Twitch čelí obřímu úniku informací. Jsou vaše data v ohrožení?

twitch

S úniky dat se v poslední době doslova roztrhl pytel. Po problémech Clubhouse, LinkedIn či WhatsAppu se do party nyní přidává také Twitch, streamovací služba zaměřená na hry. Kvůli chybě v konfiguraci získali hackeři přístup přímo k serverům služby.

„Můžeme potvrdit narušení bezpečnosti našich serverů,“ řekl mluvčí Twitche na sociální síti Twitter. „Kvůli chybě v konfiguraci serverů Twitche získala nechtěný přístup také třetí strana. V tuto chvíli nemáme podezření, že by unikly přihlašovací údaje nebo čísla kreditních karet,“ dodal Twitch ve svém prohlášení.

twitch hry gaming stream unsplash
Hackeři získali přístup ke zdrojovým kódům služby

Hackeři už stihli některá data zveřejnit, přičemž se mezi nimi nachází především zdrojový kód Twitche, dosud nevydaná služba konkurující Steamu od Amazon Game Studios či detaily o odměnách pro streamery. Celý 125GB balík informací umístil anonymní uživatel na torrent a sdílel jej na síti 4chan.

Twitch web
Osobní údaje uživatelů by měly být mimo ohrožení

„Každý únik zdrojového kódu je problém a může mít katastrofální následky. Kyberzločinci mohou data využít k odhalení slabin v systému, k zefektivnění útoků nebo třeba ke krádežím citlivých informací. Prozatím doporučujeme všem uživatelům služby Twitch změnit si hesla a zapnout na účtech dvoufaktorové ověřování,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Mezi zveřejněnými údaji jsou i platy streamerů

Mezi zveřejněnými informacemi o platech streamerů se objevili také čeští tvůrci. Například Agraelus si od roku 2019 přišel na 633 489 dolarů (cca 13,8 milionu korun), Herdyn si vydělal 166 367 dolarů (cca 3,6 milionu korun) a CzechCloud získal za poslední dva roky 132 216 dolarů (cca 2,8 milionu korun).

Jak poznamenal sám Agraelus v živém streamu, tyto částky jsou pouze za placené odběry a proma přes Twitch, přičemž jsou uvedeny ve výši před zdaněním. Vzhledem k tomu, že v těchto částkách nejsou zahrnuty přímé dary, příjmy z prodeje zboží s vlastní značkou či různých spoluprací, jsou skutečné výdělky streamerů bezesporu vyšší.

twitch stream
Mezi zveřejněnými informacemi jsou také platy oblíbených streamerů

Únik informací byl hackery označen jako „část jedna“, což naznačuje, že odcizených dat mají v rukávu více. Podle všeho to nicméně vypadá, že se útočníci zaměřili spíše na odcizení nástrojů samotné služby než na osobní údaje uživatelů. Stále ale není jasné, k jakému množství dat ve skutečnosti získali hackeři přístup. Twitch proto pro jistotu doporučuje, abyste si změnili své heslo a aktivovali dvoufázové ověřování, pokud jste tak ještě neučinili.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku