Domů » Bleskovky » Vynášet informace z Applu se nevyplácí. Jen loni bylo zatčeno 12 zaměstnanců

Vynášet informace z Applu se nevyplácí. Jen loni bylo zatčeno 12 zaměstnanců

Před lety jsme se mohli spolehnout na to, že tiskové konference Apple přinesou nečekané novinky, v posledních letech však o chystaných zařízeních či softwarových vychytávkách víme poměrně s velkým předstihem. Apple se snaží s úniky všemožně bojovat, avšak pohlídat si kompletní dodavatelský řetězec a spoustu svých vlastních zaměstnanců není při velikosti jablečné firmy jednoduchý úkol.

Loni bylo chyceno 29 leakerů

Paradoxně poslední věcí, která z Apple unikla, je interní dokument, jehož ústředním tématem jsou právě úniky. Apple v tomto dokumentu upozorňuje své zaměstnance na postihy, které je mohou v případě prokázání porušení mlčenlivosti potkat. Apple ve zprávě varuje, že jen v loňském roce bylo chyceno 29 „leakerů“, z toho u 12 z nich došlo k zatčení. Nejen, že tito lidé přišli u Apple o práci, zároveň budou mít díky záznamům problém najít si práci jinde.

Tento obrázek komponent na iPhone X unikl loni v červnu

O práci například přišla osoba, která vyzradila informaci z interní schůzky o tom, že iOS 12 nepřinese některé z plánovaných změn, a soustředí se především na optimalizaci a ladění systému. U Apple již také nepracují zaměstnanci, kteří odhalili software předčasně odhalující detaily o chystaném iPhonu X a nové generaci Apple Watch.

iOS 12 měl dostat novou domovskou obrazovku, ale Apple se raději soustředí na kvalitu

Podle Apple většinou zaměstnanci vynášet zákulisní informace nechtějí, avšak často na ně „útočí“ novináři, analytici a bloggeři s cílem získat exkluzivní obsah. Forenzní společnost Global Security například odhalila několik zaměstnanců, kteří poskytovali informace o iPhone X, iPadu Pro a sluchátkách AirPods serveru 9to5Mac. Global Security se také velmi daří hlídat dodavatelský řetězec, v dnešní době je údajně prakticky nemožné vynášet z továren prototypy produktů.

Úniky mohou pomoci konkurenci

Někteří lidé z Apple si údajně neuvědomují dopady počínání, které podkopává práci všech ostatních zaměstnanců investujících energii do nových produktů. Každý únik také může pomoci konkurenci zavčas se připravit na chystané novinky a vymyslet rychlou reakci, čímž v konečném důsledku mohou být negativně ovlivněny prodeje z jablečných zařízení.

8 tisíc krytů na iPhone vynesených v podprsenkách aneb jak Apple bojuje proti únikům

Jsme zvědaví, zda se Applu podaří nastavit podmínky tak, aby byly jakékoliv úniky v budoucnu zcela vyloučeny.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Tak takové počínání se nedá nazvat jinak než deb**ita, ať je to apple, nebo nějaký startup…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).