TOPlist

Tyto záběry nejsou pro slabé povahy. Pixel 9 Pro Fold selhal v testu odolnosti

Google Pixel 9 Pro Fold v černé a bílé barevné variantě
  • Nový Pixel 9 Pro Fold dopadl v testu odolnosti stejně (špatně) jako jeho předchůdce
  • Displeje i rám odolají škrábancům stejně jako u konkurenčních skládaček
  • Pokusu o přelomení se ale telefon příliš dlouho nebránil

Rodina zařízení Google Pixel se letos v létě pořádně rozrostla – americká firma ji doplnila hned o čtyři nové smartphony, z nichž na nejvyšším stupínku stojí skládačka Pixel 9 Pro Fold. Ačkoliv se jedná o velmi zajímavý kousek hardwaru, českým a slovenským zájemcům je bohužel zapovězen – my jsme alespoň měli krátkou možnost si Pixel 9 Pro Fold prohlédnout na nedávném veletrhu IFA v Berlíně. Pochopitelně jsme si nemohli vyzkoušet, jak je na tom telefon s fyzickou odolností, naštěstí se našli jiní, kteří se těchto testů zhostili za nás.

Pixel 9 Pro Fold: nesnažte se jej ohnout obráceně

Odolnost druhé generace skládačky od Googlu otestoval youtuber Zack Nelson z kanálu JerryRigEverything, v jehož rukách loňský model kapituloval. Google u něj sice sliboval nejpevnější kloub ze všech ohebných smartphonů vůbec, ovšem nic mu to nebylo platné – telefon se v testu na ohyb zlomil hned vedle. Jeho letošní nástupce mohl Googlu napravit reputaci, jenže…

… dopadl úplně stejně. Zpočátku se tortura vyvíjela pro Pixel 9 Pro Fold poměrně dobře. Díky ochranným sklům Gorilla Glass Victus 2 a UTG se oba displeje chovaly dle očekávání – vnější podlehl hrotům o tvrdosti 6 podle Mohse, do vnitřního se podařilo zarýt pouhým nehtem. To je ale u současných ohebných telefonů obvyklé. Displeje také s lehkými ztrátami ustály test kontaktu s přímým plamenem, zde vnitřní obrazovka překvapila tím, že se její plastová ochrana neroztavila.

Hůře telefon zvládl kontakt s pevnými nečistotami – pískem a hlínou. Google sice vůči nim nedeklaruje žádnou zvýšenou odolnost, nicméně to nedeklaroval ani Samsung u loňského Galaxy Z Foldu 5, a přesto jeho telefon ve stejné zkoušce obstál. Pixel 9 Pro Fold s ní ale měl evidentně větší potíže – nečistoty se dostaly do soukolí kloubu, odkud pak bylo slyšet zjevné praskání.

Hardwarové parametry Google Pixel 9 Pro Fold

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 14, čipset: Google Tensor G4, GPU: Mali-G715, RAM: 16 GB, interní paměť: 256/512 GB, pam. karta:
Rozměry: 155,2 × 150,2 × 5,1 mm (otevřený), 155,2 × 77,1 × 10,5 mm (zavřený), hmotnost: 257 g, zvýšená odolnost: IPX8

Displej, konektivita a baterie

8,0", LTPO OLED, rozlišení: 2076 × 2152 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4650 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 48 Mpx, f/1.7, 25mm, 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, laserový AF, OIS, druhý: 10,8 Mpx, teleobjektiv, f/3.1, 112mm, 1/3.2", dual pixel PDAF, OIS, 5× optický zoom, třetí: 10,5 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 127˚, 1/3.4", PDAF, selfie kamera: 10 Mpx, f/2.2, 23mm, 11/3.94", PDAF, 4K video

Zkázu Pixelu dokonal pokus o ohnutí rozevřeného telefonu opačným směrem, než Google zamýšlel – skoro se zdálo, že se telefon pokusu o zlomení bránil ještě méně než jeho loňský předchůdce. Nejslabším místem celé konstrukce se ukázaly být anténní předěly kovového rámu v blízkosti kloubu, který tuto torturu nezávisle na zbytku telefonu přežil.

V odolnosti vůči zlomení jsou stále premianty skládačky od Samsungu, které mají pro našince i tu výhodu, že se na rozdíl od ohebného Pixelu dají v tuzemských obchodech normálně koupit. Doufejme, že u příští generace si Google odolnost pohlídá a že ji uvede i na náš trh.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku