Windows 10 dostanou zcela nové vyhledávání. Bude zcela oddělené od Cortany

Vývoj jarního updatu Windows 10 je v plném proudu, novinek však zatím Insideři dostali pomálu; dokonce ještě nelze testovat funkce, které byly přislíbeny pro podzimní Creators Update. V posledním sestavení s číslem 17040 se nicméně nachází skrytá funkce, kterou Microsoft zatím neprezentoval – zbrusu nové vyhledávání.

Vyhledávání bude reprezentováno plovoucím oknem s vyhledávacím řádkem, který bude podobně jako Spotlight na macOS fungovat napříč systémem (soubory a složky, položky v nastavení, kontakty, apod.) a webem; náhledy internetových stránek se budou zobrazovat přímo bez nutnosti otvírat internetový prohlížeč.

Anteprima di Cortana 2.0 in arrivo con Windows 10 Redstone 4

Pokud si chcete nové vyhledávání vyzkoušet již nyní, musíte v systémovém registru pod adresou

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search\Flighting\

kliknout pravým tlačítkem na Flighting a přidat nový klíč pojmenovaný Override. Na ten je pak nutné kliknout pravým tlačítkem, vybrat Nový > DWORD (32-bit) a pojmenovat jej jako ImmersiveSearch. Na tuto položku je pak zapotřebí dvakrát kliknout a zadat hodnotu 1.

Nové vyhledávání se bude inicializovat jako to původní – tedy buď kliknutím na ikonku Cortany, nebo zmáčknutím tlačítka Start a přímým psaním. Tato novinka je zřejmě v systému zatím ukrytá, neboť díky ní zcela mizí asistentka Cortana; tu podle posledních spekulací přestěhuje Microsoft na pravou stranu hlavního panelu k hodinám. O tom se však přesvědčíme až v následujících sestaveních.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku