TOPlist

Vybíráme nejlepší smartphony střední třídy roku 2018

Huawei Nova 3 vs. Pocophone F1 test fotoaparátu

V posledních dnech roku 2018 jste si mohli přečíst dvojici článků, v nichž jsme shrnovali to nejlepší a to nejhorší, co nás v uplynulém roce na poli mobilních telefonů potkalo. Teď už sice odpočítáváme dny z roku nového, avšak stále ještě není pozdě trochu bilancovat.

Proto završíme naši mini sérii článků třetím dílem, který věnujeme nejlepším telefonům střední třídy. Střední třída je u smartphonů trochu široký pojem a každý si pod ním představí něco trochu jiného. My do našeho výběru zahrnuli telefony, které povětšinou cenou nepřesáhnou 10 tisíc Kč. Zároveň jde o zařízení, o nichž si myslíme, že by měla vyhovovat i náročnějším uživatelům, kteří se nespokojí s úplným základem.

Xiaomi Mi 8 Lite

Začátkem listopadu jsme vám přinesli recenzi na Xiaomi Mi 8 Lite. V nadpisu článku jsme tento smartphone titulovali králem střední třídy a myslíme si, že i po dvou měsících toto označení může stále nosit.

Jak už tomu u modelů s přízviskem Lite bývá, jde o odlehčenou variantu vlajkové lodi. Té však rozhodně nedělá ostudu a Xiaomi dokázalo výrazně snížit cenu bez sahání k bolestivým kompromisům.

Povedl se například displej. Tím je kvalitní Full HD+ IPS panel s úhlopříčkou 6,26″, který zabírá 82 % přední plochy. Telefon tak na první pohled zaškrtává pomyslné políčko u kolonky design, zde se rozhodně nemá za co stydět. Skvěle vypadá i zadní duhová strana, byť je bohužel velkým magnetem na otisky. To už ale všichni u kombinace skla a kovu očekávají.

Z hlediska výkonu telefon nijak nevybočuje z řady svých konkurentů. Osmijádrový Snapdragon 660 patří v této třídě ke klasice, stejně jako 4GB operační paměť. Můžete si ale připlatit i za 6GB operační paměť, která se pak vyrovná vlajkovým lodím.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi 8 Lite

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz Kryo 260 + 4× 1,8 GHz Kryo 260, GPU: Adreno 512, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 156,4 × 75,8 × 7,5 mm, hmotnost: 169 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,26", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3350 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.0, selfie kamera: 24 Mpx, f/2.0, Full HD video

Velmi nás potěšil fotoaparát, který je osazen stejným snímačem od Sony, jako „plnohodnotné“ Mi 8. Nechybí nezbytné AI funkce, které ale překvapivě opravdu fungují a fotky v našem testování dopadly povětšinou velmi dobře a bez přehnaných efektů.

Za cenu začínající těsně pod 7 tisíci Kč tak telefonu v podstatě není co vytknout, snad jen absenci NFC.

Alcatel 5V

Alcatel 5V je s cenovkou necelých pěti tisíc korun blíže nižší střední třídě, na první pohled to ale moc poznat není. Výrobce TCL Communication sice při tvorbě těla vsadil na polykarbonát, avšak lesklá povrchová úprava působí spíše jako prémiovější sklo.

Velký 6,2″ IPS displej na horní straně sahá až těsně k okraji, což je pochopitelně umožněno nezbytným výřezem. Horší je to na spodní straně, kde je bradička trochu výraznější. Samotný panel je ale velmi slušný, a i přes nižší rozlišení HD+ působí ostře a je dobře čitelný na přímém slunci. Zklamání vás tedy v této oblasti nečeká.

Hardwarová výbava telefonu je adekvátní ceně, což však nemyslíme špatně. Osmijádrový procesor Helio P22 a 3GB operační paměť pro běžné používání bohatě stačí a uživatelské prostředí zvládají obsluhovat zcela komfortně. O něco horší je to se čtečkou otisků, která bohužel nepatří k nejrychlejším. Vynahrazuje to alespoň přítomnost NFC a FM rádia, což nebývá za tuto cenu standard.

Příjemným překvapením byl opět fotoaparát, který za denního světla fotí velmi slušně. O něco horší už je to pak s nočními fotografiemi či videem.

Hardwarové parametry Alcatel 5V

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Mediatek Helio P22, octa-core, 2,0 GHz Cortex-A53, GPU: PowerVR GE8320, RAM: 3 GB, interní paměť: 32 GB, pam. karta:
Rozměry: 153,7 × 74,5 × 8,5 mm, hmotnost: 158 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,2", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1500 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.0, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/2.2, 1/2.8", 1.25 μm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.8, HD video

Potěší také velká 4 000 mAh baterie, díky níž telefon pohodlně můžete používat dva dny bez nabíjení. V této souvislosti však musíme upozornit, že telefon není vybaven rychlým nabíjením, dosažení plné kapacity tedy chvíli trvá. Nadšeni nejsme ani ze zastaralého konektoru micro USB.

Celkově však Alcatel 5V představuje vzhledem k cenovce dobrou volbu a nechybí mu nic podstatného.

Huawei Nova 3

Huawei Nova 3 se pohybuje přímo na hranici 10 tisíc Kč, v době uvedení stál dokonce o něco více. To je na střední třídu už vysoká cena, avšak myslíme si, že více než opodstatněná.

Začněme designem. Ten odkazuje na ostatní modely Huawei a sází tedy na osvědčenou kombinaci skleněných zad, velkého displeje s výřezem a vertikálně orientované duální kamery. Pokud si ho pořídíte v elegantním duhovém provedení, na první pohled si ho kolemjdoucí možná spletou i s vlajkovou lodí P20 Pro.

Design ale samozřejmě není všechno. Nova 3 nicméně zaujme i po hardwarové stránce. Osmijádrový procesor Kirin 970, 4GB operační paměť a štědrá 128GB kapacita úložiště představují velmi uspokojující volbu. Když k tomu přidáte podporu NFC, FM rádia, rychlého nabíjení a Dual SIM / micro SD karet, získáte prostě „kompletní sadu“.

Hardwarové parametry Huawei Nova 3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Hisilicon Kirin 970, octa-core, 4× 2,4 GHz Cortex-A73 + 4× 1,8 GHz Cortex-A53, GPU: Mali-G72 MP12, RAM: 4 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 157 × 73,7 × 7,3 mm, hmotnost: 166 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,3", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2340 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3750 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 16 Mpx, 27mm, f/1.8, PDAF, druhý: 24 Mpx, monochromatický, 27mm, f/1.8, PDAF, selfie kamera: 24 + 2 Mpx, Full HD video, HDR

Zajímavostí je fotoaparát. Jak již bylo řečeno, je duální, to však platí pro obě strany. I vaše selfie by tak měla těžit z lepšího rozpoznávání hloubky ostrosti. Celkově telefon fotí velmi kvalitně, za horších světelných podmínek se však určité rezervy objeví. Neurazí ani kvalita videa, byť zde trochu chybí optická stabilizace obrazu.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak odladěné uživatelské prostředí EMUI, které oproti „čistému“ Androidu nabízí několik opravdu užitečných funkcí navíc.

Motorola One

Motorola One je zdařilý pokus Lenova vstoupit do poměrně omezené nabídky telefonů s Androidem One. Značka Motorola měla ve střední třídě úspěch již s řadou Moto G a rozhodnutí to tentokrát „zkusit“ s čistým Androidem určitě bylo správné. Telefon je díky tomu velmi svižný, jednoduchý na ovládání, a především máte jistotu, že bude aktualizovaný. Přislíben je Android Q a bezpečnostní aktualizace budou trvat dokonce ještě o rok déle.

V návaznosti na „čistý“ software výrobce zvolil obdobný přístup i ke vzhledu telefonu. Přední stranu tak zaujímá 5,9″ HD+ displej s neopomenutelným výřezem. Zadní strana je skleněná, a kromě čtečky otisků na ní najdeme také dvojici čoček duálního fotoaparátu. Ten je veskrze průměrný, ale za dobrého světla s ním pořídíte i opravdu pěkné snímky.

Telefon je poháněn osmijádrovým procesorem Snapdragon 625, kterému asistují 4 GB operační paměti. Interní úložiště je jen 64GB, nicméně slot na micro SD karty nechybí. Příjemným překvapením byla dobrá výdrž telefonu. Navzdory nijak výjimečné kapacitě akumulátoru 3 000 mAh totiž přístroj pohodlně vydrží den a půl používání a s trochou snahy se jistě dostanete i na kompletní dva dny provozu.

Hardwarové parametry Motorola One

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core, 2,0 GHz Cortex-A53, GPU: Adreno 506, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 149,9 × 72,2 × 8 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,9", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1520 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.2, Full HD video

Z doplňkové výbavy musíme vypíchnout NFC a FM rádio, tyto funkce potěší vždy. S rádiem navíc souvisí přítomnost klasického 3,5mm jacku, takže nemusíte měnit své zvyklosti.

Telefon se začal prodávat za cenu 5 990 Kč, což je myslíme velmi férová nabídka. Jedinou větší slabinou je totiž horší fotoaparát, ale ani ten není vyloženě špatný.

Nokia 7.1

Znovuzrozená značka Nokia slavila úspěch i v druhém roce své obnovené existence. Velmi povedeným modelem se ukázala právě Nokia 7.1.



Nokia 7.1 parametry cena



Nepřehlédněte

Nokia 7.1 s větší RAM i úložištěm míří na český trh, původní varianta zlevní

Ta opět sází na Android One a automaticky tedy získává všechny s tím spojené benefity. Velmi kladně hodnotíme celkovou odladěnost systému, který tak na osmijádrovém Snadpragonu 636 a 3GB (v dražší verzi 4GB) RAM funguje zcela plynule a komfortně.

Pochválit musíme také hardwarové zpracování. Vše dobře lícuje, použitelné materiály působí velmi kvalitně a telefon zkrátka navzdory trochu nudným barvám potěší i po designové stránce. Dobrou volbou se ukázal také 5,84″ Full HD+ displej, kterému kromě dostatečné jemnosti 432 PPI nechybí dokonce ani technologie HDR10. To je schopnost v této kategorii vcelku nevídaná.

Snad nejvíce nadšeni jsme v recenzi byli z fotoaparátu. Hlavní 12Mpx snímač disponuje světelností f/1,9 a výsledné fotografie jsou opravdu kvalitní. Snímky jsou ostré, barvy věrné a nabízené funkce užitečné a realistické. Zajímavé je také přímé propojení se službou Google Lens, která vám pomáhá objevovat okolní prostředí.

Hardwarové parametry Nokia 7.1

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core, 4× 1,8 + 4× 1,6 GHz, GPU: Adreno 59, RAM: 3/4 GB, interní paměť: 32/64 GB, pam. karta:
Rozměry: 150 × 72 × 8 mm, hmotnost: 160 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,84", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2244 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3060 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1.28µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video

Telefon se zkrátka povedl v podstatě ve všech ohledech. Vytknout mu lze snad jen chybějící notifikační diodu a možná trochu výkonnostní rezervy ve hrách.

Xiaomi Mi A2

I předposlední telefon z našeho seznamu na zádech nese logo programu Android One. Xiaomi Mi A2 je druhou generací jediného telefonu výrobce (nepočítaje Xiaomi Mi A2 Lite), který používá čistý Android bez nadstavby MIUI. A to je v této kategorii jednoznačně plus. MIUI se sice zlepšuje a už není tak náročné na systémové prostředky jako kdysi, s čistým Androidem se ale přesto měřit nemůže.

Smartphone je celokovový, což je v této třídě také poměrně nezvyklé. Ačkoliv je tedy design trochu nudnější, přístroj je alespoň odolný a celková kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Je však škoda, že ani s matným povrchem neodpadnou starosti s ulpíváním otisků prstů.

Téměř šestipalcový IPS displej s Full HD rozlišením trochu paradoxně zabírá o něco menší část přední plochy než u levnějšího sourozence s přízviskem Lite, avšak na oplátku ho nenarušuje výřez. Pokud jste se tedy stále s tímto prvkem nesmířili, Xiaomi A2 je jedním z mála kvalitních telefonů, které ho nemají. Zobrazovací vlastnosti panelu jsou jinak velmi dobré a nemáme k nim s výjimkou trochu horší čitelnosti na slunci žádné výhrady.

Výběr čipsetu asi nepřekvapí, je jím oblíbený Snapdragon 660. Telefon si tak poradí i s naprostou většinou her. Problémy nebudete mít ani s nedostatkem RAM, 4 GB jsou standardem a případně si lze připlatit i za 6GB variantu se 128GB úložištěm. Ta ale stojí přibližně osm tisíc Kč a je tak o dva tisíce dražší než základní varianta.

Hardwarové parametry Xiaomi Mi A2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 660, octa-core, 4× 2,2 GHz + 4× 1,8 GHz, GPU: Adreno 512, RAM: 4/6 GB, interní paměť: 32/64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,7 × 75,4 × 7,3 mm, hmotnost: 168 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,99", LTPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2160 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3010 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, druhý: 20 Mpx, f/1.8, 1/2.8", 1.0µm, PDAF, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.2, Full HD video, auto-HDR

Fotoaparát je povedený, světelnost f/1,8 na obou čočkách duálního fotoaparátu rozhodně potěší. Nepříjemný je jen poměrně významně vystouplý modul fotoaparátu, který tak asi bude náchylný na poškrábání. Když se k němu ale budete chovat slušně, budete moci využít i poměrně obsáhlý manuální mód. Ten umožňuje pořizovat i nadstandardní snímky a trochu experimentovat s nastavením.

Z výtek bychom zmínili jen průměrnou výdrž baterie (více než 1,5 dne z telefonu nedostanete) a chybějící NFC. To ale nejsou pro většinu lidí žádné zásadní „deal-breakery“.

Pocophone F1

Když Xiaomi koncem léta představilo Pocophone F1, získalo tím po celém světě značný mediální ohlas. Není se čemu divit, tento telefon svými parametry patří k vlajkovým lodím, stojí přitom pod deset tisíc korun. Jde o docela zjevnou snahu Xiaomi zaujmout prostor OnePlus, které se svými posledními modely už tak trochu opustilo kategorii „zabijáků“ vlajkových lodí, a to nejen cenově.

Telefon je zpracován kvalitně, konstrukci jako takové nelze nic vytknout. Někde se však šetřit muselo a místo kovu či skla tak hlavní roli hrál polykarbonát. Smartphone tak zkrátka působí poněkud levně.

Na méně atraktivní vzhled však ihned zapomenete při pohledu na parametry. Snapdragon 845, Adreno 630 a 6GB (či dokonce v dražší verzi 8GB) RAM zkrátka znamenají ve světě Android telefonů absolutní špičku. Pokud jste nadšeným hráčem mobilních her, lepší hardware v podstatě neseženete. O výkonu se asi nemá cenu dále bavit, jde zkrátka o ověřenou kombinaci, kterou najdeme v nejedné vlajkové lodi.

Když výrobce potřebuje šetřit, typicky se tak děje na fotoaparátu či displeji. Xiaomi si však tyto oblasti pohlídalo a ty tak rozhodně nezklamou. Displej sice není OLED, ale Full HD+ IPS panel je kvalitní, dobře čitelný na slunci a nabízí skvělé pozorovací úhly. Stejně příjemným překvapením je fotoaparát, který se chlubí velmi slušnou světelností f/1,9 a umělou inteligencí.

Fotoaparát samozřejmě není na úrovni těch nejlepších vlajkových lodí, avšak za dobrých podmínek z něj dostanete opravdu kvalitní snímky. Dobře funguje také umělá inteligence, která se chová konzervativně a výsledkem tak nejsou pestrobarevné omalovánky. Spokojeni budete i s videem, snad s výjimkou nočních záběrů, které jsou na náš vkus trochu moc zašuměné.

Hardwarové parametry Pocophone F1

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz Kryo 385 Gold, 4× 1,8 GHz Kryo 385 Silver, GPU: Adreno 630, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 155,5 × 75,3 × 8,8 mm, hmotnost: 180 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,18", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2246 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, druhý: 5 Mpx, portrétový, f/2.0, selfie kamera: 20 Mpx, f/2.0

Uživatelské prostředí je klasické MIUI, které známe z ostatních telefonů Xiaomi. Jistou unikátnost pro značku Pocophone však představuje POCO Launcher, který trochu pozměňuje celkový zážitek z prostředí.

Pocophone F1 je zkrátka telefon, který nabízí asi nejlepší poměr ceny a výkonu na trhu. Zamrzí absence NFC a nudný design, nicméně vzhledem k ostatním parametrům si nemůžeme stěžovat.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku