Domů » Články » Apple v roce 2019: co od něj můžeme očekávat?

Apple v roce 2019: co od něj můžeme očekávat?

Není žádným tajemstvím, že rok 2018 nebyl pro giganta z Cupertina příliš úspěšný. Od nového hardwaru se čekalo více, navíc jej doprovázely skandály, jako například ohnuté iPady Pro přímo z výroby. Prodeje rovněž nebyly zrovna zázračné, což zapříčinilo výrazný pád akcií Applu na newyorské burze. Ani zákazy prodeje v Číně a Německu příliš loňskou bilanci nevylepšily. Co můžeme čekat od Applu v letošním roce?

Apple iPhone Watch iMac MacBook

Větší pohodlí na telefonech i desktopech

Apple si vždy zakládal na pohodlném a intuitivním ovládání všech svých produktů. K tomu jistě přispívá dobrá symbióza hardwaru a softwaru. Vlastní čipy od Applu jsou čím dál tím výkonnější, přičemž k pohodlí přispívají také speciální čipy W1 nebo T2. Na vývojářské konferenci WWDC byla rovněž představena možnost pro vývojáře vyvíjet aplikace zároveň pro iOS a MacOS, což jistě přispěje k přibližování obou platforem.

Dočkáme se většího propojení iOS a MacOS?

V letošním roce se mohou vývojáři plně zaměřit na pohodlné používání stejných aplikací na iOS a MacOS, z čehož budou profitovat především uživatelé. V hardwaru se pravděpodobně také dočkáme pokračujících změn z roku 2018, kdy se oživení dočkal Mac Mini či Macbook Air. S trochou štěstí se můžeme dočkat také Macbooku s dotykovou obrazovkou.

Když filmy a seriály, tak pro všechny

Ačkoli je Apple TV dobrým zařízením, stále chybí této platformě něco opravdu exkluzivního, co by malou černou krabičku dokázalo zaručeně a spolehlivě prodat. Šuškanda už delší dobu naznačuje, že se jablečný výrobce chystá vrhnout na pole streamovacích služeb, tedy do přímé konkurence Netflixu, Hulu, HBO Go nebo Amazon Prime.

Stane se z Apple TV skutečná budoucnost televize?

I když o jménu či ceně můžeme pouze spekulovat, je velmi pravděpodobné, že se alespoň v začátcích nebude příliš od konkurence lišit. V tomto ohledu je důležitý především vlastní obsah, jehož vytvoření je nákladné jak finančně, tak časově, přičemž úspěch u diváků není zajištěn. Streamovací služba bude pravděpodobně svázaná s Apple Music, nicméně v tuto chvíli není nic jisté.

AirPody jsou jen začátek

Nositelná elektronika je čím dál tím více populárnější, čehož jsou si vědomi i v Applu. Přeci jen hodinky Apple Watch a sluchátka AirPods patří mezi velmi úspěšné produkty kalifornské společnosti. Právě novou generaci Apple AirPods uživatelé již netrpělivě vyhlížejí. I když ta současná je na tom poměrně dobře, nejeden uživatel by jistě uvítal pár změn.

Budou nové AirPody lepší než ty stávající?

Mezi ty očekávané patří například podpora bezdrátového nabíjení či lepší podpora gest. Samotná sluchátka sice sedí dobře v uchu většině lidí, nicméně i v tomto ohledu by mohly být příští AirPody lepší. Na čem lze také zapracovat, je ještě pohodlnější párování se zařízeními, které zajišťuje čip W1. Lze s velkou pravděpodobností očekávat, že s novými AirPody přijde také nový čip W2, který zlepší párovací proces.

Co nás čeká dál?

Letošní rok pro Apple bude především ve znamení ladění produktů a služeb než v radikálních změnách. Pro tento rok stojí před jablečnou společností především výzva v podobě zastavení propadu prodejů u svého nejvýdělečnějšího produktu, zároveň je potřeba dokončit omlazování počítačového segmentu, které započalo v loňském roce. Nový iOS 13 pravděpodobně nepřinese radikální změny, nicméně zlepšit použitelnost nových iPadů by mohl. Jak se se svými výzvami Apple v roce 2019 popere, budeme na SMARTmanii bedlivě sledovat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

40 komentářů

 1. Tak jsem koukal na to XR. Z blízka, z dálky a ty pixely je tam možné skutečně vidět. Ano, není to něco, co by omezovalo, něco, čeho by si snadno člověk všiml při běžném použití. Zvláště z větší dálky. U některých ikon je to poměrně viditelné, u jiných méně a je třeba více objekt zkoumat.

  Pokud budeme diskutovat o tom, zda je to při nejmenším zvláštní a trochu úsměvné u iPhonu za 22000,-? Pak ano, ano je. I levnější Nokia model má jemnější zobrazovač.

  • Když položil vedle sena X aXR tak rozdíl je ale jedny každý má jiný panel ale u XR s porovnáním ip8 nejde rozeznat rozdíl a při hraní her loukání na videa to nejde vůbec a co se tyče ikon tak je to malinko poznat ane nic hrozného je to zanedbatelné a taky to má nejnovější a nejvýkonnější vnitřek takže cena je v normálu

  • Telefon za 22000 by určitě takový displej mít neměl. Neobhajuj neobhajitelné. To nemají ani telefony za 10000

  • Jarda (neregistrovaný): a práve preto tie telefóny za 10000Kč po rozsvietení displeja zožerú 80% baterky za 5 minút (preháňam ale to len kvôli zvýrazneniu čo chcem povedať). Narozdiel od nich iPhone XR tú baterku aj pri rozsvietenom dispeji spotrebuváva výrazne pomalšie. Navyše keďže tam je tak výkonné SoC tak pri danom rozlíšení sa väčšinu času fláka, čo znamená nižšie napätie pre CPU aj GPU a tým pádom aj nižšiu spotrebu. V konečnom dôsledku sa znova výdrž na batériu predlžuje.
   Áno je pravda že pri tom rozlíšení už bude vidno pixely, ale stále je tam denzita 326 ppi, čo je tá istá hodnota ako pri 4,7″ iPhone a len o niečo menej ako pri 5,5″ s 401 ppi v pohode. Pre porovnanie X/Xs 5,8″ či XsMax 6,5″ majú zhodne 458 ppi.

   Čiže ľudia, ak tam vidíte pixely tak prosím prestante používať mikroskopy pri pozeraní sa na displej mobilu. Zoberte ho radšej do ruky, otvorte si normálne nejaký článok, píšte si s niekým či zahrajte hru a potom hodnoťte.

  • shagy2301: Snad jen, že hodnotu ppi nemá smysl vztahovat k úhlopříčce, to se nijak neovlivňuje. Dále je pak ošemetné srovnávat hodnoty ppi u RGB a Pentlie matrice. Pokud, tak hodnotu u subpixelů.

  • shagy2301: rozliseni 90% uzivatelu vubec nezajima … po tom jdou jen takovi ti honimirove … za mnohem vetsi pru…problem u takhle draheho telefonu pozvazuju chybejici 3D Touch. To je velky preslap, takhle ‚setrit‘ u tak pomerne draheho telefonu.

  • PetrCBR
   No já nevim. Je otázka kolik lidí ten 3D touch skutečně používá. Tipl bych si, že mnoho moc ne. Ač je to skvělá featura, to bezpochyby.

  • shagy2301
   V podstatě souhlasím. Může se to projevit na výdrži.
   Nikdo mikroskopy nebere. Jak říkám, viditelné to je, není to žádnou překážkou a nic omezujícího, pouze to působí zvláštně, zvlášť u Applu, že jsou pixely skutečně spatřitelné. V dnešní době jsem se s tím již delší dobu nesetkal ani o nižší třídy. Nic víc, nic míň.
   Ale jak říkám, nijak to neomezuje a při běžném používání si toho člověk nevšimne. I přesto si tak trošku myslím, že by XR Jobs nevypustil. Ale to je jen můj osobní názor.

  • 3D touch sa dá nepoužívať ? :-D veď je to hlavná featura pri písaní. Stlacis silnejšie klávesnicu a presunies kurzor na písmeno ktoré chceš opraviť. Minimálne už tu.

   Nemusím stláčať iba spacebar a čakať roky kým sa mi kurzor zobrazí (ako na iphonoch bez 3D touch)

  • l0lz
   Určitě, to chápu, myslím celkově. :)

  • LOL :D nikdy mi nepřestanou fascinovat tihle postižencí, co se na zařízení velikosti takřka vizitky honí za pixely :D A tim honěním myslim oba možné významy. Fakt případy pro chocholouška.

  • Chápeš ten komentář, nebo vidíš něco proti Applu, tak je třeba hned zaútočit? Copak já někde ten Apple haním nebo XR dehonestuji? NE. :)

  • O něco dál píšu taky něco proti Applu. Apple mi je ukradenej, jediný co mi zajímá je produkt. A co mě nezajímá je hledání pixelů na titěrný vzdálenosti a řešení, že „telefon za 20 000 má mít všechno jak kdyby to bylo z vectorů“ :D To je z mého pohledu naprosto směšný a postrádající zdravý rozum. Já mam 4K 16″ tablet a světe div se, taky najdu pixel když se snažim. A to mi to zařízení stálo 90 litrů. No co, asi to vemu a hodim to do popelnice :D

  • Jako chápu no a uznávám, že nemůžeme očekávat, že bude mít všechno. Jen říkám, že mi to přijde u produktu Applu, který se vždy snažil být tip ťop, a kde prim hrály i milimetry, jako novinka. :)

  • Já teda na XR koukám už skoro měsíc a žádný pixel nerozeznám.

  • Uni kouká už několik let…

 2. Ja snad jen doufam v lepsi GPU u Macbooku, Mac Pro, AoD na AW5 a aspon trochu vic inovace/redesign u iPhone.

 3. Hlavne vyšší ceny

 4. Jednoznacne mozeme ocakavat, ze uni ani tento rok ziadny iPhone mat nebude.

 5. Tak asi nejočekávanější jsou právě změny v iOS 13, které mají být pro iPady radikální, stejně tak příchod plnohodnotných Adobe aplikací. Vše nasvědčuje tomu, že Macy a iPady si budou daleko blíž, než kdy předtím, i když samozřejmě se dá s úspěchem pochybovat, že by iPady Macy nahradili. AirPod potřebují nutně oživit, protože ať si Apple Fanboys řikají co chtěj, jejich zvuk je silně průměrný.

  • Na poměry pecek? Neřekl bych. Testy na nic takového nepoukazují.

  • uni: Ne na poměry pecek, na poměry sluchátek všeobecně zmatenče. Ale to ty samozřejmě nemůžeš vědět, jelikož jsi je nikdy neviděl, a přes sklo v elektru zvuk uslyšíš asi těžko :) Proč neustále srovnávat jen pecky, když tu máme i špunty, které hrají a odhlučňují daleko lépe. Zvolená konstrukce nikoho nezajímá a koncové uživatele už vůbec ne. Uf uf, to je zas začátek roku uni.

  • Jo na poměry pecek :D Jako máš pravdu no, souhlasim, na poměry pecek je to velkej nadprůměr. Na poměry in-ear sluchátek je to ale těžkej průměr, resp. spíš podprůměr. Nechytaj se ani na takovou žabařinu jako je „hit aliexpresu“ KZ. To že někdo udělá konstrukci plugů tak, aby se to dalo vydávat furt za pecky rozhodně nepřikládam těm sluchátkům k duhu. Jako jsou lidi, kteří maj prostě pecky radši, chápu, pro ně je to řešení, ale já mam radši alespoň jakš takš normální zvuk, což u těchto sluchátek úplně za tu cenu očekávat nemůžu. Na druhou stranu taky – kdo si koupí pecky když chce poslouchat normální zvuk, žejo, to uznávam.

  • Johny (neregistrovaný): Tak je to otázka preferencí. Např. silikonové špunty jsou na nic, protože hodně mění charakteristiku zvuku dle námahy usazení, rezonují korky,…. Pěnové špunt jsou na nic, jsou dost invazivní, hodně tlumí, jsou špatně dosažitelné. Pecky jsou na nic, špatně izolují, mohou hůře držet. Přes uši jsou na nic, tlačí boltec na stranice brýlý, potíš se. Atd. atd.

   Tak a teď si kup dobrá sluchátka:D

  • uni: Těším se, až Apple začne dělat jen špunty, tak pěkně otočíš (jako vždycky) a to bude „špunty jsou nejlepší a nejlepší“. Tento tvůj upindaný komentář si teď uložím, abych ti v budoucnu tvoje nesmysly připomněl. Felicia 1.9D byla ve své době určitě fajn auto, nicméně auta s TDI byla ve všem lepší. Malá paralela k těm nesmyslům, že pecky mají nějaké výhody. Ano, pro toho, kdo musí opěvovat každou blbost od Apple určitě ano.

  • Menty: Nerozumím. Co bych měl otáčet?

  • uni: Teď tu uvádíš, že pecky mají sice nedostatky, ale abys vlastně bagatelizoval to, jak AirPody hrajou podprůměrně, tak udáváš, že vlastně i ostatní (špunty..) mají nedostatky. Očividně ses si totiž vědom toho, že pecky jsou opravdu konstrukčně pravěk a jsou nejhorší. Až Apple začne vyrábět špunty, tak tu budem poslouchat, jak vlastně žádné nedostatky už nemají atd atd. No prostě jako vždycky uni.

  • Menty: Nerozumím. Teď jsem v nadsázce napsal, jak dané konstrukce jsou problematické. Až Apple něco vydá, otočím co? Že ty konstrukce nemají kompromisy? Cože? To jsou probůh bláboly, ale to je tu dnes celý den, dost lidí jede koukám ještě na poloviční výkon, řízek a salát v bříšku…

   Pecky nejsou konstrukční pravěk, jsou varianta. Ale to už vůbec radši neřešme, máš potíže s vnímáním textu, navíc nad ním ještě přemýšlet….

  • uni: Ano, napsal jsi zde opět offtopic komentář. Jelikož původní Johnyho komentář byl o tom, že AirPods hrají strašně. A to je fakt. A ty opět, jako věrný Apple pejsek, jsi přispěchal, abys tento fakt rychle zakryl, začal jsi tu blábolit cosi o konstrukcích a tak dále. Očividně jsi ani letos nenalezl pod stromečkem vysněný iPhone a začínám mít podezření, že sis dal předsevzetí, že budeš tak neuvěřitelně zmatený i další rok. No co naplat uni, my to nějak přežijem, i když rozum bys mohl už dostat.

  • Uf, už aby ta škola začala….

  • Copak, to ještě nejsi v ústavu?

  • Menty : tak mu hoď ještě nějaký pamlsek ?

  • xzeit: Pamlsky se hází v ZOO a jsou za to pokuty. Dneska jste zmatený jak včely v zimě…. co se děje?

  • uni: Tak být zmatený, jak včela v zimě, to je ještě dobrý uni, taky bychom ještě mohli být zmatení, jak uni na smartmanii, to už by byl teprve průšvih :)

  • Menty: jak píši, už aby ty byla škola. A rovnou šup na hodinu češtiny.

  • uni: Už se těšíš do školy? To je pěkné uni. A rovnou na hodinu češtiny půjdeš? To jsem nečekal, že v ústavu něco takového máte.

 6. uni, ked vies ako hraju, ty tie airpods vlastnis, aktivne ich pocuvas? alebo ti niekto dovolil v elektre pocuvat?

  • V prodejně ti sluchátka kvůli hygieně nepůjčí. Podobný nesmysl jako to s SAR. Boha, ať už skončí prázdniny a děcka se vrátí k Fortnite…..

  • Stačilo napsat źe nevíš jak hrají.

  • Filip: hrajou prumerne … neni to ani bomba ani pruser … proste prumer.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).