Sledujte nás na YouTube

Vynášet informace z Applu se nevyplácí. Jen loni bylo zatčeno 12 zaměstnanců

Před lety jsme se mohli spolehnout na to, že tiskové konference Apple přinesou nečekané novinky, v posledních letech však o chystaných zařízeních či softwarových vychytávkách víme poměrně s velkým předstihem. Apple se snaží s úniky všemožně bojovat, avšak pohlídat si kompletní dodavatelský řetězec a spoustu svých vlastních zaměstnanců není při velikosti jablečné firmy jednoduchý úkol.

Loni bylo chyceno 29 leakerů

Paradoxně poslední věcí, která z Apple unikla, je interní dokument, jehož ústředním tématem jsou právě úniky. Apple v tomto dokumentu upozorňuje své zaměstnance na postihy, které je mohou v případě prokázání porušení mlčenlivosti potkat. Apple ve zprávě varuje, že jen v loňském roce bylo chyceno 29 „leakerů“, z toho u 12 z nich došlo k zatčení. Nejen, že tito lidé přišli u Apple o práci, zároveň budou mít díky záznamům problém najít si práci jinde.

Tento obrázek komponent na iPhone X unikl loni v červnu

O práci například přišla osoba, která vyzradila informaci z interní schůzky o tom, že iOS 12 nepřinese některé z plánovaných změn, a soustředí se především na optimalizaci a ladění systému. U Apple již také nepracují zaměstnanci, kteří odhalili software předčasně odhalující detaily o chystaném iPhonu X a nové generaci Apple Watch.

Podle Apple většinou zaměstnanci vynášet zákulisní informace nechtějí, avšak často na ně „útočí“ novináři, analytici a bloggeři s cílem získat exkluzivní obsah. Forenzní společnost Global Security například odhalila několik zaměstnanců, kteří poskytovali informace o iPhone X, iPadu Pro a sluchátkách AirPods serveru 9to5Mac. Global Security se také velmi daří hlídat dodavatelský řetězec, v dnešní době je údajně prakticky nemožné vynášet z továren prototypy produktů.

Úniky mohou pomoci konkurenci

Někteří lidé z Apple si údajně neuvědomují dopady počínání, které podkopává práci všech ostatních zaměstnanců investujících energii do nových produktů. Každý únik také může pomoci konkurenci zavčas se připravit na chystané novinky a vymyslet rychlou reakci, čímž v konečném důsledku mohou být negativně ovlivněny prodeje z jablečných zařízení.

Jsme zvědaví, zda se Applu podaří nastavit podmínky tak, aby byly jakékoliv úniky v budoucnu zcela vyloučeny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Jeden komentář

  1. Craftmanek (neregistrovaný)

    Tak takové počínání se nedá nazvat jinak než deb**ita, ať je to apple, nebo nějaký startup…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *