Facebook a Clubhouse mají na krku obří průšvih. V ohrožení jsou skoro 4 miliardy účtů

zlocin bezpecnost crime hacker unsplash

Sociální síť Clubhouse je v internetových vodách poměrně nová, už má ale na krku další podezření z masivního úniku uživatelských dat. Konkrétně se má jednat o 3,8 miliardy telefonních čísel, což by samo o sobě nebylo až tak hrozivé, neboť samotná telefonní čísla nemají na černém trhu příliš velkou hodnotu.

Problém nastal ve chvíli, kdy hacker zkombinoval tato telefonní čísla s databází osobních údajů 533 milionů uživatelů Facebooku, která gigantovi unikla v dubnu letošního roku. Kombinovaná databáze čítá jména, telefonní čísla a další údaje, za které si hacker řekl o rovných 100 000 dolarů (cca 2,1 milionu korun).

hacker spyware bezpecnost unsplash
V ohrožení je potenciálně až 4 miliardy uživatelů

Tyto údaje mohou být podle bezpečnostního analytika společnosti PerimeterX Briana Uffelmana zneužity k takzvanému základnímu převzetí účtu. „Ukradené přihlašovací údaje se využívají k automatickému vyplňování přihlašovacích údajů a k převzetím účtů. Útočníci nejčastěji odcizují dárkové karty, čísla kreditních karet, věrnostní body nebo údaje využívají pro falešné nákupy,“ řekl Uffelman.

Jak se před odcizením údajů bránit?

V případě krádeže telefonního čísla ze sociálních sítí nabízí radu Christopher Budd z Avastu. „Hlavně je potřeba mít na paměti, že vše, co nasdílíte na sociální sítě, může být veřejné. Zkuste tedy promyslet, jestli chcete mít svůj profil nadále veřejný nebo jej raději přenastavit na soukromý. Další účinnou obranou je také opuštění vícefázového ověřování skrze SMS a namísto toho využívání autentifikačních aplikací,“ uvedl Budd.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku