TOPlist

Applu klesly tržby i zisk. iPhony vydělaly meziročně o 15 procent méně

Logo Applu obklopené grafy

Apple zveřejnil výsledky svého hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Na finanční zprávu se netrpělivě čekalo, jedná se totiž o první výsledky, ve kterých Apple neukazuje počty prodaných zařízení v kusech.

Nižší tržby i zisk

Jak Apple předeslal v lednovém dopise investorům, zisk i tržby se meziročně snížily, ale nejedná se o nijak drastický propad. Apple v minulém kvartále utržil 84,31 miliard dolarů (asi 1,9 bilionů korun), což je o 5 procent méně než ve stejném období v roce 2018. Čistý zisk pak klesl o jedno procento na necelých 20 miliard dolarů (asi 450 miliard korun). Apple tak víceméně „splnil“ svůj revidovaný předpoklad ze začátku měsíce, kdy Apple odhadl příjmy na 84 miliard oproti původnímu odhadu 89 – 93 miliard dolarů.

iPhony vydělaly o 15 procent méně

Pokles zisku a tržeb zapříčinily především slabší prodeje iPhonů. Z nich Apple utržil 52 miliard dolarů (asi 1,17 bilionů korun), což je o 15 procent méně než o rok dříve. Oficiální čísla v kusech bohužel nevíme, podle agentury Strategy Analytics se jedná o zhruba 11,4 milionů kusů méně. Toto číslo by rozhodně ve finanční zprávě nevypadalo dobře, a právě proto se Apple rozhodl počty prodaných kusů nadále neuvádět. Se sníženým zájmem patrně dopředu počítal, což Wall Street „ocenil“ poměrně strmým pádem ceny akcií.iPhone Xs Max recenzeNepřehlédněte

Recenze iPhone Xs Max: jablko nepadá daleko od stromu

Nižší prodeje iPhonů Apple obhajuje několika faktory, zejména zhoršenými prodeji v Číně, zvýhodněnou výměnou baterií pro starší modely a také makroekonomickými faktory. Kvůli posilujícímu dolaru vůči některým měnám Apple dokonce v některých zemích iPhony zlevnil. Ke globálnímu snížení ceny se ale neodhodlal, byť nepochybujeme, že by prodejům mohla pomoci. Tím by ovšem Apple přiznal, že ceny aktuální generace iPhonů takzvaně přestřelil.

Ostatní hardware na tom byl o poznání lépe – na iPadech Apple utržil meziročně o 17 procent více, a dobře si vedla i přejmenovaná sekce Ostatní, která se nově jmenuje “Nositelná zařízení, zařízení pro domácnost a příslušenství”. Příjmy z ní se meziročně zvedly o třetinu.

Služby na vzestupu

Apple si ze snižujících se prodejů iPhonů naštěstí nemusí dělat příliš velké vrásky na čele. V oběhu jich je obrovské množství (podle finančního ředitele Luca Maestriho je to 900 milionů), a každý z nich je bránou do světa jablečných služeb. Na nich Apple utržil 10,9 miliard dolarů (asi 245 miliard korun), což je o 19 procent více než ve stejném období v loňském roce. U Applu nelze počítat s přerodem hardwarové společnosti na softwarovou, neboť své operační systémy neposkytuje konkurenci, avšak služby budou mít v budoucnu čím dál větší vliv. Apple prý dokonce chystá i novou herní službu, která bude nabízena v rámci předplatného.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku