Vyzkoušeli jsme T-Mobile VoWiFi: Volat můžete i bez signálu

Český T-Mobile před nedávnem spustil zajímavou službu, která řeší problémy s voláním a odesílám SMS v místech, kde je velmi slabý signál, případně kde není signál vůbec. Jedna podmínka však přece jenom musí být splněná – v daném prostoru musí být k dispozici Wi-Fi sít s internetovým připojením, skrze kterou se komunikace realizuje.

Situaci, kdy bylo nutné z restaurace, baru či klubu vybíhat ven jen proto, že tam není signál, asi zná každý. A právě v takových chvílích přijde vhod WiFi volání od T-Mobilu. To je založeno na technologii Voice over WiFi (zkráceně VoWiFi) umožňující standardní mobilní volání a posílání SMS/MMS přes bezdrátovou síť, přičemž uživatel uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti.

VoWiFi

Služba Volání přes WiFi najde využití také v místech se slabým signálem a důležité je, že komunikace stále probíhá skrze vaše telefonní číslo. Druhá strana tedy vůbec nepozná, že se nacházíte v místě se špatným nebo nulovým pokrytím. V současné době je technologii VoWiFi možné využívat pouze s jedním smartphonem – Samsung Galaxy S6 edge, který ještě musí pocházet z distribuce T-Mobilu, což je dost limitující; v průběhu tohoto roku by se ale podpora měla rozšířit i na další zařízení včetně iPhonů.

Aktualizováno 22. března: VoWiFi už je dostupné i pro iPhony s iOS 9.3

Druhé omezení vychází z toho, že v současné době je služba dostupná pouze pro firemní zákazníky. Velice brzy ji ale operátor nabídne všem. Jestliže splňujete tyto podmínky, stačí jen v Galaxy S6 edge přejít do nastavení telefonní aplikace (Telefon – Další – Wi-Fi volání) a zde volání přes WiFi aktivovat.

Aktualizováno 31. března: Služba je od dnešního dne dostupná pro všechny tarifní zákazníky. Brzy se dočkají také majitelé předplacených karet.

Účtování podle standardního tarifu

Pokud vše proběhne správně, objeví se vám v horní stavové liště nová ikonka se sluchátkem a WiFi signálem, která signalizuje, že je funkce aktivní. A jak ji následně nejjednodušeji otestovat? Stačí aktivovat letadlový režim, pak znovu zapnout WiFi a uskutečnit telefonní hovor.

Za realizované odchozí hovory nebo odeslané zprávy a MMSky vám operátor účtuje stejnou sazbu jako kdybyste volali přes klasickou síť, samozřejmě zde můžete čerpat i své volné jednotky, což se v době bezplatného VoIP volání může jevit trochu nefér, ale nezapomínejte, že tady jste stále dostupní na svém klasickém telefonním čísle a telefon se chová, jako by byl připojený ve standardní síti. Nejlepší to mají majitelé neomezených tarifů, ti totiž žádné jednotky vůbec nemusejí řešit.

Aby bylo dosaženo dostatečné kvality hovoru, je nutné, aby dostupná Wi-Fi síť nabízela rychlost minimálně 100 kbps pro download i upload. Je také škoda, že službu nelze využívat v roamingu, VoWiFi totiž aktuálně funguje pouze na území České republiky.

Rozdíl mezi VoWiFi a VoLTE

Pozor také na záměnu technologie VoWiFi s VoLTE, kterou T-Mobile také nabízí. Každá totiž zajišťuje něco jiného. Zatímco první zmíněná nabízí lepší spojení v místech se špatným nebo žádným signálem skrze bezdrátovou síť, VoLTE se soustředí na zkvalitnění hovorů v LTE síti (lepší kvalita zvuku, rychlejší sestavení hovoru a ve finále i úspora baterie).

Jak volání přes VoWiFi v praxi probíhá?

Operátor nám pro potřeby testování zapůjčil dva kusy Samsungu Galaxy S6 edge (recenze), na kterých jsme v uplynulém týdnu ověřovali službu WiFi volání. Pustil jsem se tedy do prvního testu – v podzemní garáži a ve sklepě mého bydliště mi T-Mobile vždy nabízel pouze GSM síť a připojení přes edge, často mi navíc při telefonování v garážích vypadával signál.

VoWiFi

Vzal jsem si tedy k ruce druhý telefon se SIM kartou konkurenčního operátora, který v této lokalitě má LTE, z něj si vytvořil hotspot a na něj se následně připojil s testovacím Galaxy S6 edge. Ihned se mi rozsvítila ikonka volání přes WiFi. Zkusil jsem tedy uskutečnit telefonní hovor a poslat pár zpráv a vše fungovalo jako kdybych byl v klasické síti. Uznávám, že tohle sice není úplně ideální modelová situace, ale pro potřeby testu posloužila skvěle.

Druhý test jsem provedl v několika restauracích a také v nákupních centrech, kde sice operátor neměl problémy se signálem, ale já se chtěl raději spolehnout na dostupné bezdrátové sítě. A povedlo se, i v tomto případě jsem si vždy bez problémů zavolal (pro jistotu jsem ještě telefon přepnul do letadlového režimu a aktivoval WiFi).

Špičková kvalita hovoru, přechod do jiné sítě

Kvalita hovoru mi přišla lepší než při volání přes GSM/3G, nicméně křišťálově čistý zvuk, na který láká operátor v propagačních materiálech, se zatím nedostavil a v tomto ohledu zatím stále nejlépe vychází technologie VoLTE, kde je zvuk vůbec nejčistší. Ve srovnání s GSM sítí jsou ale lépe potlačovány ruchy na pozadí.

Volání přes WiFi se standardně aktivuje vždy, když má telefon velmi slabý signál nebo jej ztratí úplně (opět za předpokladu, že jste připojeni do bezdrátové sítě). Samotná rychlost sestavení hovoru je srovnatelná s tou přes VoLTE, avšak pouze za předpokladu, že jsou oba účastníci připojení do bezdrátové sítě.

V případě, že vám někdo volá z klasické GSM/3G/LTE sítě, trvá sestavení hovoru standardní čas. A co se stane, když přejdete z VoWiFi do klasické sítě? V případě, že váš telefon podporuje VoLTE nebo se nacházíte v místě s LTE signálem, hovor se s drobnou pomlkou přepne a vy můžete vesele pokračovat dál v konverzaci. To samé platí i opačně, pokud se z LTE/VoLTE hovoru přepnete na VoWiFi, opět se hovor nepřeruší. Odlišná situace ale nastane v případě, že přejdete z/do GSM/3G sítě. Tady se totiž hovor ihned ukončí, technologicky totiž navázání není možné.

VoWiFi dává smysl. Chce to jen více podporovaných zařízení

Technologie VoWiFi rozhodně má smysl a doufejme, že ji operátor brzy rozšíří i na běžné zákazníky a především do seznamu přidá širší počet podporovaných zařízení. V budoucnu by tak mohly odpadnout problémy s nemožností telefonování v barech a restauracích (samozřejmě těch, kde jsou problémy se signálem), jelikož WiFi síť je už dnes na každém kroku. A pokud nebudeme počítat pořízení kompatibilního telefonu, jsou pro zákazníka náklady na používání této služby stejné jako v případě běžného tarifu, nic navíc se nepřiplácí.

A stejně tak je volání přes WiFi skvělým řešením v místech s kolísavým signálem – ani v takové situaci se už totiž nebudete muset obávat toho, že když se pohnete špatným směrem, hovor se přeruší. Teď už jen aby operátor rozšířil spektrum podporovaných zařízení a službu zpřístupnil i pro majitele předplacených karet.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku