Domů » Bleskovky » Windows 10 dostanou zcela nové vyhledávání. Bude zcela oddělené od Cortany

Windows 10 dostanou zcela nové vyhledávání. Bude zcela oddělené od Cortany

Vývoj jarního updatu Windows 10 je v plném proudu, novinek však zatím Insideři dostali pomálu; dokonce ještě nelze testovat funkce, které byly přislíbeny pro podzimní Creators Update. V posledním sestavení s číslem 17040 se nicméně nachází skrytá funkce, kterou Microsoft zatím neprezentoval – zbrusu nové vyhledávání.

Vyhledávání bude reprezentováno plovoucím oknem s vyhledávacím řádkem, který bude podobně jako Spotlight na macOS fungovat napříč systémem (soubory a složky, položky v nastavení, kontakty, apod.) a webem; náhledy internetových stránek se budou zobrazovat přímo bez nutnosti otvírat internetový prohlížeč.

Anteprima di Cortana 2.0 in arrivo con Windows 10 Redstone 4

Pokud si chcete nové vyhledávání vyzkoušet již nyní, musíte v systémovém registru pod adresou

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionSearchFlighting

kliknout pravým tlačítkem na Flighting a přidat nový klíč pojmenovaný Override. Na ten je pak nutné kliknout pravým tlačítkem, vybrat Nový > DWORD (32-bit) a pojmenovat jej jako ImmersiveSearch. Na tuto položku je pak zapotřebí dvakrát kliknout a zadat hodnotu 1.

Nové vyhledávání se bude inicializovat jako to původní – tedy buď kliknutím na ikonku Cortany, nebo zmáčknutím tlačítka Start a přímým psaním. Tato novinka je zřejmě v systému zatím ukrytá, neboť díky ní zcela mizí asistentka Cortana; tu podle posledních spekulací přestěhuje Microsoft na pravou stranu hlavního panelu k hodinám. O tom se však přesvědčíme až v následujících sestaveních.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Hlavně aby to konečně taky fungovalo. Vyhledávání ve Windows je katastrofa, nenajde to ani zástupce ve start menu. Jakž takž to funguje akorát pro nastavení.

  Ještě že existuje Everything.

  • Karel Endler

   Teď jsem to zkusil a zástupce ve Start menu to samozřejmě najde. Jen jestli jste si poněkud neosekal indexované složky podle nějakého pitomoučkého návodu..

   Nebo jestli jen tak trošku hatersky nekecáte…

  • Nastavené to mám korektně. Zajímavé je, že se to týká pouze některých zástupců. Žádnou logiku jsem v tom nenašel. A děje se na všech PC a serverech co mám k dispozici. Ať již s defaultním nastavením indexace, nebo s úpravami.

   Kritizovat něco co nefunguje optimálně není haterství. Naopak, vidět haterství za každou kritikou, je spíše známka fanboyovství. Což je to samé v bledě modrém. ;)

  • Taky se mi nektere programy, ktere tam maji zastupce nehledaly, co si pamatuju…

  • Tak Karel Endler nas tady pred par dny presvedcoval, ze Win XP jsou service packem Win Vista. Odbornik naslovovzaty. A W!)M jsou podle nej nejlepsi mobilni OS dokonce se svetlou budoucnosti.

 2. Který že chytrá tady mele nesmysly,jak Apple MS kopíruje?
  Tohle MS odkoukal právě od Apple, teď se dotyčný samozřejmě neozve.

 3. Ten zkopíruje to ten zas ono. Já nechápu proč to pořád musíte komentovat. Dělají to všichni pokud má někdo dobrý nápad ujme se časem i jinde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).