Domů » Bleskovky » Apple přiznal nižší prodeje iPhonů i horší výdělky. Akcie letí strmě dolů

Apple přiznal nižší prodeje iPhonů i horší výdělky. Akcie letí strmě dolů

O tom, že se letošní iPhony neprodávají příliš dobře, se spekuluje už dost dlouho, dokud však nemáme na stole finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, můžeme pouze věštit z křišťálové koule. Apple však svým posledním krokem naznačil, že zákulisní informace mají reálný základ.

iPhony se prodávají hůře než loni

Při ohlášení posledních finančních výsledků Apple odhadoval, že ve čtvrtém kvartále se budou tržby pohybovat mezi 89 a 93 miliardami dolarů (asi 2 – 2,1 bilionů korun), ovšem nyní v dopise k investorům tento odhad zrevidoval na 84 miliard (asi 1,9 bilionů korun). To je méně než ve stejném období v předloňském roce, kdy Apple utržil 88 miliard dolarů. Apple klade vinu nižším prodejům iPhonů, zejména v Číně a v rozvojových trzích, zmiňuje však také slabší zájem na některých rozvinutých trzích. Horší čísla údajně způsobil i program výměny baterií u starších iPhonů za sníženou cenu, který prodloužil jejich životnost. Zmíněna je i makroekonomická situace.

Tim Cook v souvislosti se snížením odhadů poslal otevřený dopis svým zaměstnancům, které navzdory zhoršeným prognózám chválí – mimo iPhony se všechny ostatní produkty a služby prodávají lépe; příjmy z iPadů dokonce vzrostly dvojciferně. Pokud však všechny ostatní kategorie rostou, zatímco celkové tržby klesají, znamená to jediné – iPhony se skutečně prodávají výrazně hůře.

Recenze iPhone Xr: vstupenka do zlaté klece Applu

Akcie padají, vyšší hodnotu má Microsoft, Amazon i Google

Tim Cook slibuje, že se Apple z této situace poučí a bude ještě silnější než kdy předtím, avšak tlak vnějšího světa bude nemilosrdný. Na poslední oznámení již stačil reagovat trh, který poslal akcie Applu o téměř 10 procent dolů. Jestliže v loňském roce byla tržní kapitalizace Apple více než 1 bilion amerických dolarů, nyní je „pouze“ 680 miliard. Pozici nejhodnotnější veřejně obchodovatelné americké firmy loni Apple přepustil konkurenčnímu Microsoftu, současný pokles však znamená pád na čtvrté místo za Microsoft, Amazon a Google.

Prodeje iPhonů se nezvedají, situace se nezlepší ani příští rok

Bohužel Apple má zatím na stole vyložené všechny trumfy a tak se situace patrně nezlepší ani v tomto čtvrtletí. Kompletní finanční výsledky z uplynulého čtvrtletí Apple oznámí 29. ledna.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
62 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments