Domů » Bleskovky » T-Mobile spustil volání přes Wi-Fi pro tarifní zákazníky. Brzy se dočkají i předplacenkáři

T-Mobile spustil volání přes Wi-Fi pro tarifní zákazníky. Brzy se dočkají i předplacenkáři

Český T-Mobile dnes spustil službu Wi-Fi volání (VoWiFi) do komerčního provozu i pro tarifní zákazníky. Až doposud mohli tuto službu využívat jen firemní klienti. Rovněž se rozšířil počet podporovaných telefonů – k přístroji Samsung Galaxy S6 edge přibyly v průběhu minulého týdne také iPhony 5s, 5c, 6, 6 plus, 6s, 6s plus a dále Samsung Galaxy S6. U iPhonů je služba funkční díky updatu na iOS 9.3 (informovali jsme zde), v případě smartphonů od Samsungu je nutné, aby telefony pocházely z distribuce T-Mobilu; pro modely z volného prodeje služba zatím dostupná není. Wi-Fi volání je v současné době potenciálně dostupné pro zhruba 140 000 zákazníků, kteří využívají telefon s podporou služby.

VoWiFi

Wi-Fi volání jsme uvedli jako první a stále nabízíme jako jediný český operátor,“ říká Milan Hába, ředitel technologických a obchodních inovací T-Mobile, a dodává: „Zpřístupněním služby tarifním zákazníkům plníme slib z konce minulého roku, kdy jsme Wi-Fi volání spustili pouze firemním klientům.“ V horizontu týdnů T-Mobile tuto službu zpřístupní také zákazníkům s předplacenou kartou.

Tip ke čtení – Vyzkoušeli jsme T-Mobile VoWiFi: Volat můžete i bez signálu (recenze služby)

Wi-Fi volání je založeno na technologii Voice over Wi-Fi (VoWi-Fi) umožňující standardní mobilní volání a posílání SMS/MMS přes Wi-Fi síť, přičemž uživatel uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti. Služba je zdarma a pro její využívání stačí zapnout ji v menu telefonu (podmínkou je aktuální firmware a u telefonů Samsung také přístroj z distribuční sítě T-Mobile). Hovory/zprávy se účtují standardně podle tarifu zákazníka.

Služba přináší velmi kvalitní přenos hlasu s potlačením ruchů z okolí a rychlé spojení (podobně jako VoLTE). Uplatnění nalezne zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě. Pokud je v místě Wi-Fi síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. Při odchodu z Wi-Fi pokrytí hovor plynule přejde do sítě LTE jako VoLTE hovor, stejný princip se uplatňuje při přechodu z LTE do Wi-Fi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments