Domů » Články » Venkovní systém Philips Hue: chytrá světla na terasu i na zahradu

Venkovní systém Philips Hue: chytrá světla na terasu i na zahradu

Chytré osvětlení Philips Hue je v rámci chytré domácnosti pojmem. Jen málokterá značka světel se dokázala natolik vrýt do povědomí, že ji můžete bez obav doporučit takřka komukoli. Zatímco v úvodním článku jsme se podívali na Philips Hue z obecného pohledu se zaměřením na interiérové osvětlení, tentokrát se vrhneme na systémy určené na terasu či zahradu, kde se chytrá světla taktéž mohou předvést.

Bodová světla Lily Outdoor

Bodová světla Lily Outdoor jsou ideálním způsobem, jak nasvítit konkrétní část vaší terasy či zahrady, a tím ji zvýraznit. Hru světla a stínů můžete vytvořit pomocí 16 milionů barev a všech odstínů bílého světla. Osvítit můžete například objekty, stromy nebo cestu a nechat tak prostor vyniknout.

philips hue lily 2
Philips Hue Lily Outdoor

Kouzlo automatizací, které se s nedávno vydanou čtvrtou verzí mobilní aplikace Philips Hue dočkaly výrazného vylepšení, se skrývá v automatickém rozsvícení světel Philips Hue pomocí časových rozvrhů nebo díky rutinám východu & západu slunce. Tímto způsobem lze samozřejmě světla i vypnout a regulovat. K regulaci nepotřebujete kabely, elektrikáře ani náročnou montáž.

philips hue lily 3
Philips Hue Lily Outdoor

Pro správné fungování je pochopitelně potřeba Philips Hue Bridge, díky kterému můžete ovládat světla z chytrého telefonu nebo tabletu prostřednictvím aplikace Philips Hue, či doplnit do systému interiérové spínací prvky, které budou vaše světla regulovat. Bodová světla Lily Outdoor fungují i s technologiemi Amazon Alexa, Apple HomeKit a Google Assistant, které vám umožní systém Philips Hue pohodlně ovládat hlasem.

philips hue lily XL 1
Philips Hue Lily Outdoor XL

Základní jednotka se dodává se vším, co potřebujete, včetně světelných bodů, zdroje, prodlužovacích kabelů a konektorů. Stačí tedy vše rozbalit, provést montáž dle přání a rozsvítit. Bodová světla Lily Outdoor jsou zkonstruována se stupněm krytí IP65: to znamená, že jsou chráněna před nízkotlakým proudem vody. Jedná se o vyšší úroveň ochrany než stupeň IP44 a běžně se používá, když jsou svítidla blízko k zemi nebo vyžadují vyšší ochranu v důsledku určitých venkovních podmínek.

Philips Hue Lily XL: Leistungsstarker Spot für den Außenbereich

V hliníkovém těle se nacházejí LED světla s životností až 25 000 hodin, celkovým světelným tokem 600 lm, výkonem 49 W, příkonem 8 W a barvou světla mezi 2000–6500 K.

Svítidla Discover, Econic, Fuzo, Impress a Welcome

Svítidla z řady Discover, Econic, Fuzo, Impress a Welcome nabízejí celou škálu exteriérových světel, mezi nimiž je na první pohled rozdíl v designu a způsobu jejich použití. Hlavní předností je integrované LED osvětlení, které může na povel hrát doslova všemi barvami.

philips hue discover 1
Philips Hue Discover

Exteriérové světlometové svítidlo Discover lze využít především jako silný světelný zdroj LED, který zvládne osvětlit velkou část vaší zahrady. Svítidlo dokáže jasně prosvítit přístupovou nebo příjezdovou cestu či hlavní a vedlejší vchodové dveře. Společně s venkovním senzorem lze využít automatického rozsvícení světel při vašem příchodu a zhasnutí při odchodu. Světelný zdroj odpovídá 79 Wattům, celkový světelný tok je 2300 lm, příkon a výkon světla je shodně 15 W a odolnost je zajištěna certifikací IP44.

Řada Econic nabízí pět druhů venkovního osvětlení – tři typy nástěnného světla (čtvercové na zdi, lampa zavěšená dolů a lampa zavěšená nahoru), stojanové svítidlo a sloupové svítidlo. Světla Econic se hodí spíše k romanticky laděnému domku, kde má chaos svůj pevný řád. Mírně rustikální vzhled ovšem nelimituje – všechna světla Econic mají 16 milionů barev, světelný zdroj odpovídá 79 Wattům, celkový světelný tok je 1150 lm, příkon a výkon světel je 15 W a stupeň krytí opět splňuje standard IP44.

philips hue econic 1
Philips Hue Econic

Řada Fuzo má k dispozici rovněž pět druhů venkovního osvětlení – tři typy nástěnného světla (čtvercová světla různých velikostí), stojanové a sloupové svítidlo. Fuzo je pravým designovým opakem řady Econic, neboť ostré linie a čistý design se dokonale hodí k modernímu bydlení či čerstvě postavené vile.

philips hue fuzo 2
Philips Hue Fuzo

Světla řady Fuzo mají 16 milionů barev, světelný zdroj odpovídá 80 Wattům, celkový světelný tok je 1150 lm, příkon a výkon světel je 15 W a stupeň krytí je taktéž IP44.

philips hue fuzo 1
Philips Hue Fuzo

Světla Impress mají stejně jako předchozí dvě řady také k dispozici pět typů osvětlení – tři nástěnná (různé velikosti a typy skleněných vitrín s LED kvádrem uprostřed), stojanové svítidlo a sloupové světlo. Impress je designovou kombinací sérií Fuzo a Econic – ostře řezané linie odpovídají modernějšímu designu, ale LED kvádr uvnitř skleněných vitrín jim dodává nádech tajemna.

Stejně jako předchozí systémy i řada Impress se pyšní 16 miliony barev. Světelný zdroj odpovídá 49 Wattům, celkový světelný tok je 1200 lm, příkon a výkon světel je 8 W a stupeň krytí i v tomto případě splňuje normu IP44. Řada světel Impress se však více hodí pro vytvoření atmosféry než pro osvětlení příjezdové cesty.

philips hue welcome 1
Philips Hue Welcome

Model Welcome má jen jediného zástupce v podobě světlometového svítidla. To stejně jako všechna ostatní venkovní světla vyžaduje spojení s Philips Hue Bridge, díky kterému lze ovládat pohodlně z mobilní aplikace či díky hlasovým asistentům, můžete mu nastavit časovač či po spárování s venkovním senzorem může reagovat na pohyb.

Nepřehlédněte – Aplikace Philips Hue ve zcela nové verzi. Máme pro vás přehled novinek

Na rozdíl od ostatních disponuje pouze bílým světlem a jeho různými teplotami, životností až 25 000 hodin, světelný zdroj odpovídá 80 Wattům, celkový světelný tok je 2300 lm, maximální příkon a výkon světla je 15 W a stupeň krytí splňuje standard IP44.

Světelné sloupky Turaco, Lucca a Tuar

Světla z řad Turaco, Lucca a Tuar se od ostatních odlišují především tím, že nemají k dispozici celou barevnou paletu různých barevných odstínů, ale sází na jednoduché bílé světlo. K tomu využívají externí žárovku, jejíž volba je na vašem uvážení, nikoli integrované LED osvětlení. Zatímco řady Discover, Econic, Fuzo a Impress by šlo označit jako světla pro všechny snílky a milovníky domácí pohody, řady Turaco, Lucca a Tuar jsou určeny spíše pro všechny pragmatiky, kteří chtějí mít zahradu, terasu či příjezdovou cestu pořádně osvětlenou bez zbytečných příkras.

Světla Turaco jsou k dispozici tři, konkrétně ve formě venkovního stojanu, sloupku a nástěnného svítidla. Strohý industriální design se hodí především k modernímu domu. Světla se pyšní třídou energetické účinnosti A+, životností až 25 000 hodin, světelným tokem žárovky 806 lm, paticí E27, příkonem a výkonem žárovky 8 W a odolností podle standardu IP44.

Venkovní světla Lucca nabídnou opět tři různé formy, tedy venkovní stojan, sloupek a nástěnné svítidlo. Po designové stránce se jedná o povedená světla, která pro změnu spoléhají na válcový tvar, který je z větší části černý, díky čemuž snadno zapadne na jakoukoli zahradu. Světla se pyšní třídou energetické účinnosti A+, životností až 25 000 hodin, světelným tokem žárovky 806 lm, paticí E27, příkonem a výkonem žárovky 8 W a odolností podle standardu IP44.

Osvětlení Tuar máte k dispozici opět ve třech variantách – venkovní stojan, sloupek či nástěnné svítidlo. Světla Tuar patří podle mě k tomu nejmodernějšímu designu, jaký může Philips nabídnout. Hliníkové základny nenechají nikoho na pochybách, že tahle světla nechtějí být jen doplňkem zahrady, ale její plnohodnotnou součástí. Světla se pyšní třídou energetické účinnosti A+, životností až 25 000 hodin, světelným tokem žárovky 806 lm, paticí E27, příkonem a výkonem žárovky 8 W a odolností podle standardu IP44.

Řada Nyro, Daylo a Hue Amarant

Předchozí řady byly určeny buď pro vytvoření příjemné atmosféry či osvětlení příjezdové cesty, měly však jedno společné – jednalo se vždy o tradiční typy osvětlení. V řadách Nyro, Daylo a Hue Amarant se nicméně ukrývají skvosty, které mají specifická použití pro specifické účely. Ať už jde o decentní osvětlení chodníčku či okraje rodinného domu nebo o světlo pro vytvoření té správné atmosféry ve stísněných podmínkách, jsou právě série Nyro, Daylo a Hue Amarant tou správnou volbou.

V řadě Nyro se skrývají dva typy osvětlení ve formě venkovního stojanu a nástěnného svítidla. Jejich předností je tvar do písmena L, díky kterému nesvítí po celém okolí, ale jen dolů. To je ideální varianta například pro satelitní městečka, kdy jsou jednotlivé domy blízko u sebe a klasická světla by mohla nepříjemně rušit sousedy. Světla Nyro mají 16 milionů barev, světelný zdroj odpovídá 42 Wattům, celkový světelný tok je 1000 lm, příkon a výkon světel je 13,5 W a stupeň odolnosti se zastavil na IP44.

philips hue daylo 2
Philips Hue Daylo

Exteriérové nástěnné svítidlo Daylo je specifické kruhové světlo. Nad jeho správným umístěním se budete muset trochu zamyslet, neboť Daylo se nehodí úplně do každého prostoru. Vhodné působiště pro něj může být například pod střechu verandy či u boudy na nářadí. Ve spojení se senzorem pohybu může fungovat jako preventivní opatření proti zlodějům. Světlo Daylo má 16 milionů barev, světelný zdroj odpovídá 80 Wattům, celkový světelný tok je 1050 lm, příkon a výkon světel je 15 W a stupeň odolnosti se zastavil na IP44.

Philips Hue Amarant: Lineare Leuchte für den Außenbereich

Lineární exteriérové světlo Amarant je ideálním světelným zdrojem do těžko přístupných míst. S jeho pomocí můžete osvětlit například živé ploty či stěny, přičemž lze vzájemně propojit vícero světel Amarant a vytvořit tak světelnou stěnu.

philips hue amarant
Philips Hue Amarant

Integrovaný kovový štít navíc odráží světlo nahoru a rovnoměrně je rozkládá na velkou plochu, čímž snižuje nepříjemné oslnění. Světlo Amarant má 16 milionů barev, světelný zdroj odpovídá 104 Wattům, celkový světelný tok je 1400 lm, příkon a výkon světel je 20 W a stupeň odolnosti se zastavil na IP65.

Venkovní LED pásek a senzor

LED pásky jsou populárním způsobem, jak oživit interiér. Klasické pásky se nicméně nehodí pro použití ve venkovních prostorech, což ovšem neplatí pro dvoumetrový a pětimetrový pásek od Philipsu. Spíše než o tradiční LED pásek se jedná o v průměru tenkou trubici, která je naplněna LED světelnými zdroji, jež mohou hrát všemi barvami a zároveň jsou odolné proti venkovním podmínkám.

philips hue lightstrip 2
Philips Hue LED pásek

Venkovní světelný pás je zcela flexibilní a můžete ho tvarovat, ohýbat a manipulovat s ním tak, aby svítil podle vašich potřeb. S přibalenými sponami a šrouby ho můžete instalovat prakticky kamkoliv. Venkovní pásové osvětlení Philips Hue nabízí speciální povlak, který rozptyluje vyzařované bílé nebo barevné světlo. Světelný pás není třeba skrývat, ať už ho používáte pro přímé či nepřímé osvětlení – vše, co vidíte, je jen čisté světlo.

philips hue lightstrip 3
Philips Hue LED pásek

Venkovní LED pásek se dodává se vším, co potřebujete, což je samotný světelný pásek a venkovní napájecí zásuvka. Stačí tedy vše rozbalit, provést montáž dle přání a rozsvítit. Jeho velikost si bohužel nijak nezvětšíte ani nezkrátíte – takto funkcionalita známá z interiérových LED pásků padla za oběť odolnosti IP67. Provozní teplota venkovního LED pásku je -20 až 45 °C, životnost je až 25 000 hodin a příkon činí 37,5 W.

philips hue senzor 2
Venkovní senzor Philips Hue

Užitečným pomocníkem, který posune venkovní LED světla na úplně jinou úroveň a znatelně vylepší jejich automatizaci, je venkovní senzor. S jeho pomocí si zajistíte pohodlí automatického rozsvícení světel při příchodu domů. Venkovní senzor se snadno montuje a je plně bezdrátový. Instalaci proto můžete zvládnout i bez elektrikáře. Stačí senzor vybalit, nastavit jej pomocí aplikace a namontovat, kamkoliv chcete. Konfigurování senzoru a nastavení citlivosti na denní světlo a na pohyb se rovněž provádí pomocí aplikace Philips Hue.

philips hue senzor 1
Venkovní senzor Philips Hue

Sada se dodává s různými montážními součástmi, takže je možné provést montáž na stěnu, do vnitřního rohu nebo na vnější roh, případně na sloupek. K montáži lze využít také tyč nebo okapový svod. Je proto ideální pro oblast dvoru, garáže nebo kterékoli části kolem vašeho domu, kde je to důležité. Díky napájení pomocí dvojice AA baterií se můžete zcela svobodně rozhodnout, kam venkovní senzor pohybu umístíte.

philips hue senzor 3
Venkovní senzor Philips Hue

Venkovní senzor je zkonstruován s ochranou IP54: je chráněn proti vodě stříkající z jakéhokoli směru, díky čemuž vydrží silný déšť a další nepříznivé povětrnostní podmínky. Díky velkému zornému úhlu a rozsahu detekce venkovního senzoru je možné zachytit jakýkoliv pohyb v blízkosti vašeho domova. Dokáže přímo zapínat venkovní světla, kterými nevítané návštěvníky nasvítí. Můžete nastavit, že se vám budou rozsvěcet vnitřní světla, takže budete vyvolávat dojem, že jste doma, i když tomu tak právě nebude.

Nízkonapěťová světla LowVolt a srovnání s klasickými světly

Osvětlit celé okolí domu dá nejen spoustu práce, ale také může vlézt pořádně do peněz kvůli vysoké spotřebě elektrické energie, Nemluvě o složitosti instalace, na kterou je v mnohých případech lepší povolat si odborníka. Philips nicméně nabízí také sadu světel LowVolt, která přesně těmto problémům předchází. S ní je totiž možné jednotlivé světelné prvky napojit na sebe navzájem a poté je jednoduše zapojit do klasické zásuvky.

Explore LowVolt outdoor smart lighting from Philips Hue

Řada LowVolt se vyznačuje propojením vícero světelných výstupů do jednoho či více zdrojů, jež lze pohodlně zapojit do zásuvky. Do řady LowVolt spadají světla Impress, Calla, bodová světla Lily a Amarant, která lze doplnit také o venkovní LED pásek.

philips hue lowvolt 1
Instalace LowVolt světel je snadná

Oproti klasickým světlům přijde vhod především snadná instalace. S pomocí prodlužovacích kabelů a T-spojek můžete propojit prakticky libovolné množství externích světel, ať už máte malou či velkou zahradu. O sílu napájecího zdroje nemusíte mít obavy, Philips má v nabídce jak slabší 40W zdroj, tak silnější 100W.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Má někdo reálnou zkušenost, když to budu mít třeba tři roky venku na zahradě, že to fakt stále bude fungovat? Jde mi hlavně o ty venkovní na který bude pršet, UV záření atd? Cenově to vychází docela dost tak bych chtěl mít jistotu že to za pár let nebudu muset měnit.

    • Ak je u Vás zima do -20 leto +40 na slnku tak asi nie. je to elektronika a nepredpokladám, že bude stavaná na takéto extrémy. Tie vonkajšie budú odolnejšie ale nejakú extra dlhú životnosť tomu nedávam max 5 rokov.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).