Domů » Bleskovky » Tohle Apple nepotěší. iPhone je na 5G pomalejší než smartphony s Androidem

Tohle Apple nepotěší. iPhone je na 5G pomalejší než smartphony s Androidem

Řevnivost mezi uživateli Androidu a iOS je nechvalně proslulá. Zarytí příznivci ať jednoho, či druhého systému jsou o své pravdě přesvědčeni a nic je nepřesvědčí o opaku. Každá negativní zpráva o konkurentovi je poté doslova vodou na mlýn protistraně. Nyní se zdá, že alespoň na chvíli budou na koni fandové Androidu. Telefony s tímto systémem podle všeho poráží iPhony z dílny Applu v rychlosti stahování na síti 5. generace.

Apple iPhone 12 Pro 001
Apple iPhone 12 Pro

To alespoň tvrdí společnost Opensignal, která změřila rychlost stahování na vzorku 25 nejrychlejších 5G telefonů na americké síti. Z tohoto průzkumu jasně vyplývá, že ačkoli iPhony zaznamenaly nárůst rychlosti oproti jejich 4G sourozencům 2,3krát, ve srovnání s konkurenty s Androidem to stačí pouze na spodní příčky.

iphone 12 5g behind android study
TOP 25 telefonů podle rychlosti stahování na síti 5G. Zdroj: Opensignal

Celému průzkumu dominuje Samsung a jeho vlajkový model Galaxy S21 5G. V celém žebříčku mají Korejci dokonce 15 zářezů a jsou tedy velmi hojně zastoupení. Druhé a třetí místo patří TCL Revvl 5G, respektive OnePlus 8T+. Samsungu na první místo stačilo 56 Mbit/s, TCL se na druhém místě umístilo s výsledkem 49,8 Mbit/s a OnePlus je v těsném závěsu s 49,3 Mbit/s.

iphone 12 5g behind android study iphone rankings
Rychlost stahování jednotlivých modelů Apple iPhone. Zdroj: Opensignal

Ale kde je iPhone? Mezi prvními 25 telefony byste jej hledali marně. Nejlepšího výsledku dosáhl iPhone 12 s rychlostí 36,9 Mbit/s a hned za ním je iPhone 12 Pro Max s rychlostí 36,2 Mbit/s a iPhone 12 mini s 32,9 Mbit/s. Za nárůstem rychlostí stahování mezi 4G a 5G podle všeho stojí volba dodavatele – 4G modemy dodával Applu Intel, zatímco 5G si vzal na starosti Qualcomm.

iphone 12 5g behind android study iphone performance growth
První sloupec – nárůst rychlostí mezi 4G a 5G u TOP 5 výrobců v USA, Druhý sloupec – průměrná rychlost stahování na 5G a 4G. Zdroj: Opensignal

Nepřehlédněte – Recenze iPhone 12: nejvýhodnější z celého kvarteta

Proč ale iPhone za svou konkurencí o tolik zaostává? Ian Fogg z Opensignal, který měl tento výzkum na povel, se domnívá, že na vině je malá zkušenost na straně Applu. Zatímco takový Samsung pracuje již se 3. generací telefonů podporující 5G, Apple se do těchto vod vrhl poprvé. Je tedy pravděpodobné, že s přibývajícími zkušenostmi se Apple časem svým konkurentům vyrovná.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. To budou ty 5G moduly co qualcommu zbyly a nikdo je nechtěl, tak je střelili applu. Ten si je po zrušení soudního sporu vyžebral u qualcommu. :-D

  • Nechci omlouvat Apple, čím vyšší rychlost, tím lépe, ale na mobilu jde o důležitý parametr, jestli stahuje 56Mbit nebo 39Mbit :D

 2. Jako uživatel Androidu říkám, no a? Vždyť je to fuk. To je jako když Ferrari předjede Lamborghini na rovince. Pozná to uživatel? Silně pochybuju.

 3. Asi jsem to nepochopil, vždyť rychlosti 5G by měly být někde úplně jinde. Vždyť i já na svém starém OnePlus 5T mám na 4G běžně přes 100Mbps… Teď jsem si schválně zkusil speedtest a je tam 116Mbps viz [odkaz]
  Tady ty rychlosti mají být co? Špatné jednotky?

  • Ano, nepochopils. Ty cisla jsou na US sitich. Rychlost bude zavisla na provideru, vime?

  • Nechcem sa zastávať Applu, ale viem, že určite má nejaký rozumný dôvod, prečo sa zbytočne nezenie za rekordnou rýchlosťou. Napríklad ma napadá, že čím pomalšie sťahuje, tým je šetrnejší k batérii.

  • Ten důvod je, že to neumí, nebo mají podřadné 5G moduly.

  • Pravdepodobne :-) Ten JanK vyssie bude zrejme ten trol co zo seba rad robi vola pod roznymi identitami :)

   Osobne si tiez myslim, ze maju proste lacnejsie moduly.

 4. Blbost tohle záleží na vytížení sítě a rychlosti jsou hluboce pod možnostmi 4G.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).