Domů » Články » Tesla možná opustí Kalifornii. Elon Musk se tvrdě obul do úředníka, automobilce se ale daří

Tesla možná opustí Kalifornii. Elon Musk se tvrdě obul do úředníka, automobilce se ale daří

Elon Musk, který se před pár dny stal čerstvým otcem, opět vzbudil pozornost svými prohlášeními na Twitteru. V Kalifornii, kde v oblasti Alameda County Tesla provozuje továrnu, neumožnily místní úřady znovuotevření kvůli pokračujícím omezením ohledně koronaviru. A to navzdory tomu, že Tesla plánovala výrobu spustit jen s 30 % běžného množství personálu a za dodržení přísných hygienických opatření.

Muska situace evidentně rozezlila a oznámil, že Tesla okamžitě zahajuje přesun sídla a budoucích programů do Texasu či Nevady, kde jsou podmínky pro podnikání lepší. Elon Musk navíc oznámil, že i samotné otevření továrny v kalifornském Fremontu bude záležet na tom, jak se budou úřady k Tesle v budoucnu chovat.

Na závěr pak Elon Musk jedovatě poznamenal, že Tesla je poslední zbývající automobilkou v Kalifornii. V dalších tweetech pak tvrdí, že Tesla je největším výrobcem v Kalifornii a druhým největším exportérem.

Žaloba a nadávky v ruštině

Elon přesun označil za okamžitý, jak a kdy k němu ale dojde je otázkou. Tesla každopádně nezůstala u tohoto prohlášení a proti kalifornským pravidlům se začala bránit i soudně. Úmysl podat žalobu oznámil Musk s předstihem v tweetu. V něm mimo jiné označil vedoucího zdravotního úředníka Alameda County za „nevzdělaného a nevoleného ignoranta, který postupuje proti guvernérovi, prezidentovi, ústavním svobodám a selskému rozumu“.

Musk dále doporučil akcionářům Tesly podat hromadnou žalobu a co nejdůrazněji sdělit zástupcům Alameda County svůj nesouhlas. Dočkal se i zastání – a to od starosty města Palo Alto, kde sídlí Tesla a množství dalších technologických společností. Starosta Andrian M. Fine napsal, že oceňuje přínos Tesly a byl by smutný, kdyby opustila Kalifornii. Elonovi nabídl osobní pomoc s řešením situace, na což Musk reagoval poděkováním. Není však zjevné, jestli kvůli tomu plány na přesun sídla přehodnotí.

K dalšímu „online střetu“ došlo jen o několik hodin později. Robert Reich, levicově orientovaný profesor z Berkeley a někdejší ministr práce ve vládě Billa Clintona, sdílel článek Washington Post o plánu Tesly podat žalobu. Odkaz doprovodil komentářem: „Elon Musk vyhrožuje sebráním práce lidem, pokud mu nebude umožněno riskovat jejich zdraví. Kapitalismus ve své nejhorší formě.“

tesla covid pravidla
Tyto pravidla chtěla Tesla v částečně otevřené továrně aplikovat, informovala o tom zaměstnance i úřady

Toto prohlášení je zjevně nesmyslné, protože jak již bylo řečeno, Musk plánoval továrnu otevřít ani ne s třetinou zaměstnanců a za přísných bezpečnostních opatření. V emailu zaměstnancům navíc jasně sdělil, že pokud kvůli zdravotním obavám nastoupit nechtějí, nemusí se bát jakýchkoliv následků. Nelze se tak moc divit, že Elon reagoval na tweet demokratického profesora podrážděně.

Zakladatel Tesly profesora Reicha nejprve označil za idiota, pak se omluvil, a označil ho za nudného idiota. Z ne zcela jasných důvodů tak navíc učinil v ruštině.

Třetí čtvrtletí v zisku a dobré vyhlídky

Prohlášení Elona Muska jsou mnohdy poněkud kontroverzní. Nedávno jsme psali například o tom, jak jeho tweet způsobil propad hodnoty akcií Tesly. Na druhou stranu mu však nelze upřít schopnost své podniky kvalitně řídit.

Tesla totiž nedávno oznámila, že je třetí čtvrtletí za sebou v zisku. Jde o velmi neočekávaný úspěch, protože první čtvrtletí roku nemělo nejmenší předpoklady pro úspěšnost. Skončila federální daňová podpora na koupi elektromobilů, koronavirus způsobil globální ekonomické problémy, klesla poptávka a v neposlední řadě došlo ke zmiňovanému zavření kalifornského výrobního závodu. Navíc první čtvrtletí roku ani za běžných okolností pro Teslu nebývalo příznivé – nikdy v historii v něm ještě nedosáhla zisku.

Tip: Finanční výsledky Tesly předčily očekávání Wall Streetu. Letošní rok má být ještě úspěšnější

Tesla dále oznámila, že má finanční rezervy v hodnotě 8,1 miliardy dolarů (203,6 mld. Kč), což by jí mělo umožnit zvládnout následky koronavirové krize. Pozitivní ekonomické výsledky Tesly mají zřejmě více důvodů. Nová továrna v Šanghaji vyrábí a úspěšně navyšuje kapacitu, takže Tesla očekává, že dosáhne roční produkce 200 tisíc vozů. To je masivní nárůst oproti 360 tisícům celkem vyrobených vozů v roce 2019. Další továrna také už nějakou dobu vyrůstá poblíž Berlína.

#12 Tesla Giga Berlin • 2020-05-08 • Gigafactory 4K

Tesla navíc nejsou jen auta. Dobře se prý daří i Tesla Solar Roof – za jediný týden vyrobí dostatek střešní krytiny s integrovanými solárními panely na pokrytí zhruba tisícovky domů. Instalováno už bylo také okolo 100 tisíc tzv. Powerwalls, tedy velkých nástěnných baterií pro domácnosti. V brzké budoucnosti se navíc očekává stavba hned několika průmyslových akumulátorů vyrovnávajících výkyvy v elektrické síti. Rekordní systém postavila Tesla již v roce 2017 v Austrálii.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

7 komentářů

 1. Musk je blázen, ale podobně jako byl Jobs – takoví lidé jsou prostě v technologickém světe potřeba. Bez nich by ty inovace nebyly.

  • To je sice pravda, ale poslední dobou mám pocit, že to s prezentací vlastní výlučnosti a geniality už trochu přehání … Počínaje jménem syna X Æ A-12 a konče takovýmito výlevy, za které by se nemusel stydět ani tlusťoch Depardieu … :-/

  • PetrSP7:
   A obycejnej cechacek opet zavidi genium.

  • Ty seš fakt **l … nikdo nikomu nezávidí. Britská královna taky nedává všem troubům najevo, že oni jsou troubové a póvl a ona je aristokratka … v tom je právě noblesa bohatých. Navíc není kdovíjak geniální, zahrávat si bezdůvodně s úřadem, obzvlášť v USA, kde je zvykem brát úřady vážně. Pokud má génius problém, může se obrátit na soud … :-P

  • Britska kralovna nijak neovlivnila, ze se narodila do kralovske rodiny.

 2. Elon je vizionář a obrovský frajer. Podívejte se kolik toho dokázal a kam se díky němu svět posunul. A co se týče toho jména syna, to je podle mě jen trolling, protože v Kalifornii se taková jména dávat nesmějí. Takže si asi jen střílí z veřejnosti :)

  • Možná, ale četl jsem to přímo na US webech … každopádně, Muska sice oceňuji, ale borec má v byznysu ještě dost co zlepšovat, takže by takový blbosti mohl (zatím) vynechat …

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).