TOPlist

Tvrdý útok Applu! Loni skoupil 32 firem, které se zabývají umělou inteligencí

Tim Cook a umělá inteligence
  • Apple loni skoupil 32 společností, které se zabývají umělou inteligencí
  • Z technologických gigantů jich tak skoupil nejvíce
  • Je to téměř tolik, kolik skoupila Meta s Microsoftem dohromady

Přestože by se mohlo zdát, že Apple zatím s AI zaspal, jeho snaha o inovace v této oblasti je v posledních letech více než zřejmá. Technologický gigant provedl řadu strategických akvizic, včetně náboru zaměstnanců ze startupů zabývajících se umělou inteligencí. Podle portálu Stocklytics Apple do roku 2023 zakoupil 32 startupů zabývajících se AI, což je nejvyšší počet mezi technologickými giganty.

Král investic do AI

Apple nejenže je na tomto pomyslnému žebříčku umístěn na nejvyšší příčce, ale také má před ostatními konkurenty výrazný náskok. Na druhém místě bychom totiž nalezli Google s jednadvaceti společnostmi, což je o třetinu méně, než skoupila jablečná společnost. Podobně jsou na tom Meta s Microsoftem, kde v prvním případě to je 18, v druhém 17 společností. Na chvostu se krčí Amazon s pouhou desítkou akvizovaných společností.

Počet akvizic
Počet skoupených společností technologickými obry za rok 2023

Apple ovšem proti těmto ostatním postupuje při zlepšování schopností týkajících se AI poměrně nenápadně. Na rozdíl od něj se v nich Meta, Google nebo Microsoft doslova předhánějí. Téměř každý si dnes může vyzkoušet Copilota, Barda, či AI integrovanou v Messengeru. Co ale chystá Cook a spol. však zatím tuší nejspíše jen malá hrstka lidí.

Později, zato lépe?

Velkou konkurencí je pro Apple jistě i Samsung, který již v lednu ukázal, jak mohou telefony s AI kouzlit, a dá se očekávat, že se jableční nebudou chtít nechat zahanbit.

S jistotou lze říci, že s nakupováním cupertinský gigant rozhodně nekončí. Aktuálně prý plánuje přibrat na palubu německý startup Brighter.AI, zabývající se anonymizací fotek a videí, údajně pro vylepšení své náhlavní soustavy Vision Pro.fotografie anonymního davuNepřehlédněte

Apple chce anonymizovat data pomocí AI. Výsledek opravdu stojí za to

Ačkoliv se tedy zatím může zdát, že Applu tyto investice žádný zisk nepřinášejí, možná se jednoho dne budeme divit. Třeba to bude hned na červnové WWDC. Jistě totiž v Cupertinu neskupují slibné firmy a startupy nadarmo.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku