Průzkům: více než polovina párů se hádá kvůli používání smartphonu

Moderní technologie do dnešní digitální doby přinesly kromě jiného nové způsoby, jak si projevujeme lásku. Rukou psaná milostná psaníčka nahradily fotografie na Snapchatu nebo krátké textovky. Zamilovaní jsou díky chytrým zařízením neustále v kontaktu, vyměňují si tisíce zpráv měsíčně a sdílejí nespočet fotografií a videí.

Jak ale ve svém nejnovějším průzkumu zjistila společnost Kaspersky Lab, ne vždy je mobilní zařízení v rukách zamilovaných přínosem pro jejich vztah. Celých 55 % párů totiž v průzkumu uvedlo, že se někdy pohádalo kvůli tomu, že se protějšek věnoval chytrému telefonu daleko více, než své drahé polovičce. Chytrá zařízení tak na jednu stranu velmi usnadňují komunikaci, ale na druhou mohou mezi partnery způsobit nesváry.

Partner nebo smartphone?

Komunikační aplikace v mobilech nebo tabletech nám usnadňují kontakt s našimi přáteli, rodinou, ale i partnery či partnerkami. 8 z 10 lidí využívá online chatovací služby právě pro korespondenci se svým milovaným. Díky internetu a chytrým zařízením se 62 % lidí cítí být svým drahým nablízku. To platí dvojnásob pro páry, které spolu tráví jen omezený čas, protože spolu nebydlí.

Služby komunikačních aplikací oceňují v 75 % případů. Pozitivní dopad na vztah má podle průzkumu i sdílení zařízení. Podle 53 % párů se potom, co si navzájem umožnili přístup do přístroje i jednotlivých účtů, jejich vztah zlepšil. Na druhou stranu, starší studie upozorňuje na to, že každý třetí zamilovaný svého partnera v telefonu šmíruje (psali jsme zde).

Průzkum dále ukázal, že moderní digitální technologie neslouží ve vztazích pouze k jejich dobru. Můžou také vyvolat partnerské rozepře. Například 51 % dotázaných se někdy pohádalo kvůli tomu, že protějšek používal zařízení během společného jídla nebo konverzace. Dalších 55 % párů uvádí jako důvod hádky to, že jeden z nich tráví s mobilem v ruce příliš mnoho času. Toto procento je ještě vyšší u párů, které sdílejí jednu domácnost (58 %). Zjištění tak dokládají, že lidé nemají rádi, když jim jejich druhá polovička nevěnuje patřičnou pozornost.Nepřehlédněte

Výsledky evropského průzkumu Huawei: jsme závislí na smartphonech?

Nadměrné používání digitálních zařízení není jedinou záležitostí, kvůli které se páry hádají. Čtvrtina zamilovaných se nepohodne i kvůli tomu, kdo bude v danou chvíli zařízení (například pevný počítač) využívat. 45 % párů se na sebe rozezlilo kvůli vybitému zařízení a dalších 28 % kvůli tomu, že protějšek mobil nebo tablet ztratil.

Pokud si chcete otestovat, zda i vám chytré telefony příliš nezasahují do partnerského života, mrkněte se na tento kvíz (v angličtině).

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku