Domů » Bleskovky » Facebook a Clubhouse mají na krku obří průšvih. V ohrožení jsou skoro 4 miliardy účtů

Facebook a Clubhouse mají na krku obří průšvih. V ohrožení jsou skoro 4 miliardy účtů

Sociální síť Clubhouse je v internetových vodách poměrně nová, už má ale na krku další podezření z masivního úniku uživatelských dat. Konkrétně se má jednat o 3,8 miliardy telefonních čísel, což by samo o sobě nebylo až tak hrozivé, neboť samotná telefonní čísla nemají na černém trhu příliš velkou hodnotu.

zlocin bezpecnost crime hacker unsplash
Údaje, které byly odcizeny z Facebooku a Clubhouse, mají hodnotu milionů korun

Problém nastal ve chvíli, kdy hacker zkombinoval tato telefonní čísla s databází osobních údajů 533 milionů uživatelů Facebooku, která gigantovi unikla v dubnu letošního roku. Kombinovaná databáze čítá jména, telefonní čísla a další údaje, za které si hacker řekl o rovných 100 000 dolarů (cca 2,1 milionu korun).

hacker spyware bezpecnost unsplash
V ohrožení je potenciálně až 4 miliardy uživatelů

Tyto údaje mohou být podle bezpečnostního analytika společnosti PerimeterX Briana Uffelmana zneužity k takzvanému základnímu převzetí účtu. „Ukradené přihlašovací údaje se využívají k automatickému vyplňování přihlašovacích údajů a k převzetím účtů. Útočníci nejčastěji odcizují dárkové karty, čísla kreditních karet, věrnostní body nebo údaje využívají pro falešné nákupy,“ řekl Uffelman.

Jak se před odcizením údajů bránit?

V případě krádeže telefonního čísla ze sociálních sítí nabízí radu Christopher Budd z Avastu. „Hlavně je potřeba mít na paměti, že vše, co nasdílíte na sociální sítě, může být veřejné. Zkuste tedy promyslet, jestli chcete mít svůj profil nadále veřejný nebo jej raději přenastavit na soukromý. Další účinnou obranou je také opuštění vícefázového ověřování skrze SMS a namísto toho využívání autentifikačních aplikací,“ uvedl Budd.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

 1. Obrana je naprosto jednoduchá. Nepoužívat žádné sociální sítě včetně Facebooku ani žádné jejich aplikace. Absolutní bojkot toho jejich addaware v mnoha barvách a mám klid.

  • Přidávám se, jsem na tom stejně. Žádné asociální sítě k životu nepotřebuju a nechybí mi ;)

  • Ano. A také přestaneme jezdit autem, protože by člověk mohl nabourat.

 2. No zneužití…
  Lidi tam ta svý údaje „hlásí“ dobrovolně, tak ať se pak nediví, když je někdo zneužije.

 3. Uz nejaku dobu zastavam nazor, ze „průšvih“ maju skor vsetci ostani …

 4. Clubhouse má 3,8 mld. čísel? Jako cca půl planety?

  • A to si myslíš, že korporace necucají data z těch mega-leaků? A víš jak všude možně uděluješ souhlasu na zpracování osobních údajů. Četl jsi někdy zásady zpracování osobních údajů? Mnoho společností v nich uvádí, že vaše data sdílejí s partneři. Zjišťoval jsi někdy, kdo jsou ti partneři a co dělají oni s tvými daty?

 5. Jak se krade zveřejněné tefonni číslo ?

  Už zase někdo zaměňuje robotický download údajů přes fake účet s únikem dat. Jako minulý FB „únik“?

  • Ten leak fb letos na jaře byly zveřejněné nacrwlovane údaje u roku 2018 – telefonní čísla, jména a pár dalších údajů, získané ve velkém počtu díky nějaké už opravené zranitelnosti fb.

   Tento článek je dost zmatečný. Vůbec není jasné, co útočník měl za údaje a celé to zní jako že chtěl prodávat data z toho jarního leaku, což je nesmysl.

  • Očividně to ale všechno do sebe zapadá. Mě se včera někdo přihlásil na Facebook někde z Indonésie (podle toho co mi FB napsal na email) . Tak jsem si změnil heslo jak mi bylo doporučeno, a dnes FB najednou nejde. Kdoví kolika uživatelům se tohle ještě stalo. A možná proto Facebook zrušil všechny DNS záznamy (podle toho co se zatím zjistilo) . Riskuje tím sice přetížení celého internetu, ale na jejich web se nyní nikdo nedostane (včetně hackerů) .
   Jestli se z tohohle Zuckerberg nějak vylíže, tak opravdu nevím jak. 4 miliardy účtů už je moc na to web znovu spustiti a riskovat další problémy.

  • Tak se nakonec jednalo “pouze“ o problém Facebooku, jehož zaměstnancům se nepodařilo udělat rekonfiguraci systému nebo jak je to popisováno. Tím shodili DNS a k vyřešení problému museli vyjet do terénu přímo do serveroven Facebooku a problém opravit na místě. Proto oprava trvala tak dlouho.
   Ale sešlo se to vše v blbou dobu, tak to vyznělo jako nucené vypnutí služeb vyšší organizací či o hackerský útok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).