Cena:

Twitch má další problém. Podvodníci zde ve velkém perou peníze

penize dolary money

Twitch patří mezi nejpopulárnější streamovací platfromy na světě. Kromě toho, že je služba domovem celé řady úspěšných (nejen herních) streamerů, kteří si svou videoprodukcí zvládnou zajistit slušné živobytí, má na svém kontě také nejednu kontroverzi. Mezi ně patří například únik osobních údajů, problémy s nahotou či banování uživatelů bez následného vysvětlení. Nyní si může na seznam připsat také praní špinavých peněz.

Na rozsáhlý případ, který zahrnoval čtyřicet lidí, přišla koncem loňského roku turecká policie. Za peníze z kradených platebních karet nakupovali podvodníci virtuální měnu platformy Twitch, kterou následně posílali spřáteleným streamerům. Ti poté peníze, samozřejmě po odečtení provize, vraceli zpět. Celkem takto vyprali téměř 10 milionů dolarů (cca 225 milionů korun).

twitch stream
Mezi zatčenými se objevily i hvězdy e-sportu

Kdyby nebylo chamtivosti zločinců, patrně by turecká policie celý případ tak snadno neodhalila. Podvodníci se totiž pokusili navázat spolupráci s již zavedenými streamery, u kterých by praní větší sumy peněz nebylo až tak podezřelé. K jejich smůle ale narazili na streamera s přezdívkou Grimnax, který zveřejnil komunikaci s podvodníky a celý proces praní peněz podrobně popsal. Hashtag #temizTwitch (vyčistěte Twitch), který se následně začal šířit na sociální síti Twitter, policii celou práci jen usnadnil.

Obviněným hrozí několik let za mřížemi

Někteří ze zadržených byly pouze „malé ryby“, přesto v sítích turecké policie uvízla také velká jména tureckého e-sportu, jako Mehmet „cNed“ Ipek, který se specializuje na hru Valorant. Jaký bude mít nakonec celá kauza na všechny zainteresované dopad, není prozatím známo, nicméně v případě, že budou shledáni vinnými, mohou si od tureckého soudu odnést rozsudek ve výši dvou až pěti let za mřížemi.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.