Domů » Bleskovky » Takto má fungovat ohebný iPhone, ukazuje patent Applu

Takto má fungovat ohebný iPhone, ukazuje patent Applu

Byť má být iPhone X (a jeho nástupci) ukázkou toho, jak má iPhone vypadat v dalším desetiletí, možná se v jeho průběhu dočkáme zcela jiného form-factoru. Všichni touží po smartphonu s co nejmenším tělem a největším displejem, avšak u plochých telefonů jsme prakticky narazili na limity; rámečky okolo displeje jsou již natolik tenké, že zobrazovač už není kam roztahovat. Dalším krokem tak zjevně budou ohebné telefony.

Recenze iPhone Xs Max: jablko nepadá daleko od stromu

Dovnitř i ven

Ohebný smartphone chystá snad každý větší výrobce, a zdá se, že ani Apple není výjimkou. Minimálně o něm alespoň přemýšlí, což dokazují nákresy z patentových přihlášek. Ta poslední, která se dostala na veřejnost, byla podána ve třetím čtvrtletí roku 2016, a je v ní popsáno fungování ohebného kloubu.

Apple v přihlášce popisuje kloub, který umožňuje ohnutí v obou směrech; tedy jednoduše řečeno displejem ven i dovnitř. V druhém případě je však zapotřebí přehnout displej téměř jako list papíru, což prozatímní technologie neumožňují, Apple tak zřejmě se svým patentem přemýšlí do vzdálenější budoucnosti. Mezi displejem a pláštěm zařízení mají být různé podpůrné mechanismy, složené z buď kovové konstrukce (Fig. 10, 11 a 24) nebo polymeru či jiného materiálu s tvarovou pamětí (Fig. 22).

Na ohebný iPhone si ještě počkáme

Jako vždy je nutné podotknout, že se jedná pouze o patentovou přihlášku, která se nikdy nemusí dočkat naplnění. Rozhodně se nedá počítat, že by byl Apple v odvětví ohebných smartphonů průkopníkem, na tuto pozici se třesou jiní výrobci, kteří své prvotiny ukáží ještě koncem letošního, či začátkem příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Podľa mňa ohybné telefóny nebudú mať úspech. Osobne v tom nevidím žiadne + naopak má to nevýhodu a to takú že prvé modely budú určite poruchové a čím viac mechanických častí zariadenie má tým sa jeho výdrž znižuje pretože pravdepodobnosť poruchy stúpa.

  Viac ako ohybné telefóny by som ocenil keby sa nejaký s výrobcov pokúsil investovať do vývoja novej technológie batérií. Myslím si, že ak by niekto urobil batériu ktorá by mala násobnú výdrž oproti dnešným a dobíjanie by trvalo násobne menej urobil by tým do sveta väčšiu dieru ako ohybným mobilom.
  Navyše by tým uspeli aj v automobilovom priemysle a teda ďalšie €€ do kasičky.

 2. A já už myslel, že ten patent použil u staršího modelu…

  • To je už hodně vousatý vtip… to je proti němu Explose edice Note třeskutě aktuální…

  • uni: Klídek, nebo ti praskne cévka :) Vtípky na Apple se nesluší, takže hned musíme odvést debatu jinam a nejlépe ke konkurenci :)

  • Uni:pravda bolí co :D a když je párkrát použita i u víc iPhone protože ne jen 6+ měl problém hihi.

  • Martin (neregistrovaný): To máš pravdu, např. mé tehdejší Lenovo K920 tím trpěl stejně. Navíc podpořeno tepelnou roztažností, kdy se i zvlnil. Ale nějakého #gate jsem si kolem toho nevšiml, ani v našem mini rybníčku:)

  • uni: A tak proč teda už konečně nepřejdeš na milovaný iPhone? :D Je vidět, že ti Apple nabízí podobnou uživatelskou zkušenost v daleko více věcech, než jsme si vlastně mysleli :DDD

  • Menty: Svět není tak jednoduchý, jak jej ve svém trojúhelníku vidíš:)

  • Vlastně je naprosto jednoduchý, na iPhone nemáš peníze, na kvalitní Samsung nemáš peníze. Chceš urážet Samsung, přitom jsi kvalitní telefon nikdy nedržel v ruce. Podle mě je svět naprosto jasný a jednoduchý. Prostě přemýšlej o svém zdraví ;)

  • Uni, jak svet neni jednoduchy, proste vezmes penize a koupis iPhone, pokud nejsi zavreny v nejakem detencnim zarizeni, kde ti telefon nepovoli a na pc lezes na tajňáka.

 3. Ohebný telefon je kravina na entou.
  Ať už od Samsungu, Apple nebo nějaké čínské srágory. Nemá to v reálu žádnou výhodu, tablet to nenahradí a bude se to jen kazit.
  Co by mělo smysl vyvíjet je nějaký druh holografu.

 4. Aha, okopirovane od Samsungu.

 5. No, až bude Apple chtít ohebný telefon, bude muset počkat, až mu technologicky vyspělejší společnosti, jako Samsung nebo LG, dodají ohebné displeje ? A rovnou může zkopírovat zbytek, nebo se inspirovat, protože ohebné telefony budou na trhu tak pět let, než s tím přijde Apple!

 6. Jako představa že mi někdo volá a než to zvednu to musí ještě otevřít?!? to fakt ne! takže když budu v jedné ruce držet balík vod tak druhou rukou si nenapíšu ani sms :D

  • Tak premyslam ako to ludia zvladali par rokov dozadu ked ficali Vcka ?

  • na v-cku byl sekundarni displej. S iphonem staci mit AW a vidis kdo ti vola, problem solved.

  • Proto už véčka nefrčí.

  • iphone7: nie kazde Vcko malo sekundrani display.

   Pavel: tak isto mozu nefrcat aj smartphone ako ich pozname dnes.

 7. Hej, ako hovoris?…jinak souhlas, Apple pocka, az to nekdo vymysli a prijde s tim pompezne jako s velkou inovaci za jeste vetsi penize?

 8. už to vidím na aukru bazoši :D.. prodávám mobilní telefon značky xxxx….

  dále inzerát a úplně dole napsáno, telefon hlásí že zbývá ještě přibližně 3874 otevření a zavření než z toho budou 2 telefony :D :D :D

 9. A k čemu je to vlastně dobré?!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).