TikTok má miliardu aktivních uživatelů. Nechybělo mnoho a mohl patřit Microsoftu

tiktok

Videoslužba TikTok slaví významný milník – každý měsíc ji navštíví více než miliarda unikátních uživatelů z celého světa. To je působivé číslo, vezmeme-li v potaz, že v lednu roku 2018 to bylo jen 55 milionů, v prosinci roku 2018 už 508 milionů uživatelů a v červenci loňského roku 689 milionů. TikTok se tak připojil k takovým gigantům, jako je Facebook, WhatsApp, Instagram nebo YouTube, ovšem k získání miliardové základny uživatelů potřeboval pouze čtyři roky, takovému Instagram to například trvalo dvakrát déle.

TikTok nemá všude na růžích ustláno

Raketový růst služby TikTok je o to překvapivější, že každou chvíli musí překračovat klacky pod nohami nastražené vládami některých zemí. TikTok má například zákaz působit v Indii, čínské děti jej mohou používat „pouze“ 40 minut denně a nahnuté to měl i v USA; v loňském roce jej administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa nařkla ze špionáže, shromažďování osobních údajů uživatelů a úzké vazby na čínskou vládu.

TikTok nejprve zachránilo chystané „poameričtění“ přislíbené společnostmi Oracle a Walmart, avšak administrativa současného prezidenta Joe Bidena uložila dohodu k ledu a nechala TikTok svobodně dýchat. Tedy alespoň prozatím.

TikTok mohl patřit Microsoftu

O TikTok přitom bojoval i Microsoft, na což v tomto týdnu zavzpomínal jeho ředitel Satya Nadella. Podle jeho slov vyřčených na konferenci Code se připravovaná akvizice TikToku stala tou „nejdivnější věcí“, na které kdy v životě pracoval.

Administrativa Donalda Trumpa po TikToku požadovala zajištění technologického zázemí u některé z amerických firem, a tak zástupci TikToku začali jednat s Microsoftem. Redmondští se snažili vyhovět souboru požadavků Donalda Trumpa, ale americký prezident od nich vzápětí upustil, ba dokonce provedl otočku o 180°. Dokonce prohlásil, že by aplikaci TikTok raději zrušil, než aby ji prodal americké společnosti, čímž doslova do dohody mezi Microsoftem a TikTokem hodil vidle.

Satya Nadella si nicméně myslí, že by TikTok mohl být v jeho portfoliu zajímavým produktem, neboť využívá síly umělé inteligence a cloudu, což jsou odvětví, kterým se Microsoft vrcholově věnuje.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku