případ, kdy se Apple pokusil v Číně cenzurovat emoji Tchaj-wanu. V iOS 11.3 a nižším totiž byla zvláštní chyba, která při nastavení systémového regionu na Čínu způsobila po napsání slova „Taiwan“ či poslání emoji 🇹🇼 pád systému. Tehdy se všeobecně mělo za to, že jde o nepovedený pokus vyhovět čínským úřadům.

Pokud vás zajímá, proč Apple tyto problémy musí řešit, je třeba si uvědomit situaci panující okolo těchto území. Čína je velmi háklivá na dodržování politiky „jedné Číny“, podle níž je součástí Čínské lidové republiky i Tchaj-wan – tedy Čínská republika. Tuto pozici oficiálně zastává většina zemí světa, včetně České republiky nebo USA.

Fakticky však Tchaj-wan – respektive Čínská republika – je nezávislým státem, který je navzdory absenci oficiálního uznání podporován Západem. Hongkong je oproti tomu bývalou britskou kolonií, která je součástí Čínské lidové republiky. Platí zde však zásada „jedna země, dva systémy“, k níž se ČLR zavázala na 50 let, tedy až do roku 2047.

Tato zásada zajišťuje vysokou míru autonomie a především pak kapitalistický ekonomický model. V poslední době však tamní úřady začaly Hongkong politicky sbližovat s pevninským systémem, což vyvolalo probíhající protesty. A emoji Tchaj-wanu na klávesnicích tamních majitelů iPhonů zřejmě Čína vnímala jako riziko pro svou suverenitu nad územím.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lukass71
Uživatel
lukass71

Smutne, ze pro zisk cokoliv, i kolaborace s totalitnim rezimem. Je to sice jen emoji, ale implikace to ma dalekosahle a kdovi, kam zajdou priste..

uni
Uživatel
uni

Pokud jde o emoji vlajek států, království, impérií apid., tak tam stejně neměla co dělat, ne? To je jako bychom my chtěli mít vlajky Valašska, Jižní Moravy, Sudet,… po boku státních.

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

Ty se vrať tyvado na základní školu doučit něco ze zeměpisu. Fakt si někdy řikam, jestli jsi už tak blbej nebo jestli je tohle nějakej tvůj speciální level trollingu. Jestli ti Taiwan příjde ale skutečně to samé, jako Morava nebo Valašsko, tak si překonal hranici stupidity jakou bych tady skutečně ani neočekával. A že jsem odsud od HTCJirky nebo xzeita zvyklej na ledacos. Dál se o tom s tebou nehodlam ani bavit, protože samozřejmě chápu, že to budeš chtít rozebírat, ale něco takhle blbýho skutečně nemá cenu dál rozvádět.

uni
Uživatel
uni

Kua, ona je to emoji Taiwanu, ne Hongkongu :D Pátek:)

zlychlapec
Uživatel
zlychlapec

No on ani ten Hong Kong není jako Morava nebo Valašsko. Doporučuji přečíst alespoň wikipedii.

tomas
Anonym
tomas

Johny. Ale je to niečo ako texas v usa.

lukass71
Uživatel
lukass71

tomas: :DDDDD jo jasne… jak pise johny vyse, doporucuji si o tom precist na wiki, ocividne jsi v tom ztracen.

Dealler
Uživatel
Dealler

Apple: We too love money more than freedom and democracy.

Jméno *
Anonym
Jméno *

Jako každá firma :-)

lukass71
Uživatel
lukass71