Domů » Články » Philips Hue: chytré osvětlení, které oživí každou domácnost, terasu i zahradu

Philips Hue: chytré osvětlení, které oživí každou domácnost, terasu i zahradu

Chytré technologie pozvolna prostupují téměř všemi aspekty lidského života. Týká se to i domácího osvětlení, které umí v mnoha ohledech usnadnit a zpříjemnit pobyt v domácnosti, domě či ve venkovních prostorách, jako jsou zahrady, pergoly nebo příjezdové cesty. Ať už toužíte ovládat všechna světla v domácnosti jedním kliknutím nebo chcete jednoduše měnit režimy svícení bez ohledu na to, zda odpočíváte po náročném dni v práci či se díváte na svůj oblíbený film, neobejdete se bez chytrého osvětlení.

philips hue 6

Připravili jsme pro vás proto nový redakční seriál, kde se budeme komplexně věnovat chytrému osvětlení řady Philips Hue, které patří k tomu nejlepšímu, co si můžete pořídit. Limitem možnosti využití světel je pouze vaše fantazie (a peněženka) a my vám ukážeme, že nákupem chytrých žárovek to nekončí. Naopak…

Vstupenka do světa chytrého osvětlení

Pod systémem Philips Hue se ukrývá široká nabídka různých typů osvětlení, s nimiž vybavíte celou domácnost i venkovní prostory. V nabídce naleznete základní chytré žárovky, které snadno našroubujete do jakéhokoliv lampy či lustru, vkusná interiérová i exteriérová světla i LED pásky, které ocení nejen zapálení hráči videoher.

philips hue 3

Portfolio výrobce uzavírá celá řada příslušenství – od bridge (mozek celého systému), bez kterého se při větším počtu světel/chytrých žárovek neobejdete, přes chytrou zásuvku, dálkové ovládání, pohybové čidlo či venkovní senzory. Rozhodně je tedy z čeho vybírat.

Hue Dimmer
Vypínač Philips Hue Dimmer Switch

Právě pořízení chytré žárovky je ideálním prvním krůčkem do světa inteligentního osvětlení. Chytrou žárovku jednoduše našroubujete do většiny svítidel, spárujete s mobilní aplikací Hue a okamžitě ji můžete začít používat. Žárovku můžete zakoupit samostatně, nebo v kombinaci s praktickým bezdrátovým vypínačem (Hue Dimmer Switch), který světlo umí nejen vypínat a zapínat, ale také regulovat jeho intenzitu či barvu – některé žárovky nabízejí víceúrovňové bílé světlo, jiné umějí hrát všemi barvami.

Světelné pásky: ve jménu praktičnosti i dekorace

Interiérové osvětlení můžete oživit instalací chytrých světelných pásků, které lze podle potřeby tvarovat, krátit a prodlužovat, abyste je mohli pohodlně přizpůsobit jakémukoliv prostoru v domě, ať už se jedná o kuchyňskou linku či schodiště. Světelné pásky jsou k dispozici v několika provedeních – interiérové, exteriérové a tzv. Gradient, který umožňuje synchronizaci světel s dějem na obrazovce TV. Pásky skvěle poslouží pro dekorační i funkční účely, neboť se mohou pochlubit vysokým světelným výkonem až 1600 lumenů.

Bodová světla do domácnosti i na zahradu

Systém Philips Hue nabízejí kromě funkcí spojených s chytrým osvětlením také elegantní design, takže skvelě doplní jakýkoliv interiérový prostor, ať už dáváte přednost moderně vyhlížejícím stolním svítidlům, nebo nenápadným zapuštěným bodovkám. A věřte mi, že vím, o čem mluvím. Když jsem do své domácnosti nainstalovat „bodovky“ s logem Philips Hue, které nahradily obyčejná světla, která v domě zanechal developer, místnosti nádherně prokoukly.

A není třeba se omezovat pouze na interiér. Philips Hue je k dostání také ve formě venkovního osvětlení, které lze umístit například na stěnu či upevnit do země jako stojan nebo sloupek, třeba pro osvětlení příjezdové cesty či terasy.

philips hue 10
Venkovní osvětlení Philips Hue

Díky tomu, že se jedná o chytrá světla, můžete je snadno integrovat do ekosystému vaší chytré domácnosti, případně si vytvořit nejrůznější automatizace. Pokud například přijíždíte z práce a venku je šero, automaticky dojde k rozsvícení světel na příjezdové cestě. Možnosti využití jsou v tomto případě prakticky neomezené.

Integrace do chytré domácnosti

Řada produktů Philips Hue spolupracuje s širokým spektrem dalších platforem, asistentů a chytrých zařízení, čímž vhodně dotváří ekosystém komplexně fungující chytré domácnosti. Snadno je integrujete do HomeKitu od Applu, Google Home, Alexy, ale třeba i Home Assistanta.

hue zarovky
Chytré žárovky Philips Hue snadno promění jakékoliv světlo v chytré

Chytrá světla Philips Hue můžete ovládat více způsoby. V případě, že nemáte bridge, je nejsnazší cestou připojení přes Bluetooth, s nímž můžete v jedné místnosti pohodlně ovládat libovolnou žárovku Philips Hue. Žárovky můžete ovládat přímo v mobilní aplikaci Hue Bluetooth, která umožňuje ovládat až deset různých světel.

Personalized smart lighting throughout your day

Chcete-li mít pod kontrolou osvětlení v celé domácnosti a využít chytrá světla na maximum, rozhodně se neobejdete bez již zmíněného Hue Bridge, se kterým snadno vytvoříte síť propojených zařízení skrze bezdrátovou komunikační technologii Zigbee. S jedním bridgem lze propojit až 50 světel Philips Hue.

philips hue bridge
Philips Hue Bridge

Hue Bridge lze chápat jako centrálu veškerého inteligentního osvětlení, které máte doma. Právě zde se uchovávají uživatelská nastavení, která můžete pohodlně měnit a ovládat prostřednictvím doprovodné mobilní aplikace Philips Hue. V případě, že to s chytrým osvětlením myslíte vážně, rozhodně doporučujeme sáhnout po bridge, se kterým získáte možnost vzdáleně ovládat vaše světla v domácnosti. I zde se nabízí možnost vytvoření nejrůznějších automatizací – například pravidelného rozsvěcení světel v případě, že nejste doma, což by mohlo odradit případné zloděje.

Naopak pokud doma chcete mít jen pár chytrých světel, vystačíte si s technologií Bluetooth, nicméně v takovém případě budete moci světla ovládat pouze pokud budete v dosahu Bluetooth.

Hlasové ovládání

Chytrá světla můžete jednoduše ovládat hlasem, stačí je připojit k chytrému asistentovi. Philips Hue se domluví s Alexou od Amazonu, se Siri od Applu i hlasovým asistentem od Googlu. Hlasem můžete ovládat jednotlivá zařízení pomocí jejich názvů nebo více žárovek najednou a například tak vypnout všechna světla v domě bez nutnosti vstávat z postele či gauče.

Philips Hue potěší i hráče

Osvětlení Philips Hue plně využijete i v hráčském doupěti. Ovšem pouze za předpokladu, vlastníte-li příslušenství od Razeru, se kterým lze světla  synchronizovat v mobilní aplikaci Razer Synapse 3. Chytrá světla Philips Hue můžete spárovat s LED příslušenstvím Razer Chroma, čímž dosáhnete synchronizovaného propojení světelných efektů mezi herním příslušenstvím a světly v místnosti.

hue gaming

Široká kompatibilita

Světla Philips Hue nabízí poměrně široké možnosti kompatibility, takže je snad integrujete do chytré domácnosti. Mezi podporované služby patří například IFTTT (If This Then That), s níž můžete vytvářet řetězce příkazů na základě činnosti jiných aplikací.

Díky tomu je možné například nastavit, aby světla Hue začala blikat modře, jakmile za okny začne pršet. Případně vás světelný signál může upozornit třeba na příchozí poštu v Gmailu. Já si například vytvořil automatizaci, která mi v obývacím pokoji několikrát problikne bodovým světlem v případě, že mi čidlo naměří vyšší hodnotu oxidu uhličitého – to je pro mě signál, abych vyvětral.

philips hue bridge 2
Philips Hue bridge je mozkem vašeho domácího chytrého osvětlení

Philips Hue si rozumí také s inteligentními televizními ovladači od Logitechu, s nimiž můžete sladit světelnou atmosféru v pokoji s vaším oblíbeným filmem či fotbalovým utkáním.

Osvětlení Hue můžete dále spárovat i s aplikací Samsung SmartThings, která slouží ke správě veškerých podporovaných chytrých zařízení v domácnosti. Světelný signál vás tak může například upozornit na otevřené okno.

Chytré vypínače Friends of Hue

Úvodní článek o produktech řady Philips Hue zakončíme jedním užitečným tipem, který dříve či později bude řešit každý, kdo do chytrého osvětlení investuje.

Sestavu chytrých světel od Philipsu lze kromě standardně dodávaných ovladačů doplnit také o speciální vypínače řady Friends of Hue, kterou dnes ve svém portfoliu má většina renomovaných výrobců vypínačů (ABB, Legrand…). Jen pozor, nejsou zrovna levné, ale elegantně řeší jednu nepříjemnou vlastnost.

abb friends of hue
Chytrý nástěnný vypínač, který byste od toho klasického jen těžko rozeznali (ABB – řada Friends of Hue)

Pokud si koupíte jakékoliv chytré světlo, je nutné, aby bylo neustále pod napětím (tedy ve standby režimu). Pokud jej zapnete přes klasický vypínač, tento stav bude splněn a následně jej můžete bez problémů ovládat z mobilního telefonu nebo skrze bezdrátový ovladač Philips Hue. Jakmile ale světlo „natvrdo“ vypnete obyčejným vypínačem na zdi, odstřihnete jej od napájení.

Smarter Home application – Friends of Hue smart switch

Ideální stav by tedy byl takový, aby i po „vypnutí“ skrze vypínač na zdi světlo neustále bylo pod napětím. A právě to řeší vypínače řady Friends of Hue, které se navenek tváří jako klasické „hloupé“, ale v reálu fungují spíše jako přepínač, nikoliv vypínač v pravém slova smyslu.

Vypínače řady Friends of Hue jsou bezdrátové a nepotřebují žádné napájení či baterii. Fungují na technologii Zigbee Mesh v pásmu 2,4 GHz, která na krátké vzdálenosti umí propojit nízkoenergetická bezdrátová zařízení. Vypínače jsou programovatelné, takže kromě rozsvěcování a zhasínání světel s nimi můžete nastavovat barevné scény či podle potřeby měnit intenzitu osvětlení pokoje.

Philips Hue Wall Switch

V průběhu léta by se na český trh měl dostat také nový modul Philips Hue Wall Switch, který lze umístit do klasického hloupého vypínače. Rozměry modulu jsou velice kompaktní – 43,3 x 38 x 10,2 mm. Oproti vypínačům řady Friends of Hue ale vyžaduje napájení, které zajišťuje klasická knoflíková baterie, se kterou Philips slibuje výdrž okolo 5 let. Cena je ale oproti Friends of Hue vypínačům poloviční.

Nový modul Philips Hue Wall Switch
Philips Hue Wall Switch

Napájení přímo z rozvodů v krabičce by bylo příjemnější, nicméně to by se údajně negativně projevilo na celkové velikosti modulu. V praxi tedy bude nutné po několika letech obměnit baterie ve všech takto instalovaných modulech pod vypínači.

Chytré osvětlení Philips Hue nabízí celou řadu různých typů osvětlení do interiéru i exteriéru. Nespornou výhodou je jejich široká kompatibilita s chytrou domácností i pohodlné možnosti ovládání, které vám dokáží usnadnit a zpříjemnit život. Některé potenciální zájemce však může odradit vyšší pořizovací cena, kvůli které se budou poohlížet po levnějších variantách. Ty ale často postrádají pokročilé chytré funkce, které u Philips Hue najdete.

A to nemluvím o propracované a skvěle fungující mobilní aplikaci, kterou si podrobněji představíme v některém z dalších dílů našeho seriálu. Už příští týden se můžete těšit na druhý díl, ve kterém se podíváme na chytrá světla pro venkovní využití.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

15 komentářů

 1. S tim souhlasim. Hue svetla jsou hodne drahy ale ta kvalita je uplne jinde nez ma konkurence. A to jak kvalitou produktu tak mobilni aplikaci.

 2. V čem je lepší žárovka od Philipsu (Hue) než třeba žárovka od Xiaomi která stojí polovinu?

  • Philips Hue má výhodu mnohem většího portfolia než nabízí konkurence. Když se podíváš na nabídku Yeelight, tak je to jen zlomek toho, co nabízí Philips. Ale jestli ti portfolio Yeelightu stačí, tak není důvod pořizovat mnohem dražší Philips Hue.

 3. Honza Pekárek

  Mám doma Hue úplně v celém domě i na terase. Počáteční investice byla téměř sto tisíc korun. Přes počáteční problémy s komunikací s Bridge, které naštěstí opravil po čase softwarový update jsem maximálně spokojený. Možná by to šlo pořídit i levněji od jiných dodavatelů ale jako celek mohu jedině doporučit

 4. Ahoj, mám komplet osvětlení Philips HUE, byt i terasu, závěsná svítidla, bodová svítidla, lightstrips, iris, pohybová čidla…Podle mého názoru se investice vyplatila. Protože jsme doma všichni vybavení zařízeními od Applu, líbí se mi ovládání aplikací domácnost, hlasové ovládání je super, jak mobilem, tak tablety, taky přes hodinky, vzdálená správa atd. Jinak aplikace HUE pro iOS je rovněž 👍. Já jsem spokojený, žena taky, takže👏.

 5. Philips končí s elektronikou pro domácnosti a bude dělat jen zdravotní techniku, takže toto je za mně konečná a Hue bych nyní nekupoval.

  • Tak já Philips škrtnul ze seznamu už jen kvůli nesmyslnému zaříznutí podpory jejich první generace Hue Bridge.

  • Viktor: a to si vzal kde tuhle informaci? Btw za Hue stojí kromě Philipsu taky společnost Signify a pochybuju, že by takhle dobře rozjetý business nechali jen tak padnout, tomu se mi vážně nechce věřit.

 6. milhaus: Signify vzniklo přejmenováním Philips Lighting. Ale jinak má Viktor pravdu, jejich hlavní orientace jako značky Philips je health care

 7. Mar 25, 2021

  Philips to sell its Domestic Appliances business to global investment firm Hillhouse Capital

  • Viktor: šokující odhalení, ale absolutně mi uniká pointa toho že by měla světla Hue skončit. To je kravina až do nebe.

  • Heske zarovky ale jeto drahe

  • Filip: to nevadí, Filipe. Nemůže být každý chytrým.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).