Domů » Bleskovky » Muskova obří baterie v Austrálii láme rekordy, na výpadky energie reaguje extrémně rychle

Muskova obří baterie v Austrálii láme rekordy, na výpadky energie reaguje extrémně rychle

Americká společnost Tesla, jejíž hlavní tváří je Elon Musk, minulý měsíc uvedla v Austrálii do provozu největší baterii svého druhu s kapacitou 100 MWh. Ta má sloužit jako záložní zdroj ve chvílích, kdy v jižní Austrálii vypadne proud, k čemuž dochází v této části země poměrně často. Po vánočním výpadku se pak více než osvědčila.

Poté, co došlo k poruše elektrárny ve spolkovém státu Victoria, začala instalovaná baterie dodávat uskladněnou energii do sítě již po 140 milisekundách. To příjemně překvapilo jak zastupitele státu, tak i domácnosti, neboť obnovit dodávku energie za pomoci jiné stanice běžně trvá déle než 30 minut. Instalovaná baterie si pak s výpadkem na trhu poradila v extrémně krátkém čase.

Musk se do projektu zapojil poté, co v loňském září bouře odřízla od elektrické energie 1,7 milionů obyvatel. Australským zastupitelům pak nabídl, že vybuduje záložní baterii během 100 dní od podpisu smlouvy a pokud by to jeho lidé nedokázali, byla by celá instalace zdarma. Tesla však instalaci stihla s týdenním předstihem.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

17 komentářů

 1. Mno, alespoň něco mu zatím funguje, jak má…

  • a paypall taky nefunguje? nebo co mu nefunguje?…hlavně si kopnout co:)

  • Jako nefunguje mu toho samozřejmě hromada. Ten člověk je megaloman a poloviční blázen, a jednou zcela určitě skončí ve vězení pro dlužníky.

  • Karel (neregistrovaný): Kterou z peněz spoluvězňů kupí a předělá na rekreační středisko:)

  • Aaaa, pan je clenem Muskovy sekty, takze podrazdene reaguje na jakykoli naznak kritiky sveho „guru“ Musk je vyjimecny v jedne veci – presvedcit dostatek blbcu, aby mu dali penize na nesmysly jako je napr. Tesla. Za to ma muj obdiv. A co umi take vyborne, je lobbying a vyuzivani nejruznejsich dotaci, danovych ulev, pobidek atd.na zastaralou technologii, ktera se neprosadila uz pred 150 lety.

   K clanku – asi by bylo neco spatne pokud by ups nefungoval takto, protoze o nic jineho nez velkou ups nejde. Tady se opet honi visibilita na necem, co je u podobnych zarizeni standardem.

  • Zrovna paypal je celkem hruza, jestli si nekdy musel zakladat ucet, aby ses vyhnul limitum, nebo se snazil vyhrat refund jako prodejce..
   Kazdopadne jinak jsem na Muskove strane (on tusim ani paypal uz vlastne nevlastni)

  • Paypal už nevlastní od r. 2002. On ho dokonce nevlastnil ani před tím, měl jen cca 12% podíl ;)

  • Muskovi zatím funguje v podstatě všechno, do čeho se pustil. Sice má v lecčems zpoždění, nebo to nevychází přesně tak, jak si nalinkoval, ale celkově se mu ve všem daří.
   Mimochodem, je to dnes už skoro 3 roky, co sám prohlásil, že Tesla nebude v čistém zisku dřív, než v r. 2020. To jen pro neustálé rejpaly, že Tesla je neustále prodělečná. Ano je, protože to při jejím mohutném rozvoji ani jinak nejde. Stejně jako to celá léta nešlo u Amazonu, krerý je dneska velmi ziskový.

  • To není tak jistý. Za prvé je to tak jako kdyby jste si koupili auto a psali ódu o tom, že jezdí. Za druhé je to něco co by vůbec nepotřebovali kdyby nevymýšleli nesmysly. Zrušili kladickou elektrárnu a ekoteroristickými nápady vyrobili síť tak nestabilní, že jim nic jiného nezbylo. Vyrábí a vozí tuny naprosto zbytečných krámů okolo celé planety a říkají tomu ekologie. Kdyby to někdo celé opravdu spočítal to bychom se divili. Ale to je jedno, že se drancuje příroda, ničí zdroje atd. Hlavně, že máme baterku.

 2. Zajímavé, že někteří jednodušší lidé musí někoho stále napadat a nadávat ostatním do sekt a fanatiků, přitom sám plane nenávistí. Musk prostě prodává to, o co lidé mají zájem.

  • Jak prohlásil Gándhí: Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. A nakonec zvítězíš.
   Musk je právě v třetí fázi ;)

 3. Zajímavé. To znamená, že v případě výpadku dokáže téměř okamžitě nahodit záložní zdroj, který na jeden den utáhne více než 10 000 domácností?

  • Pane Petře, to neznamená nahodit záložní zdroj, ale okamžitě čerpat ze záložního uložiště, do kterého uložíte tuto elektřinu v době přebytku výroby nad spotřebou, což je „druhá strana mince“ této problematiky, neméně důležitá a laiky trochu opomíjená, protože to významně napomáhá napřímit graf potřebného pohotového výkonu (nemusí být v pohotovosti nadbytečné záložní kapacity), což povede k výraznému zefektivnění provozu této sítě.

 4. Karel_je_mrtohlav

  Karel:
  ty si blb

 5. Milý Karle, nakopejte si Var.le. a ostatní skarohlidi co nedokázali vůbec nic a kopou zachovejte se stejně jako Karel.
  Musk dělá to z čeho mají všichni vítr, dává si šibeniční termíny, které plní. Tesla, Space X jsou v dnešním světě Top ať si každý říká co chce.

  • Musk pni terminy??? Asi to moc nesledujes Miroslave. Priste zkus cist i jine zdroje nez teslafan.cz

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).