Muskova obří baterie v Austrálii láme rekordy, na výpadky energie reaguje extrémně rychle

Americká společnost Tesla, jejíž hlavní tváří je Elon Musk, minulý měsíc uvedla v Austrálii do provozu největší baterii svého druhu s kapacitou 100 MWh. Ta má sloužit jako záložní zdroj ve chvílích, kdy v jižní Austrálii vypadne proud, k čemuž dochází v této části země poměrně často. Po vánočním výpadku se pak více než osvědčila.

Poté, co došlo k poruše elektrárny ve spolkovém státu Victoria, začala instalovaná baterie dodávat uskladněnou energii do sítě již po 140 milisekundách. To příjemně překvapilo jak zastupitele státu, tak i domácnosti, neboť obnovit dodávku energie za pomoci jiné stanice běžně trvá déle než 30 minut. Instalovaná baterie si pak s výpadkem na trhu poradila v extrémně krátkém čase.

Musk se do projektu zapojil poté, co v loňském září bouře odřízla od elektrické energie 1,7 milionů obyvatel. Australským zastupitelům pak nabídl, že vybuduje záložní baterii během 100 dní od podpisu smlouvy a pokud by to jeho lidé nedokázali, byla by celá instalace zdarma. Tesla však instalaci stihla s týdenním předstihem.

Autor článku
David Preiss
image/svg+xml
+

Kapitoly článku