Android v ohrožení? Podíl iOS roste, a to i díky levným iPhonům

iPhone SE 2
  • Je vůbec možné, aby iOS zvrátil dominanci Androidu?
  • Popularita iPhonů zvolna roste díky levnějším modelům
  • K překonání Androidu má iOS nejblíže v Severní Americe
  • V Česku naopak výrazně dominuje operační systém Googlu

Platforma iOS, která pohání všechny iPhony, kralovala na poli operačních systémů pro smartphony jen v prvních letech, kdy pro ni největšího soupeře představoval Symbian. V polovině roku 2012 se však ujal vedení Android, který postupem času získal v globálním měřítku skoro 80 %.

iOS pozvolna roste a Android ztrácí

Obecně je Android brán jako nejrozšířenější operační systém pro mobilní telefony (a vlastně i všechna „výpočetní“ zařízení všeho druhu), což má logické odůvodnění. Androidích telefonů se každý rok prodá více jak miliarda, a to zejména díky tomu, že zařízení s ním koupíte už od 3 tisíc Kč.

android ios podil na trhu statcounter
Globální rozložení mobilních operačních systémů, podíl vyjádřený v procentech

Pojďme se ale zaměřit trochu na čísla a statistiku. Podle údajů společnosti StatCounter postupně stoupá oblíbenost iOS, a to pochopitelně na úkor operačního systému Googlu. Zatímco poslední roky se operační sytém iPhonů držel na 25% podílu, někdy i lehce pod ním, v lednu 2022 vyskočil na 29,49 %. Android v tomto období klesl pod 70% hranici, konkrétně na 69,74 %.

Apple útočí cenou

Čísla jasně reflektují, že Apple se dlouhodobě snaží rozšířit iPhony mimo čistě prémiový sektor, jako tomu bylo dřív. Pomáhá tomu zejména základní řada bez přídomku Pro s cenou kolem 20 tisíc Kč a pak také řada SE. Z té byl letos představen již třetí model, který v některých ohledech zaostává, nicméně umí 5G a jde o jeden z nejlevnějších iPhonů na trhu (když pomineme ty z druhé ruky).

Právě cenová agrese dokáže telefony značky Apple rozšířit i na rozvojové trhy, jako jsou Indie, zbytek Asie nebo třeba Jižní Amerika. Tady totiž Android dosahuje klidně i 90% podílu, tudíž prostoru pro růst konkurence zůstává mnoho. Zcela opačný scénář pak můžeme sledovat v USA a Kanadě, kde jablečný operační systém pro změnu poráží Android, byť jen o pár bodů (54 % versus 45 %).

android ios podil na trhu statcounter cesko
Rozložení mobilních operačních systémů v České republice, podíl vyjádřený v procentech

A jaká panuje situace v Česku?

Evropa v oblasti rozložení mobilních operačních systémů do značné míry kopíruje globální trend. To znamená, že cca 3/4 trhu ovládá Android a zbytek drží iOS. I na starém kontinentu se však najdou výjimky, jmenujme třeba Velkou Británii, Švýcarsko nebo skandinávské státy, kde rozšířenost iOS atakuje i 60 procent.

V České republice je převaha operačního systému se zeleným robotem ve znaku hodně patrná. Podle informací společnosti StatCounter držel na českém trhu k lednu 2022 přes 72 %, zatímco iOS se musel spokojit s 27 %, byť jeho aktuální rozšíření České republice je s 27–28 % na historickém maximu a počítá se s tím, že stejně jako v globálu bude i nadále růst.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku