Tohle Apple nepotěší. iPhone je na 5G pomalejší než smartphony s Androidem

Apple iPhone 12 Pro 001

Řevnivost mezi uživateli Androidu a iOS je nechvalně proslulá. Zarytí příznivci ať jednoho, či druhého systému jsou o své pravdě přesvědčeni a nic je nepřesvědčí o opaku. Každá negativní zpráva o konkurentovi je poté doslova vodou na mlýn protistraně. Nyní se zdá, že alespoň na chvíli budou na koni fandové Androidu. Telefony s tímto systémem podle všeho poráží iPhony z dílny Applu v rychlosti stahování na síti 5. generace.

To alespoň tvrdí společnost Opensignal, která změřila rychlost stahování na vzorku 25 nejrychlejších 5G telefonů na americké síti. Z tohoto průzkumu jasně vyplývá, že ačkoli iPhony zaznamenaly nárůst rychlosti oproti jejich 4G sourozencům 2,3krát, ve srovnání s konkurenty s Androidem to stačí pouze na spodní příčky.

iphone 12 5g behind android study
TOP 25 telefonů podle rychlosti stahování na síti 5G. Zdroj: Opensignal

Celému průzkumu dominuje Samsung a jeho vlajkový model Galaxy S21 5G. V celém žebříčku mají Korejci dokonce 15 zářezů a jsou tedy velmi hojně zastoupení. Druhé a třetí místo patří TCL Revvl 5G, respektive OnePlus 8T+. Samsungu na první místo stačilo 56 Mbit/s, TCL se na druhém místě umístilo s výsledkem 49,8 Mbit/s a OnePlus je v těsném závěsu s 49,3 Mbit/s.

iphone 12 5g behind android study iphone rankings
Rychlost stahování jednotlivých modelů Apple iPhone. Zdroj: Opensignal

Ale kde je iPhone? Mezi prvními 25 telefony byste jej hledali marně. Nejlepšího výsledku dosáhl iPhone 12 s rychlostí 36,9 Mbit/s a hned za ním je iPhone 12 Pro Max s rychlostí 36,2 Mbit/s a iPhone 12 mini s 32,9 Mbit/s. Za nárůstem rychlostí stahování mezi 4G a 5G podle všeho stojí volba dodavatele – 4G modemy dodával Applu Intel, zatímco 5G si vzal na starosti Qualcomm.

iphone 12 5g behind android study iphone performance growth
První sloupec – nárůst rychlostí mezi 4G a 5G u TOP 5 výrobců v USA, Druhý sloupec – průměrná rychlost stahování na 5G a 4G. Zdroj: Opensignal

Nepřehlédněte – Recenze iPhone 12: nejvýhodnější z celého kvarteta

Proč ale iPhone za svou konkurencí o tolik zaostává? Ian Fogg z Opensignal, který měl tento výzkum na povel, se domnívá, že na vině je malá zkušenost na straně Applu. Zatímco takový Samsung pracuje již se 3. generací telefonů podporující 5G, Apple se do těchto vod vrhl poprvé. Je tedy pravděpodobné, že s přibývajícími zkušenostmi se Apple časem svým konkurentům vyrovná.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku