Domů » Články » Výsledky evropského průzkumu Huawei: jsme závislí na smartphonech?

Výsledky evropského průzkumu Huawei: jsme závislí na smartphonech?

Společnost Huawei ve spolupráci s agentúrou IPSOS zpracovala rozsáhlý průzkum zaměřený na užívání smartphonů, jejich roli v našem životě a v osobních vztazích. Kolik hodin denně mají Češi u sebe smartphone a kolik hodin z toho ho aktivně využívají? Jaké funkce využívají nejčastěji? A jak jsme na tom ve srovnání s průměrem dvanácti zemí regionu střední, východní a severní Evropy?

Průzkum nazvaný „Smart(phone) relationships“ měl za cíl analyzovat roli smartphonů v každodenním životě lidí a vliv smarpthonů na osobní vztahy. „Jako společensky odpovědný výrobce se snažíme poukazovat nejen na pozitivní, ale i negativní stránky používání mobilních telefonů. Jakkoliv nám smartphony ulehčují život, jejich užívání by nemělo přesáhnout únosnou míru. Průzkum společnosti Huawei však trend nadměrného užívání mobilních telefonů, a to zejména u mladé generace, potvrdil. V případě nemožnosti být se svými blízkými je však telefon jednou z možností, jak být stále spolu. Tato myšlenka je nosnou ideou nové reklamní kampaně společnosti Huawei #stalespolu při příležitosti blížícího se svátku zamilovaných,“ komentuje Roman Vaňko, marketingový ředitel Huawei Technologies (Czech).

Také dáváte „dobrou noc“ s telefonem v ruce?

Podle uskutečněného průzkumu 78 % Čechů alespoň někdy před spaním brouzdá po sociálních sítích, píše e-maily nebo textové zprávy. Ještě v posteli po probuzení tak alespoň někdy činní 73 % Čechů. V rámci všech zkoumaných zemí jde o 74 % (před spaním), respektive 70 % lidí (po probuzení). I proto má přes noc smartphone v posteli, například pod polštářem, 12 % Čechů a průměrně 11 % dotazovaných Evropanů. Vedle lůžka na dosah ruky má přes noc smartphone dalších 70 % Čechů či 65 % Evropanů.

Kontrolování telefonu několikrát za hodinu

Podle průzkumu provedeného společností Huawei je dnes většina z nás bez smartphonu takřka ztracena. Závislost na smartphonech dokládá to, že je běžně kontrolujeme několikrát za hodinu. Není pochyb o tom, že první a poslední věcí, kterou ráno a večer řada z nás kontroluje, je právě smartphone. Během dne pak smartphony používáme nejen k běžnému volání a posílání zpráv, ale rovněž k brouzdání na internetu, procházení e-mailů, nebo hraní mobilních her.

Dospívání v digitální době: Škodí, nebo pomáhá? Někteří s telefonem v ruce tráví čtvrtinu dne

Průzkum rovněž ukázal, že 44 % Čechů a 49 % Evropanů kontroluje svůj chytrý telefon několikrát za hodinu. Kromě kontroly příchozích hovorů a zpráv uživatelé nejčastěji hledají informace nebo se baví na internetu, tráví čas na sociálních sítích, sledují zprávy, používají navigaci nebo se připojují k internetovému bankovnictví.

3 hodiny používání denně: nic neobvyklého

Češi nejčastěji využívají svůj smartphone k psaní zpráv (90 % z nich), hlasovým hovorům (89 %), fotografování (85 %), nebo k přístupu na sociální sítě (78 %). Psaní zpráv je nejčastější také u Evropanů (86 %), u kterých následuje fotografování (85 %), přístup na sociální sítě (81 %), psaní emailů (77 %) a hlasové hovory (73 %). Průzkum dále ilustruje, že 70 % Čechů (58 % Evropanů) má u sebe smartphone více než 13 a více hodin denně, a co víc, 57 % Čechů (65 % Evropanů) užívá aktivně smartphone 3 a více hodin denně. Jak jste na tom vy? :-)

„Z dat je patrné, že užívání mobilního telefonu v ČR se nijak výrazně neodchyluje od uživatelských zvyklostí v dalších evropských zemích, v nichž průzkum proběhl. Data potvrzují předchozí zjištění, že mobilní telefon dnes zřejmě představuje nejnepostradatelnější komunikační technologii. S trochou nadsázky se dá říci, že pro většinu populace se mobilní telefon stal dalším, umělým, lidským orgánem – 96 % respondentů jej má vždy nebo obvykle u sebe a pouze osm procent respondentů nechává telefon přes noc v jiné místnosti než v ložnici,“ uvedl k výsledkům Petr Lupač, sociolog z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Průzkum zpracovaný agentúrou IPSOS pro Huawei probíhal mezi respondenty v České republice, Dánsku, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Chorvatsku, Srbsku, Rumunsku, Bulharsku, Řecku, Turecku.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

4 komentářů

 1. Vzpomněl jsem si na slogan na reklamě Windows Phone „Je čas na telefon, který nás zachrání před našimi telefony“… kdyby se tehdy nějakou zvrácenou náhodou stalo, že by se Windows Paskvil rozšířil do kapes většiny lidí, tak by to platilo, protože ty „dlaždicové 3310ky“ by nikdo nechtěl používat, jen si zavolat, poslat SMS a rychle zpět do kapsy nebo jinam pryč s tou hrůzou :-D

  • mas svoj nazor, beriem.
   Za mna je ale koniec windowsov najvacsia skoda minuleho roka v mobilnom priemysle.
   Android teraz pouzivam asi treti mesiac. Jeho klucove vyhody oproti windowsom su z mojho pohladu:
   1.aplikacie – je zopar aplikacii, ktore pouzivam a na windowse bud nebola alebo neexistovala dostojna nahrada. Ale zase su aj aplikacie, ktore su lepsie na windowse (napr.rss citacka, alebo youtube). Takze je to len take male vitaztvo pre android.
   2. widgety – paci sa mi ze mozem ovladat prehravac priamo z widgetu. Keby mal windows aktivne dlazdice, na co sme vsetci cakali, bolo by to rovnako dobre.
   3. multitasking – ten tiez nie je uplne 100%ny ani na androide, ale je podstatne lepsi ako na windowse.

   Co sa tyka systemu, windows je jednoznacne lepsi.
   1.Vidim ovela viac informacii naraz na hlavnej ploche. Tolko widgetov by sa hadam nezmestilo ani 6 okien, keby som chcel vidiet to co na hlavnej obrazovke windowsu bez scrolovania.
   2. je subjektivne krajsi. Dlazdice su zive, tocia sa s novymi informaciami. Android je nehybny. Mozem si akurat dat zivu tapetu :D

  • První dvojka: Osobně spíše upřednostňuji ovládání pomocí Volmu čudlů příp. přes Control menu/Status bar, abych nemusel opouštět aplikaci na popředí.

   Druhá jednička: Koukni se po launcherech (Nova Launcher jako začátek), umí nastavit větší matici než nějakých 5×5 jako je u stock či v čistém Androidu. U „aktuálních“ 2:1 (1:2) displejů se hezky nastavují 5×10 nebo 6×12 matice při zachování stranových poměrů.

  • uni: U 18:9 (už to dnes píšu podruhé – zase jsme u toho jak unavuješ) se ti nemůže s rozložením ikon 5:10 nebo 6:12 zachovat stranový poměr, zapomínáš na stavový řádek a sw tlačítka. Nechceš se na to dneska už vykašlat? Co příspěvek, to hloupost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).