TOPlist

Recenze Motorola One: čistý Android, líbivý design a sympatická cena

Motorola One recenze

Před dvěma týdny jsme na tiskové konferenci v Bratislavě měli možnost vyzkoušet nový smartphone Motorola One, který jsme rázem začali testovat. Novinka chce navázat na úspěchy značky ve střední třídě, které se jí povedl s modelovou řadou Moto G. Telefon láká na čistý operační systém Android 8.1 Oreo, elegantní zpracování, displej s výřezem, duální fotoaparát a sympatickou cenu. Nový model je na českém trhu dostupný za doporučenou cenu 5 990 Kč v černé a bílé variantě. Bude to na skvěle vybavené konkurenty stačit? A jaké další vlastnosti a funkce telefon nabízí, vám prozradí naše Motorola One recenze.

Motorola One: obsah balení

V prodejním balení najdete vše potřebné. Ve větší krabičce se nachází samotný telefon, 15W nabíjecí adaptér s rychlým nabíjením, metr a půl dlouhý kabel pro napájení či přenos dat, spona pro vyjmutí slotu (pro dvě nanoSIM a zároveň jednu paměťovou microSD kartu do kapacity 256 GB), obsáhlá uživatelská příručka, průhledný gumový obal i ochranná fólie.

Motorola One recenze

Konstrukce a design: nádech elegance

Motorola One vás na první pohled z přední strany moc nezaujme. Tu vyplňuje protáhlý displej s výřezem, což není moc originální, ale trend je trend. Ve výřezu, který zabírá zhruba polovinu šířky telefonu, je umístěna selfie kamerka, telefonní reproduktor a nezbytné senzory. Naspodu si lze ještě povšimnout bradičky, která ukrývá pouze logo výrobce. Díky redukci postranních rámečku se telefon velmi dobře ovládá i jednou rukou.

Motorola One recenze

Nemůžu se zbavit dojmu, že výrobce se nechal inspirovat vzhledem u Apple iPhone X. Skleněná záda jsou rovná a bez větších designových výstřelků. Vystupuje z nich pouze dvojice fotoaparátů, které jsou kryty odolnými krycími sklíčky a kovovými rámečky. Mezi objektivy si našla své místo i jednobarevná přisvětlovací dioda. Čistý vzhled doplňuje logo Motorola, které se zabydlelo v kruhové čtečce otisků prstů. Ta je velmi přesná, rychlá a snadno nahmatatelná.

Elegantní záda přesně navazují na kovově vypadající boky. Zde vás budu muset zklamat, protože jsou bohužel plastové, což telefonu ubírá na luxusním dojmu. Na bocích se nachází zdířka USB-C, výdech hlasitého mono reproduktoru, ovládací tlačítka, mikrofony, 3,5mm výstup na sluchátka a slot na karty.

Záda telefonu jsou nejen náchylná na upatlání otisky prstů, ale i hodně kluzká, proto má zařízení občas tendenci vypadávat z ruky. Spokojeni budete s příznivou hmotností 162 gramů a tloušťkou nepřesahující 8 mm.

Výrobce musím pochválit i za částečnou odolnost IP2i proti stříkající vodě, která je docílena speciální nanotechnologií. Novinku na českém trhu seženete v námi testované elegantní bíle barvě nebo v konzervativním černém provedení.

Motorola One sází na displej s výřezem

Motorola One se pyšní 5,9 palcovým Max Vision displejem s nižším rozlišením HD+ (jemnost 287 palců na palec). Velká obrazovka s poměrem stran 19:9 je dobře čitelná na přímém světle a slušné jsou i její pozorovací úhly. Barvy jsou syté a přesné. Nechybí noční režim (filtr modrého světla) nebo adaptivní jas.

Motorola nezapomněla ani na ambientní displej, který vám po zvednutí telefonu (stačí i malé přizvednutí nebo šťouchnutí) nebo při přijetí notifikace zobrazí datum, čas, stav baterie a veškerá nepřečtená oznámení. Na notifikace můžete i rychle odpovídat.

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Telefon pohání osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625 s grafickým čipem Adreno 506. Operační paměť nabízí 4 GB a interní úložiště má dnes běžnou kapacitu 64 GB, z toho vám 11 GB ukrojí samotný systém. Výkon zařízení je zcela dostatečný.

Telefon bez problémů zvládá většinu her a aplikací. Ve výbavě dále nechybí LTE, Wi-Fi 5 (o novém značení jsme psali zde), Bluetooth 4.2, GPS, NFC ani FM rádio. Za zmínku také stojí vylepšení zvuku Dolby Audio (při připojených sluchátkách).

Hardwarové parametry Motorola One

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 8.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 625, octa-core, 2,0 GHz Cortex-A53, GPU: Adreno 506, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 149,9 × 72,2 × 8 mm, hmotnost: 162 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

5,9", IPS LCD, rozlišení: HD+, 720 × 1520 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 13 Mpx, f/2.0, 1/3.1", 1.12µm, PDAF, druhý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.2, Full HD video

Uvnitř zařízení se ukrývá akumulátor s kapacitou 3 000 mAh. Telefon bohužel, i přes skleněná záda, nepodporuje bezdrátové nabíjení. S dodávaným adaptérem nabijete baterii z nuly na 50 % za 40 minut a do úplného nabití to trvá další hodinu.

Při běžném provozu se dostanete na jedno a půl denní výdrž a výjimkou nejsou ani dva dny na jedno nabití. Nechybí ani chytrá optimalizace a příkladná správa napájení, včetně základního úsporného režimu.

Operační systém: čistý Android 8.1 Oreo

Motorola One je součástí programu Android One, což telefonu zaručuje aktuální a čistý operační systém Android. Na trh novinka přichází s verzí 8.1 Oreo, ale v plánu jsou aktualizace na verze P a Q. Dalším závazkem je poskytování aktuální úrovně zabezpečení po dobu tří let.

Čistou verzi operačního systému Android Oreo asi není třeba nijak popisovat, proto vypíchnu jen funkce a aplikace na víc. Motorola tradičně do prostředí přidala vlastní aplikaci Moto, která zastřešuje všechny přidané funkce.

Můžete si v ní zapnout funkci Displej Moto (ambientní notifikace) nebo povely (dvojím zatřesením zařízení se spustí svítilna, rychlým otočením telefonu pořídíte snímek). Mezi dalšími předinstalovanými aplikacemi najdete Dolby Audio, Rádio FM nebo Nápověda Moto, včetně Moto Care.

Vlastní je i aplikace fotoaparátu, která je přehledná a podporuje gesta na přepínání režimů. Mezi ty patří automatický, manuální mód, portrét (bokeh efekt), přímá barva (zvolíte si barvu, která se má v černobílém snímku zachovat), panorama, pomalý pohyb nebo časosběr. Nastavení nabízí jen základní volby.

Fotoaparát a záznam videa: šedý průměr

Motorola One disponuje duálním fotoaparátem, jehož primární snímač má rozlišení 13 MPx s dobrou světelností f/2,0. Druhý 2MPx fotoaparát s horší světelností f/2,4 slouží pro pořizování fotografií s bokeh efektem.

Hlavní fotoaparát umí za dobrých světelných podmínek pořídit poměrně kvalitní fotografie plné barev. O něco hůře si vede u scén s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem nebo zataženou oblohou. Makro snímky jsou na slušné úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostření pozadí.

Duální fotoaparát se chlubí portrétním režimem, který obstarává kýžený bokeh efekt. Dobrou zprávou je, že jej můžete využít i pro jiné typy scén. Výsledné snímky nepatří k nejlepším, okraje objektů jsou často hodně rozmazané, protože fotoaparát neumí stoprocentně rozlišit popředí a pozadí.

Za zhoršených světelných podmínek v budově nebo za šera jsou výsledné fotografie v některých detailech málo ostré a začíná se u nich projevovat digitální šum. Za tmy jsou snímky tmavé, hodně neostré s větším výskytem šumu.

Tip: Snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Motorola One zvládá natáčet až v rozlišení 4K při 30 snímcích za vteřinu. Budete se muset obejít bez stabilizace obrazu. Výsledek pořízených záběrů není vůbec špatný, video má pěkné barvy, fotoaparátu nevadí protisvětlo nebo rychlé změny scény a přeostřování.

Zvukové podání je dostačující. Občas se ale objevuje kostičkovaný obraz a mírné cukání. Za zhoršených světelných podmínek se u videa začíná ve velké míře projevovat digitální šum a o horší ostrost.

Závěrečné hodnocení Motorola One recenze

Motorola One je vydařeným smartphonem střední třídy, který zaujme čistým operačním systém a zdařilým designem. Telefon se velmi dobře drží, i když svou daň si vybírají elegantní skleněná záda, díky kterým zařízení může klouzat z ruky. Výrobce musím pochválit za snahu o minimalizaci rámečků, kvalitní displej i funkci ambientních notifikací.

Uvítáte i přítomnost konektoru USB-C a 3,5mm výstupu na sluchátka. Nesmím zapomenout ani na rychlou a přesnou čtečku otisků prstů nebo konstrukci odolnou proti postříkání vodou. Spokojeni budete i s výdrží baterie, která atakuje hranici dvou dnů na jedno nabití, a rychlým nabíjením, které nebývá v této cenové kategorii standardem.

Duální fotoaparát dokáže za dobrých světelných podmínek pořídit kvalitní fotografie. Vhod přijdou i speciální režimy. Výsledné snímky portrétního režimu bohužel nepatří k nejlepší. Kvalitou za šera nebo tmy také neoslní, což platí i pro video záběry. Použitý operační systém Android 8.1 Oreo je rychlý a radost udělá i přítomnost několika užitečných funkcí a aplikací navíc.

Sympatická je i cena 5 990 Kč včetně DPH. Celkově se mi Motorola One, i přes neúplně zdařilý fotoaparát, líbí a můžu ji doporučit všem, kteří hledají elegantní telefon s dobrou hardwarovou výbavou, čistým operačním systém a slušnou výdrží na baterii.

Největším konkurentem pro novinku od Motoroly je aktuálně Xiaomi Mi A2 (recenzi si můžete přečíst zde), který má shodnou cenu a čistý operační systém. Mi A2 nabízí o něco větší displej bez výřez s vyšším rozlišením Full HD+, kvalitnější fotoaparát a kovové tělo. Mezi jeho slabiny patří horší výdrž baterie, nepřítomnost NFC nebo slotu na paměťové karty.

Velmi podobným konkurentem je i Xiaomi Redmi Note 5 (recenze), který se prodává o něco levněji. Ten zaujme velmi podobným hardwarem, jako v případě Mi A2, a dlouhou výdrží na baterii. Nedostatkem ve výbavě je starší konektor microUSB a rozdílný je i použitý operační systém s nadstavbou MIUI 9.5.

Motorola One

Motorola One
7.6

Design a zpracování

8.1/10

Výkon a optimalizace

7.3/10

Hardwarová výbava

7.2/10

Kvalita fotografií a videa

7.1/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • povedený design
  • čistý operační systém
  • 3,5mm výstup na sluchátka & USB-C konektor
  • rychlé nabíjení
  • odolnost proti postříkání vodou
  • dobrá výdrž baterie

Zápory

  • magnet na otisky prstů, kluzká záda
  • kvalita fotografií za zhoršených podmínek
  • pouze průměrný výkon
  • nižší rozlišení displeje
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku