Domů » Bleskovky » První domy již vyrábí elektřinu přímo střechou, začala instalace Solar Roof od Tesly

První domy již vyrábí elektřinu přímo střechou, začala instalace Solar Roof od Tesly

Když Tesla minulý rok představila Solar Roof, tedy střešní krytinu obsahující integrované solární panely, vypadalo to do značné míry jako hudba budoucnosti. Rok na to již první domy s touto střechou stojí a generují elektřinu. Instalace se jako první dočkali zaměstnanci Tesly, kteří tak poslouží jako první testeři nasazení v ostrém provozu. Solární střechu má dle svého vyjádření na domě už i Elon Musk a nechybí prý ani na nemovitosti spoluzakladatele Tesly „JB“ Straubela.

Střecha je v podstatě nerozeznatelná od klasických materiálů a společnost ji nabízí v několika variantách lišících se barvou, texturou povrchu i tvarem. Podle výrobce je navíc povrch střechy mnohem odolnější než běžně používané krytiny, je snadnější na instalaci a je dokonce i levnější než „hloupé“ tašky. Z hlediska zákazníků je pak velmi zajímavá i doživotní záruka.

Tesla Solar Roof Hail Damage -Test 100 mph

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

16 komentářů

 1. Hm, takze Elon Musk ma na strese produkt, ktery predstavili loni… takove testovani bych cekal pred predstanim a ne rok po nem…

  Krome slepeho prelozeni clanku mi chybi nejaka informace jak je to s moznostmi Solar Roofu v Evrope, protoze jestli je to vazne jen na 2 strechach v USA a pujde to rocne podobnym tempem, tak je to vicemene produkt k nicemu…

 2. Kde se to bude prodávat,kdy a cenové rozpětí.a jak to bude v zimě ???jaká příprava musí být pro tyto panely?

  • V EU by měl být produkt dostupný někdy příští rok, nicméně čekací doby budou zřejmě velmi podobné těm u T3, takže obyčejný člověk si jistě počká.

   Cena v přepočtu vychází na cca. 6600 kš bez DPH a jiných případných poplatků.

   V zimě to bude stejné jako s jakýmkoli jiným solárním řešením, tedy vyrobíte méně energie než v letním období, kdy Slunce svítí déle. Samozřejmě bude také žádoucí uklízet ze střechy sníh, nicméně ten by při obvyklém sklonu střechy 27° mohl samovolně sjíždět dolů. Solar Roof má navíc povrch mnohem hladší než běžné tašky.

   Pro osazení Solar Roof je plně dostačující běžná konstrukce krovů. U stávajícím konstrukcí je třeba jen upravit rozteč střešních latí, tedy nic zásadního.

   • No tak vám nevím…. ,,hloupá“ střešní taška stojí okolo 250 kč/m2, což předpodkládám že je i jednotka vámi uváděné ceny. Z toho tedy jasně plyne, že levnější v žádném případě není. Taky by mě zajímalo pro jaké sklony střech lze krytinu použít a jaká je její životnost a údržba.

 3. Chci se zeptat na cenu, od kdy bude možnost se podívat na střešní krytinu a je s velkou kolísavostí počasí v Čechách.

 4. O střešní kritině v podobě tašek se mluvilo a zkoušela se cca 15 let zpět v německu. Kde projekt a proč skončil nevím, ale jako novince se tomu musím smát.

  • Přesně tak.Pořizoval jsem si malou FVE v r.2011 a to se dala krytina s FVE články běžně sehnat.
   jinak k komentáři sukovf:
   „v zimě vyrobí méně“ To méně je ve skutečnosti téměř nic.Běžně je výkon při zatažené obloze v řádu
   někoílika %.Na stránkách fy.Nelumbo je možnost se podívat online na výkon něktrých FVE ,v zimě je výkon max 1-2% ,což odpovídá i mé FVE.Sníh má zásadní vliv!Mám větší sklon střechy než je tady uvedeno,ale sníh sám nesjede.A výkon je v tom případě 0.

  • nemci se silicon v. vysmivaji,ze zaspali kompletne vyvoj aut,silnic,dalnic a mostu/kompletne v rozpadu-na zapade,i skolstvi,i jinych veci a ta Mutti Merkel/dcera NDR,ani ryba-ani rak/ bude zase dalsi leta vladnout,to je zabije,oni se za kratko sami zlomi/evropa je v koncich,proto zesmesnuji Trumpa,na vic nemaji a Putin je nezachrani,ba znici,i kdyz pozuje ve vecech z kapitalizmu.

   • No jo, Putin vas zachrání, blbečky. Léta jezdím na jih prez Linz – za ten čas Němci vybudovány všechni tunely od hranice do Linze. Jinak cesta od Prahy do Budějovic stále ve stejném stavu nekonečně stavby. Takže dobru noc, můžeme spát dal…

   • AK (neregistrovaný): I přes prakticky nečitelnou češtinu nelze než souhlasit…. Bohužel.

 5. To zas psal nějakej Ychtyl docela bych chtěl vidět ceník když napíše že jsou levnější než hloupé tašky, takže jen další blábol.

 6. Karel Trenčín

  Kdo mi vysvětlí podrobnosti , jak je to s instalací , co při poruše , jak tam vylezu a je to pochúzné ???
  Jsem naprostý laik , mám jen chatičku a chutě.

 7. Kdo myslíte ,že se brání všem novinkám a úspoře financí ,ale hlavně samostatnosti.V ČR je to ČEZ a jiní,proto bude dlouho trvat něco takového prosadit i když zatím né tak funkční….:-).

 8. Fólie Fatrasol se zde vyráběla již před 15 roky, bohužel zvítězila lobby slunečních elektráren … . všechny ploché střechy tak mohly v naší zemi produkovat elektrickou energii. Dnes je výroba pro nízkou návratnost zastavena. Smutné.

 9. Někteří Češi se nezapřou – krtizují vše a vůbec o tom nic nevědí. Myslím, že Elon Musk už s Teslou něco dokázal a rakety se mu z oběžné dráhy taky vracejí. Nevidím nejmenší důvod, proč by mu neměla fungovat solarní střecha. Ja o tom taky moc nevím, a právě proto to nebudu kritizovat a počkám si na další informace a zkušenosti. Typické negativní smyšlení některých Čechů. Nechápu, proč někteří ve všem vidí pouze negativa. Když tomu nevěříte, tak jezděte parní lokomotivou a sviťte petrolejovými lampami. Kdo nic nedělá, nic nezkazí a nekdy i neúspěch je počátečním úspěchem.

 10. Fajn střecha co vyrábí neustále elektřinu. A jak se to hasi? V létě za parného dne kdy sluníčko krásně svítí a elektrárna jede na 100%, vlivem zkratu, nebo jen v domě z nedbalosti začne hořet. Jak se takový systém vyřadí z provozu, aby se dala střecha rozebrat a uhasit?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).