Domů » Bleskovky » Když se cenzura nepovede: unikátní chyba způsobovala pád systému iOS

Když se cenzura nepovede: unikátní chyba způsobovala pád systému iOS

Technologické společnosti působící na čínském trhu se musí podrobit požadavkům tamní komunistické vlády. Ta má ve zvyku cenzurovat různá politicky problematická témata, jako je například Tchaj-wan. Tento ostrov tvoří spolu s několika menšími ostrovy Čínskou republiku, všeobecně označovanou jako Taiwan.

Toto de facto nezávislé a západem podporované území však Čínská lidová republika dlouhodobě považuje za své a odmítá pokusy o narušení předpokladu „jedné Číny“. Komunistická vláda tak zřejmě po Applu žádala jakousi cenzuru komunikace o tomto území, což se však úplně nevyvedlo.

Jediné emoji mohlo „položit“ systém

Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle zjistil, že iOS 11.3 a nižší obsahoval podivnou chybu, která mohla za určitých okolností způsobit pád systému. Stačilo mít nastavený region na Čínu a napsat slovo „Taiwan“, popřípadě zvolit příslušné emoji. Problém se netýkal na rozdíl od předchozích „textových bugů“ všech uživatelů, ale jen konkrétních kombinací regionu a jazyka systému.

Pokud vás však už zasáhl, způsobil pád systému kdekoliv, nehledě na aplikaci, v níž jste emoji či název ostrova napsali. Chyba byla v iOS 11.4 opravena, ale přesný důvod jejího vzniku zůstane asi navždy záhadou.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

6 komentářů

  1. Hezké, takže Apple už cenzuruje přímo při zadávání textu. V iOS je opravu něco hodně shnilého, že taková hloupost jako zadávání textu může složit kernel.

  2. zkill: pockaj si na uniho. On ti vysvetli ze to neni bug ale ficura ????

    • pritom sam pouziva lowendovu plecku z bazaru s androidom, pred ktorym iOS tak strasne vyzdvihuje :D

  3. Zajímavé, jiné nezávislé portály tvrdí něco zcela jiného, s tím, že Čínská lidová republika s tím nemá nic společného. Nedovedu si představit, že firma pod patronací USA administrativy by přistoupila na jakési požadavky ČLR. Není to fake news ?

  4. Nedovedeš, nebo nechceš? A co Rusko? Rusákum jdou taky na ruku… Před FBI schovávají teroristy a ohání se veřejným blahem, ale pak dovolí diktátorské manýry jinde ve světě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).