Domů » Články » Dobrý sluha, ale špatný pán: tohle je 12 situací, ve kterých nám telefony komplikují život

Dobrý sluha, ale špatný pán: tohle je 12 situací, ve kterých nám telefony komplikují život

Chytré telefony v mnohých oblastech každodenního života ulehčily život milionům lidí. Mnozí z nich si už ani nedokáží bez svých mobilních miláčků představit běžné fungování. Jako každá věc i tato má dvě strany – kromě nesporných výhod, které moderní technologie přináší, s sebou nesou také jevy negativní.

Nové technologie nám nejen pomáhají, ale často nás také svazují
Nové technologie nám nejen pomáhají, ale často nás také svazují

Podle některých dokonce tyto negativní jevy převažují nad jevy pozitivními. Možná i proto vzniká čím dál tím více telefonů bez chytrých funkcí, jednoduchých launcherů či detailních statistik přímo v mobilních operačních systémech, které monitorují, kolik času se svým smartphonem trávíte. Není žádným tajemstvím, že spousta uživatelů je na svém telefonu závislá, což potvrzují i nejnovější studie. Tady je dvanáct důvodů, proč je náš život s chytrými telefony horší.

1. problémy se spánkem

Podle vědeckých studií působí chytré telefony negativně na naši kvalitu spánku, zejména kvůli modrému světlu, které oddaluje pocit únavy a nutí nás méně mrkat. Kromě škodlivého modrého světla nás před spánkem rozptylují také sociální sítě, které nám často nedají spát. Ruku na srdce, kdo z vás před spaním neprojíždí sociální sítě a nekontroluje, jaký nový obsah zde ostatní přidali?

Člověk se v posledních letech stává čím dál tím více zavislým na moderních technologiích

Tip ke čtení: Modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů narušuje spánek. Jak se bránit?

2. negativní dopad na partnerské vztahy

Ačkoli chytré telefony lidi pomáhají propojovat, při osobním setkání naopak vytváří hlubokou propast, kterou je občas problém překlenout. Často se stává, že při romantické schůzce se partner dívá častěji do telefonu než na svůj protějšek, což může zničit nejednu romantickou chvilku, nebo dokonce celý vztah.

Tip ke čtení: Více než polovina párů se hádá kvůli používání smartphonu

3. telefony mohou narušovat přátelství

Věčné koukání do telefonu neovlivňuje pouze vaše nejbližší, ale také širší okruh přátel. Kolikrát se vám stalo, že když jste si udělali na nějakého známého čas a on se skoro celou dobu koukal do telefonu? Tohle dlouhodobě nebaví nikoho. A často taková situace nastavá třeba v restauracích u společného jídla.

Smartphone do rukou dětem určitě nepatří, nenahradí mezilidskou komunikaci

4. špatný vliv na výchovu dětí

Skloubit vášeň pro moderní technologie a rodičovské povinnosti může být někdy oříšek. Stejně jako u partnera či přátel, nadměrné užívání chytrého telefonu vytváří propast mezi rodičem a dítětem, což může v dlouhodobém výhledu způsobit spoustu problémů nejen s výchovou, ale také se zdravým vývojem samotného dítěte.

5. negativní komunikace z očí do očí

Hádky nebo vyhrocené situace neřeší snad nikdo rád. Proč je tedy nevyřešit skrze chytrý telefon? Protože občas vystoupit z komfortní zóny je dobrá věc, která každého člověka lidsky posune a dodá mu spoustu potřebných zkušeností pro život. A taky snáze předejdete nepochopení z druhé strany.

Být stále online je prokletí dnešní doby

6. očekávání, že budete pořád online

Určitě jste to zažili – na chvíli odložíte telefon z ruky a hned vám píše a volá spousta lidí, kteří se chtějí jen zeptat, proč nejste online. V extrémních případech se někteří lidé naštvou jen proto, že jim na zprávu neodpovíte hned, nebo alespoň okamžitě. Být online 24/7 má negativní dopad na kvalitu života a především na soustředění.

Chcete se zbavit závislosti na smartphonu? Tohle zařízení vám pomůže

7. přikládání příliš velkého významu lajkům

Lajky, srdíčka, komentáře a další – jejich jediným úkolem je posilovat ego a sebevědomí druhých lidí. V krajních případech můžou lajky a srdíčka vést až k depresi. To se stává v případě, kdy na nich začne být člověk závislý a kdy jejich počet automaticky považuje za hodnocení sebe sama.

Moderní technologie umí lidi spojit, ale také velmi rychle oddělit

8. chytré telefony posilují strach z opuštění

Jen málo lidí je dostatečně samotářských, aby zcela ignorovali to, co si o nich myslí ostatní. Pokud ovšem na své okolí dáte, pak sociální média dostupná skrze smartphone můžou škodit v podobě strachu z neoblíbenosti či opuštění. Svět na sociálních sítích je totiž vždy ideální, což má jednoznačně špatný vliv na psychiku.

9. text na smartphonu je hůře pochopitelný

Podle vědeckých studií se podařilo prokázat, že člověk se učí mnohem snáz z vytištěného textu než z textu digitálního. Pokud tedy přijímáme větší množství sdělení přes obrazovku, je zde větší pravděpodobnost, že text nepochopíme, či pochopíme špatně.

Někdy nás můžou technologie ohrožovat na životě i jiným způsobem

10. lidé zapomínají, jak navazovat vztahy

Hledáte přítelkyni/přítele? Swipeněte na Tinderu a nějakého za chvíli najdete. Jenže ve skutečném životě to takto snadno nejde. Nejen navazování, ale také udržování vztahů chytré telefony komplikují, neboť otupují naše přirozené smysly, které vnímají neverbální komunikaci, která je důležitou součástí každé sociální interakce.

11. odnaučí vás používat selský rozum

Podle některých výzkumů jsou chytré telefony pro mozek zhoubou – podporují totiž mentální zahálku, což může mít vliv na vznik některých mozkových chorob. Kdy jste naposledy při počítání útraty v hospodě s přáteli použili mozek a ne kalkulačku? Jinými slovy, když dlouho nepoužíváte auto, také zrezne.

Neustálá dostupnost sociálních sítí má neblahý vliv na psychiku

12. nejsou prospěšné pro mentální zdraví

Jak už  bylo zmíněno v předchozím bodě, chytré telefony mají vliv na vznik duševních chorob, jako je například deprese v případě, že jsou nadužívané. Sledování ideálních životů na Instagramu skrze malou obrazovku nemá pozitivní vliv na nikoho. A nezapomínejte, že lidé na sociální sítě sdílejí především pozitivní obsah a vyšperkované snímky, které jim pak leckdo závidí, i když realita je zcela odlišná.

Co z toho plyne závěrem? Chytrý telefon může být skvělým pomocníkem, který nám dokáže usnadnit řadu věcí. Neměli bychom ale v žádném případě zapomínat na skutečný svět kolem nás a už vůbec se nespoléhat na hodnocení sebe samotného podle počtu lajků ze světa jedniček a nul. Nic se nemá přehánět a u používání smartphonu to platí dvojnásob.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

9 komentářů

 1. Prostě ve zkratce když člověk nepoužívá mozek, tak mu zakrní… touto cestou jde Apple… kdo je zakrnělý je totiž mnohem snáze ovladatelný… nevím jak u Vás ostatních, ale já jsem se o tom přesvědčil více než mockrát, až jsem se musel smát, že to tolikrát vycházelo, že to „jabko“ v té kapse prostě bylo :)

 2. 1) Není problém mobilu, ale obrazovek a osvětlení obecně. Plky.
  2) Padni komu padni, mě se to nikdy nestalo a ani já jsem si to nedovolil.
  3) dtto
  4) Nás odháněli od PC, před tím byli odhánění od TV, před tím od kouření,… výchova je stále plná nástrah:) Plky.
  5) Před tím to byla role telefonů, před tím dopisního papíru, před tím někoho blízkého,… plky.
  6) Konečně něco smysluplného, ať již profesně nebo soukromě.
  7) Ano, může být individuálně skutečně problém. Nicméně principiálně opět nic nového, na co se čekalo na mobily nebo na internet.
  8-12) Může být.

  Text připisuje některé věci mobilu, souvisí s technologiemi obecně a jejich nevhodný užíváním. Ale to je od dob prvního kamene na klacku…

  Za mě mohu přidat značně zkomplikovaný výběr, co koupit za dárek, mobil nahrazuje až desítky věcí v domácnosti:)

 3. Příjde mi, že většina negativních bodů zde zmíněných víceméně souvisí se soc. sítěmi. Aneb problém není v telefonech, ale ve službách co nabízí. Zrušme soc. sítě a všechny tyhle závislosti se sníží na polovinu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).