Domů » Bleskovky » Výroba telefonů v Číně podle analytiků klesne až o třetinu, může za to koronavirus

Výroba telefonů v Číně podle analytiků klesne až o třetinu, může za to koronavirus

Různá restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření koronaviru pochopitelně mají dopady i na ekonomiku. Nejvíce zasažena je Čína, která se musí vypořádávat s omezením vnitrostátní i mezinárodní dopravy, a především pak s opatřeními tamní vlády.

Ta firmám doporučuje rušit hromadné akce a omezit tak příležitosti pro šíření koronaviru. Zareagoval už dokonce i Apple, který chce v pevninské Číně do konce týdne uzavřít veškeré obchody, kanceláře a kontaktní místa.

Znepokojivé odhady

Dopad ale bude zřejmě nemalý i na samotnou výrobu a distribuci telefonů. Analytická společnost Strategy Analytics vydala zprávu, podle níž v prvním čtvrtletí tohoto roku dojde k až 30% poklesu množství v Číně vyrobených telefonů oproti očekávání.

china flag cina vlajka
Nejvíce utrpí ekonomika Číny, zpráva ale předpokládá dopad i na další technologicky orientované země jako Japonsko a USA.

Další vývoj je nyní těžké odhadovat a bude záviset na tom, jak rychle se povede šíření viru zastavit. Zpráva však prozatím předpokládá pro rok 2020 5% pokles výroby telefonů v Číně. To by se na celkovém globálním trhu mělo projevit o 2 % nižším počtem dodaných smartphonů, než se původně předpokládalo.

V Číně se vyrábí 70 % světové produkce smartphonů. Omezení pouhého konání veřejných akcí tak může znamenat poměrně závažný problém, o případném uzavírání továren ani nemluvě. Xiaomi už údajně zvažuje, že svou vlajkovou loď Mi 10 a novou generaci herního telefonu Black Shark představí ve své domovině pouze online. Huawei zase odložil vývojářskou konferenci. Konat se měla původně 11. února, nyní se mluví o 27. březnu. Zpoždění je očekáváno také pro dodávky příslušenství k řadě Samsung Galaxy S20.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).