Domů » Bleskovky » Populární sociální síť čelí obřímu úniku. Internetem kolují data 756 milionů uživatelů

Populární sociální síť čelí obřímu úniku. Internetem kolují data 756 milionů uživatelů

Čas od času se stane, že některé internetové službě uniknou data o jejích uživatelích, což je na internetu velmi ceněná komodita. Pochopitelně platí, že čím větší služba, tím větší únik. Své by o tom mohli vyprávět provozovatelé sociálních sítí, aktuálně LinkedIn. Na internetu se totiž objevila databáze obsahující data 756 milionů uživatelů, což je 92 procent všech uživatelů této sítě.

social media 1795578 1920

Máte účet na LinkedIn? Vaše data pravděpodobně kolují internetem

Útočníci nabízejí data z LinkedIn na darknetu, přičemž k ověření pravosti zveřejnili záznamy 1 milionu uživatelů. Databáze obsahuje reálná jména uživatelů, jejich telefonní čísla, emailové adresy, poštovní adresy a další osobní a pracovní údaje. Co je důležité, únik se netýká hesel, takže do vašeho účtu se pravděpodobně nikdo nenabourá. Zveřejněnou databázi milionu uživatelů již prozkoumali bezpečnostní experti a potvrdili, že se jedná o věrohodná data.

LinkedIn 1

Útočníci k jejich získání pravděpodobně použili oficiální API, které umožňuje uživatelům stáhnout si informace o vlastním profilu. Stejný způsob byl použit i letos v dubnu, kdy ze sítě LinkedIn unikla data 500 milionů uživatelů. Provozovatelé sítě tak zřejmě nepodnikli potřebné kroky, které by budoucí úniky dat eliminovaly. Nová databáze pravděpodobně kombinuje úniky z několika různých zdrojů a předchozích úniků, což pro server Privacy Sharks potvrdila i zástupkyně firmy Leonna Spilman.

LinkedIn 2

Pokud jsou v uniklé databázi i data z vašeho profilu, prakticky nemáte šanci podniknout jakákoliv opatření, leda tak změnit adresu bydliště, telefonní číslo nebo emailovou adresu. Uniklá data mohou být zneužita například pro rozesílání nevyžádané pošty, reklamy apod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Ó hrůza, na internet unikly na internetu veřejně dostupné údaje!

  • Otázka co uniklo, ale pokud kompletní profily uživatelů, tak to nejsou pro každého dostupné údaje.

  • Karel Endler

   LinkedIn je síť, kde lidé nabízejí své profesní údaje případným zaměstnavatelům. Jsou tam veřejně dostupné, jinak by to nemělo smysl. Někdo na to pustil robota a shromáždil je do velkého souboru, to je všechno.

  • Karel zase pindá o něčem, čemu vůbec nerozumí…

 2. Wow! In the end I got a website from where I be capable of actually obtain useful facts regarding my study and knowledge.

  My blog; [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).